Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wstęp Wolny

2012.12.01 g. 21:45

Czy polityka pamięci musi dzielić?

Jak rozmawiać o stosunkach polsko-żydowskich?

Debata w 70. rocznicę powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota”

 

 

4.12.2012, godz. 18.00
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20

 

4 grudnia 2012 roku o godzinie 18.00, w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 odbędzie się debata w 70. rocznicę powstania Rady Pomocy Żydom „ŻEGOTA”, w której udział wezmą: prof. Paweł Śpiewak (Żydowski Instytut Historyczny), red. Bronisław Wildstein, dr. Michał Bilewicz (Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW) oraz dr. Marcin Zaremba (Instytut Historyczny UW).
Dyskusję poprzedzi wprowadzenie prof. Andrzeja Friszke (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk).

 

Organizatorami debaty są: Magazyn KONTAKT (www.magazynkontakt.pl), Klub Inteligencji Katolickiej oraz Dom Spotkań z Historią.

 

Utworzona 4 grudnia 1942 roku Rada Pomocy Żydom „Żegota” była organem polskiego rządu na uchodźctwie. Skupiała ludzi różnych przekonań i wyznań, których połączył jeden cel: ratowanie Żydów.

 

– W 70. rocznicę utworzenia Żegoty postanowiliśmy zaprosić do dyskusji przedstawicieli różnych środowisk, by zastanowili się nad znaczeniem Żegoty dla dzisiejszej debaty o historii, w szczególności dla bardzo trudnych i złożonych stosunków polsko-żydowskich – mówią organizatorzy. – Mimo, że Żegota łączyła różne środowiska, nie jest dziś przywoływana przez żadną ze stron w sporze o pamięć o polsko-żydowskiej historii. Chcemy podjąć na nowo dyskusję o polityce pamięci oraz możliwych drogach jej przemiany, by stała się bardziej konstruktywna. Wierzymy, że punktem wyjścia do tej refleksji może być właśnie „Żegota”.

 

Na spotkanie wstęp wolny.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy