Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Muzea

2012.08.02 g. 21:35

Pierwszy sierpniowy weekend w Zielonym Jazdowie

Nadchodzący weekend w Zielonym Jazdowie przed Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie to kolejna porcja bezpłatnych atrakcji kulturalnych. Koncert zespołu Karpaty Magiczne oraz pokaz głośnego filmu dokumentalnego “Nasz rajski ogród”, to niektóre z zaplanowanych wydarzeń.

 

 

Przestrzeń przed CSW to nie tylko miejsce spotkań towarzyskich, ale przede wszystkim  intelektualnej wymiany myśli na temat ekologicznego i zdrowego stylu życiu. W piątek 3 sierpnia na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego odbędzie się projekcja dokumentu „Nasz rajski ogród”. Reżyser filmu przedstawia zróżnicowane szwajcarskie społeczeństwo, z perspektywy Kurda. Poza projekcją w piątek odbędzie się debata na temat energetycznych rozwiązań przyszłości. Dyskusję poprowadzi Wojciech Stępniewski z WWF (World Wildlife Fund) - międzynarodowej organizacji ekologicznej. Podczas wykładu i późniejszej dyskusji poruszony zostanie temat inteligentnych sieci, w których każdy może być zarówno wytwórcą jak i odbiorcą energii. Po projekcji i wykładzie będzie czas na rozrywkę przy muzyce i tańcu: podczas piątkowego wieczoru uczestnikom towarzyszyć będzie DJ.

 

W sobotę swoje warsztaty proponują specjaliści od zdrowej żywności oraz rowerów. Będzie można nauczyć się samodzielnie serwisować sprzęt oraz dowiedzieć jak najlepiej filetować ryby. Warsztaty kulinarne poprowadzi Grzegorz Łapanowski, znany szef kuchni. Dodatkowo Warszawska Kooperatywa Spożywcza zaprasza na lekcje recyclingu tkanin. Podczas innych warsztatów pokażą jak samodzielnie wykonać lodówkę lub piecyk. Temat aktywizacji grup lokalnych poprzez zakładanie ogródków warzywnych zostanie poruszony podczas debaty z udziałem animatorki oraz założyciela inicjatywy Kwiatki bratki.

 

Wieczorem słuchaczy zaczaruje muzyka zespołu Karpaty Magiczne. Artyści swoją muzykę nazywają „Ethno core”. Jest połączenie etno, jazzu i muzyki eksperymentalnej. Inspiracją dla zespołu są dźwięki Karpat i Azji Centralnej. Wymykająca się gatunkowym klasyfikacjom twórczość wzbogacają rzadko spotykane instrumenty takie jak niezwykła słowacka fujara pasterska, australijskie didjeridu, chińskie organki lu-sheng, czy indyjskie miniharmonium.

 

Niedziela upłynie pod hasłem relaksującego pikniku, podczas którego nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Dorośli będą mogli poddać się masażowi tajskiemu oraz złapać długi oddech podczas zajęć jogi. W tym czasie ich pociechy wezmą udział w slowfoodowych warsztatach.

 

Więcej informacji oraz stale aktualizowany program można znaleźć na stronach: csw.art.pl oraz www.facebook.com/ZielonyJazdow

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia – poza wybranymi warsztatami – jest bezpłatny. Podczas piątków i sobót galerie CSW będą czynne dłużej, do godziny 23. Od 19 wstęp do nich jest także bezpłatny.

Dokładny program na najbliższy, a także kolejny weekend można znaleźć w dalszej części dokumentu. Program może ulec zmianie.
Koncerty i projekcje filmowe będą odbywały się do połowy września. Ich program został powiązany z kwestiami ekologicznymi dotyczącymi głównego wątku projektu. Pokazom filmów towarzyszyć będą wykłady przedstawicieli organizacji pozarządowych, ekspertów ds. ochrony środowiska czy architektów, co stanowić ma stały punkt piątkowych i sobotnich wydarzeń. Stworzy to także możliwość połączenia teorii z praktyką – publiczność CSW będzie miała okazję podzielić się swoimi opiniami, doświadczeniem i wiedzą w czasie wspólnego gotowania w pawilonie.

 

Przebywający na rezydencjach w ramach projektu Studio Warszawa goście programu A-I-R Laboratory zostali zaproszeni do przeprowadzenia działań odnoszących się do przestrzeni parku otaczającego CSW. Otoczenie CSW stanie się punktem wyjścia dla badań i interwencji: Lady Nakonechnej, duetu Ze Coeupel (Ambra Pittoni i Paul-Flavien Enriquez-Sarano), Francisa Thorburna, Graysona Coxa, Javiera Hinojosy oraz Juliette Delventhal i Pawła Kruka, realizujących projekt „We're Like Gardens” – ogród permakulturowy będący przykładową propozycją wykorzystania niezagospodarowanych terenów miejskich.

 

Zielony Jazdów to pierwszy projekt CSW realizowany bez użycia materiałów drukowanych – o kolejnych wydarzeniach informować będziemy tylko drogą elektroniczną, także dzięki telewizji CSW.

 


ZIELONY JAZDÓW czyli CSW na trawie
Letnie eko weekendy: kino, koncerty, warsztaty, wykłady, bio kuchnia i dużo więcej!
21 lipca - 15 września  2012
Park wokół CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie

 


WEEKEND 3-5 SIERPNIA

 

3 sierpnia, piątek

18:00 - 21:00 Slowfoodowe kolacje piątkowe - Slow Food Youth – temat przewodni: Ryby

Zapraszamy do wspólnego biesiadowania. Goście organizują swoje jedzenie, koc i zapraszają znajomych, przyjaciół, rodzinę. Każdy piknik będzie miał swój temat przewodni - prosimy uczestników aby przynieśli potrawy i produkty, które do niego nawiązują, w soboty i niedziele organizujemy tematyczne warsztaty. Tym razem będą to „Ryby”. Podczas wydarzeń piątkowych obecni będą animatorzy-członkowie warszawskiego ruchu Slow Food.
Wydarzenie ma charakter otwarty.

 

20:00 Spotkanie z ekspertem: Wojciech Stępniewski “Sieci inteligentne – energetyczny system przyszłości”

Smart grid przypomina internet – każdy może być producentem i odbiorcą. Każdy  pobiera energię z sieci, ale może też ją oddawać, kiedy wyprodukuje nadwyżki. Pojedynczy dom z panelami słonecznymi na dachu, czy nawet akumulator samochodowy jest minielektrownią. Inteligentna sieć wszystkich uczestników rynku energii oznacza oszczędność, ochronę klimatu, ale i decentralizację, demokratyzację, uwolnienie spod władzy monopoli.

 

Wojciech Stępniewski, doradca ds. Politycznych, Klimat i Energia, WWF Polska.
Publicysta, obserwator i komentator zmian prawa polskiego pod wpływem prawodawstwa unijnego, w zakresie środowiska, klimatu i energii. Absolwent Politechniki Warszawskiej, stypendysta Yale University, School of Management, członek Klubu Publicystów EKOS.

 

21:00 Kino: Nasz rajski ogród/ Unser Garten Eden, reż. Mano Khalil, Szwajcaria 2010

Dokument pozwala na obserwowanie skrupulatnie zorganizowanego społeczeństwa szwajcarskiego w  mikroskali. Reżyser Mano Khalil z pochodzenia jest Kurdem, więc mimo woli pokazuje ten świetnie nakręcony zegarek  z perspektywy obcego. Pokazuje też ogromny wpływ różnych narodowości na wspólnotę (148 działek zajmuje ok. 20 nacji), sprawiający, że porządek ściera się tu z ideą wolności i potrzebą improwizacji, a poczucie jedności i sąsiedzka przyjaźń z obawami i budzącymi wielkie emocje konfliktami. Film jest cennym obrazem wielonarodowego i wielokulturowego społeczeństwa działkowiczów, którzy uciekają od zgiełku miast i powracają do tradycyjnych wartości związanych z uprawą własnej ziemi.

Film pokazywany jest dzięki wsparciu Szwajcarskiej Fundacji dla Kultury Pro Helvetia.

 

21:00 – 1:00 DJ set Glissando prezentuje

4 sierpnia, sobota

Minitarg warzywno-owocowy stoisko rodzinnego gospodarstwa ekoturystycznego "Dąbrowka"

Zapraszamy producentów ekologicznej żywności z ich produktami, które goście CSW mogą kupować w ciągu dnia, podczas trwania innych wydarzeń Zielonego Jazdowa. Do skosztowania będzie między innymi chleb orkiszowy, kanapki ze smalcem, warzywa i inne ekoprodukty.

 


10:00 – 13:00 Warsztaty Projekt Zębatka - Regulacja hamulców (tylko dla kobiet)

Teoria: Omówienie typów hamulców na przykładzie rowerów uczestniczek i na przykładzie zdjęć, plusy i minusy poszczególnych typów, omówienie mechanizmu, nazewnictwo, typowe usterki oraz oznaki zużycia.
Zadanie 1. Serwis klocków hamulcowych w swoim rowerze, zgodnie z otrzymaną instrukcją. Uczestniczki pracują przy tych rowerach, w których hamulce wymagają serwisu (czyli w parach lub trójkach) lub przy rowerze warsztatowym.
Zadanie 2.  Dodatkowe - jeśli zostanie czas wolny lub wszystkie uczestniczki będą miały świeżo serwisowane hamulce: wymiana dętki.

 

11:00 – 13:00 Warsztat realizacyjny Warszawska Kooperatywa Spożywcza  Upcycling tkanin 

Szycie toreb, ubrań i bransoletek ze starych T-shirtów i przerabianie starych ubrań np. spodni na koszulę etc.

 

13:30 – 16:00 Projekt Zębatka - Regulacja hamulców (warsztat otwarty)

 

14:00 - 15:30 Slowfoodowe warsztaty dla dorosłych – Ryby - Slow Food  Youth

Świeże i wędzone lokalne ryby z polskich akwenów. Ekspresowy kurs filetowania oraz dyskusja na temat przełowienia i zagrożonych gatunków.
Warsztaty dla dorosłych prowadzi Grzegorz Łapanowski.

 

16:00 – 18:00 Warsztaty realizacyjne Warszawska Kooperatywa Spożywcza - Rocket Stove/Lodówka bez elektryczności

Rocket Stove
Realizacja prostego i energowydajnego piecyka, który można wykonać ze zwykłych puszek po konserwach. Prezentacja bardziej zaawansowanych systemów rocket stove przeznaczonych zarówno do gotowania jak i ogrzewania pomieszczeń.

Lodówka bez elektryczności
Skonstruowanie "lodówki", która chłodzi poprzez odparowywanie wody, warto połączyć z innym warsztatem, jako że potrzeba trochę czasu, żeby zaobserwować efekt chłodzenia.


18.00-20.00 Wspólne gotowanie – prezentuje Małpi Biznes

20:00 – Spotkanie z ekspertem i dyskusja: Natalia Bet, Grzegorz Młynarski  "Miejskie ogrodnictwo"

Społeczne ogrody warzywne coraz śmielej zakradają się do polskich miast. Mieszkańcy zamieniają parki i nieużytki w pomidorowe grządki. Temat ogródków pokażemy z  perspektywy architektoniczno-socjologiczno-ekonomicznej.
 
Natalia Bet - dziennikarka i animatorka, tworzy projekty związane z architekturą, prowadzi bloga Uwaga! Zabytek, współtworzy recyklingowy projekt "Garażówka".
 
Grzegorz Młynarski - założyciel inicjatywy Kwiatkibratki, w ramach której prowadzi badania socjologiczne, dostarcza rozwiązania ogrodnicze, przeprowadza konsultacje i partycypacje oraz organizuje akcje miejskie i warsztaty związane z miejskim ogrodnictwem, m.in. Fundacji Bęc Zmiana.

 

21:00 Koncert: KARPATY MAGICZNE

Bazują na łączeniu brzmienia instrumentów tradycyjnych oraz transowych technik wokalnych z kręgu eurazjatyckiej muzyki rytualnej z nowymi technologiami modyfikowania dźwięku oraz elementami amerykańskiej psychedelii i noise. Anna Nacher i Marek Styczyński realizują także wiele projektów pobocznych i współpracowali z artystami z kręgu muzyki medytacyjnej, free-jazzu, psychedelii, rave, avat-pop, noise i techno.

 

5 sierpnia, niedziela

11:00 – 13:00 Szkoła na Widelcu Slow Food Youth – Świeże i wędzone lokalne ryby z polskich akwenów. Ekspresowy kurs filetowania oraz dyskusja na temat przełowienia i zagrożonych gatunków.
Warsztaty dla dzieci prowadzi Anna Leśniewska-Pindor.


13.00 – 17.00 Minitarg warzywno-owocowy- stoisko gospodarstwa rolnego Ludwika Majlerta
Zapraszamy producentów ekologicznej żywności z ich produktami, które goście CSW mogą kupować w ciągu dnia, podczas trwania innych wydarzeń Zielonego Jazdowa.
Gospodarstwo szczególną uwagę przykłada do zdrowotności i smaku produkowanych warzyw.
Aktualnie uprawia m.in. karczochy (pierwsze historii gospodarstwa), pięć odmian dyni jadalnej, brokuły gałązkowe, sałatę rzymską, kwiaty cukinii, mangold, kukurydzę, rukolę , endywię oraz inne warzywa.

 

11:30  Kalari
12:30 Joga
13.30 Kontakt Improwizacja & Masaż tajski
 


WEEKEND 10-12 SIERPNIA

10 sierpnia, piątek

18:00 - 21:00 Slowfoodowe kolacje piątkowe – Slow Food Youth piątki (Miód i pszczoły)
Goście organizują swoje jedzenie, koc i znajomych Każdy piknik będzie miał swój temat przewodni- prosimy uczestników, aby przynieśli potrawy i produkty które do niego nawiązują. Tym razem będzie to  „Miód i pszczoły” Podczas wydarzeń piątkowych obecni są animatorzy-członkowie warszawskiego ruchu Slow Food.  Wydarzenie ma charakter otwarty.


20:00 Spotkanie z ekspertem: Monika Marks „Zmiany klimatu. Scenariusz dla Polski” + dyskusja
Mylące popularne określenie “globalne ocieplenie” nie oddaje istoty zjawiska: gwałtownych skoków pogody, które wywołują tornada, susze, powodzie. Co to oznacza dla rolnictwa, migracji, ale i przenoszenia się chorób? Czy możemy spodziewać się malarii w naszej strefie klimatycznej? Dlaczego tak się dzieje, ile to kosztuje, co możemy zrobić, ile zależy od polityki państwa i ustaleń międzynarodowych, a ile od stylu życia jednostek?

 

Monika Marks - absolwentka Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW, ze specjalizacją "klimatologia i ochrona atmosfery". Od czterech lat pracuje w międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF, gdzie obecnie prowadzi projekt "Klimat i energia”.

 

21:00 Kino: Nargis/ Nargis: When Time Stopped Breathing, Birma/ Niemcy 2010
2 maja 2008 roku Birma doświadczyła największej katastrofy w historii. Uderzenie tytułowego cyklonu Nargis pochłonęło prawdopodobnie ponad 150 000 ofiar. Film został zrealizowany przez miejscowych twórców (ich nazwiska ze względów bezpieczeństwa pozostają nieujawnione), którzy wyruszyli do delty Irawadi - regionu najbardziej dotkniętego katastrofą. Włączone do filmu fragmenty oficjalnych programów telewizyjnych ukazują zadowolone twarze generałów ucztujących przy suto zastawionym stole. Cyklon nie wstrząsnął fundamentami dyktatury i prawdopodobnie ją wzmocnił.

 

21.00-1.00 DJ set

11 sierpnia, sobota

Minitarg owocowo-warzywny
Zapraszamy producentów ekologicznej żywności z ich produktami, które goście CSW mogą kupować w ciągu dnia, podczas trwania innych wydarzeń Zielonego Jazdowa.

 

14:00 - 15:30 Warsztaty kulinarne dla dorosłych ( Miód i pszczoły) - Slow Food Youth
Zapraszamy dorosłych do wspólnego gotowania. Każdy z warsztatów ma za zadanie rozwijać umiejętności kulinarne uczestników i wzbogacać ich o wiedzę w zakresie pochodzenia produktów i możliwości ich łączenia.
Warsztaty dla dorosłych prowadzi Kuba Korczak.

 

16:00 - 18:00  Interaktywny warsztat kooperacji - Warszawska Kooperatywa Spożywcza
Interaktywna gra - symulacja zakładania kooperatywy (różnego typu: spożywczej/samochodowej itd.). Grupowe rozwiązywanie problemów, podejmowanie decyzji na bazie konsensusu, elementy facylitacji.

 

20:00 Spotkanie z ekspertem: Edwin Bendyk „Mobilność w zielonych miastach. W stronę cywilizacji postsamochodowej” + dyskusja 
Synonimem mobilności w XX wieku był samochód. To on zapewniał ludziom autonomię i możliwość jej przestrzennej realizacji. Wszystko zmieniło się wraz z rozwojem sieci informacyjnych - w XXI wieku warunkiem autonomii, również w wymiarze przestrzennym jest stały dostęp do Sieci. Dzięki niemu, jednostki mogą poprzez informację i komunikację koordynować swoje działania, z przemieszczaniem się włącznie. Naprzeciw wychodzą im inteligentne systemy zarządzania transportem miejskim, od transportu masowego po rozwiązania indywidualne - rowery, samochody elektryczne w systemach zautomatyzowanego wynajmu, schematy współdzielenia infrastruktury koordynowane przez Internet.

 

Edwin Bendyk – publicysta działu naukowego “Polityki”, wykładowca Collegium Civitas i Centrum Nauk Społecznych PAN. Autor książek “Zatruta Studnia” (nominacja do Nike), “Antymatrix – człowiek w labiryncie sieci”, “Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu”, “Bunt sieci”.

 

21:00  Koncert: SNOWCRASH TRIO
Brzmienie Snow Crash Trio jest połączeniem modulowanej na żywo elektroniki z dźwiękami gitar oraz akustycznej i elektronicznej perkusji. Całość, stylistycznie utrzymana jest w estetyce mrocznego cyberpunka, wzbogaconego niespodziewanymi wycieczkami w kierunkach idm, dub'u, rocka oraz lirycznej elektroniki.

 

 

12 sierpnia, niedziela

od 11:00 Masaż Tajski / Thai Sun

11:00 –13:00 Zielony Jazdów rusza w miasto – zdobienie balkonów – Fundacja Aeris Futuro

11:00 - 12:30 Slowfoodowe niedziele dla dzieci (warsztaty) - Slow Food Youth
Słodki weekend: rodzaje miodów oraz ich wykorzystanie kulinarne i lecznicze. W trakcie warsztatów poruszymy problem wymierania pszczół.
Warsztaty dla dzieci prowadzi  Anna Leśniewska- Pindor.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy