www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-02-13, 11:00
Więcej pieniędzy dla miejskich teatrów
W tym roku władze Warszawy przeznaczą 65 milionów złotych na dotacje dla 17 miejskich teatrów. To o 8 mln zł więcej niż w zeszłym roku” - poinformował prezydent Warszawy Lech Kaczyński, który spotkał się z dyrektorami stołecznych scen.

"Nie prawiliśmy sobie komplementów, stawiane były różne problemy, które Biuro Teatrów będzie musiało rozwiązać" - powiedział prezydent.

Rozmowy dotyczyły m.in.: sposobu finansowania teatrów i zawierania umów z dyrektorami, umożliwienia długoterminowego planowania repertuaru, promocji teatrów przez miasto, modernizacji i inwestycji na stołecznych scenach.

65 milionów, to dotacja na działalność bieżącą teatrów, czyli np. na pokrycie kosztów wynajmu budynku czy opłaty. Dodatkowo dotowane będą poszczególne premiery.

Od 1 kwietnia pracownicy scen miejskich mogą spodziewać się podwyżek, będą też wyższe dotacje dla teatrów na modernizację i polepszenie w salach komfortu dla widzów. W Guliwerze i na kameralnej scenie Dramatycznego założona będzie klimatyzacja, w Powszechnym planowana jest modernizacja systemu przeciwpożarowego, w Komedii zamontowane będzie nowoczesne ogrzewanie, miasto chce w tym roku wykupić od prywatnych właścicieli Teatr Rozmaitości.

Dużą inwestycją, która rozpocznie się w przyszłym roku, będzie przebudowa sceny w Sali Kongresowej. "Zbudowana była jako sala obrad, więc wymaga sporej pracy. Wybudujemy profesjonalne zapadnie teatralne i kanał dla orkiestry, rozszerzymy proscenium, zamontujemy nowe nagłośnienie i oświetlenie" - obiecuje dyrektor utworzonego niedawno Biura Teatrów, Janusz Pietkiewicz.

Miasto chce też na swój koszt wydawać afisze repertuarowe. Wisiałyby one w różnych punktach stolicy, np. metrze i w urzędach, i informowały wszystkich repertuarze wszystkich miejskich teatrów.

"Bezpośrednie zwierzchnictwo prezydenta nad teatrami jest sygnałem dla całego środowiska, że miasto traktuje nas poważnie. Dobrym znakiem jest powiększenie budżetu teatrów. Wątpliwości wzbudza jednak dotowanie poszczególnych premier, bo wolelibyśmy znać cały budżet z góry" - ocenił przebieg spotkania dyrektor Teatru Rozmaitości, Jacek Merczyński.

"Wspólna z miastem promocja to bardzo dobry pomysł. My będziemy walczyć dodatkowo o bezpłatne parkingi dla naszych widzów" - zapowiada dyrektor teatru Dramatycznego, Anna Sapiego.

Miasto zarządza obecnie 17 teatrami, które dysponują w sumie 27 scenami.
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting