Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2013.10.11 g. 10:31

Wiadomości bieżące

Warszawski Serwis Prasowy
Życie miasta, komunikacja, zaproszenia, zapowiedzi, okolice Warszawy, przegląd prasy.

Warszawski Serwis Prasowy

ŻYCIE MIASTA

 

  • REFERENDUM
    W niedzielę odbędzie się referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Komisje będą czynne w godz. 7–21. Na kartach do głosowania znajdzie się pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Hanny Beaty Gronkiewicz-Waltz, prezydenta m.st. Warszawy przed upływem kadencji?”.
  • PRACA
    Warszawski urząd pracy ma jeszcze środki na sfinansowanie szkoleń w ramach projektu „Rynek pracy czeka” dla osób poniżej 30. roku życia lub powyżej 50. roku życia. W przypadku pozostałych osób z dniem 11 października 2013 r. urząd od dziś wstrzymuje przyjmowanie wniosków o sfinansowanie szkoleń od innych osób, gdyż środki finansowe Funduszu Pracy przeznaczone na ten cel w 2013 r. już się skończyły.
  • URZĘDY
    Do 8 listopada trwać będzie anonimowe badanie zadowolenia i oczekiwań klientów Izby Skarbowej w Warszawie. Pierwsze odbyło się w pierwszym półroczu 2013 r. Po drugim badaniu zostaną porównane wyniki obydwu ankiet. „Bardzo istotne jest dla nas poznanie Państwa zdania. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w badaniu” – zapewniają urzędnicy skarbówki. Ankieta dostępna jest na stronie internetowej IS oraz w budynku Izby Skarbowej w Warszawie przy ul. Felińskiego 2b.
  • WODOCIĄGI
    „W związku z nagłym pogorszeniem parametrów jakościowych wody w przewodzie wodociągowym w ul. Przyczółkowej wstrzymaliśmy dostawy wody do naszych odbiorców. W trosce o mieszkańców płuczemy ten fragment sieci w celu przywrócenia wody najwyższej jakości” – poinformowało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.
  • OBWIESZCZENIA
    Ponieważ miasto nie informuje o referendum, mieszkańcy poinformują miasto – ogłosili członkowie inicjatywy Miasto Jest Nasze. Przedstawiamy nasz Obywatelski Generator Obwieszczeń – wyszukiwarkę adresów komisji. Generator umożliwia wydruk obwieszczenia i – jak w minionych czasach PRL – w obywatelskim czynie wzajemne poinformowanie siebie o zbliżającym się referendum i lokalizacji komisji.
  • FESTIWAL
    Do 20 września w Kinotece i Multikinie Złote Tarasy trwać będzie 29. edycja Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Odbywa się on w Warszawie corocznie od 1985 r. >>>WIĘCEJ na Placdefilad.com

 

KOMUNIKACJA

 

  • INWESTYCJE
    Około godz. 22.30 otwarty zostanie przebudowany odcinek ulic Świętokrzyskiej i Kopernika. Korzystanie z przebudowanych ulic ułatwią obniżone do poziomu jezdni chodniki przy przejściach dla pieszych i płyty z wypustkami sygnalizujące bliskość jezdni, wytyczone pasy i drogi dla rowerów, a także nowa organizacja ruchu – z dwoma rondami, które poprawią bezpieczeństwo i płynność ruchu. Wykonawca dokończy jeszcze chodnik po zachodniej stronie ul. Świętokrzyskiej i trawniki oraz – jeśli pogoda pozwoli – chodnik wzdłuż Szpitala Dziecięcego.
  • DROGI
    Dziś odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Architektury oraz Komisji Gospodarki i Inwestycji Komunalnych, na którym została przedstawiona informacja Warszawskiego Oddziału GDDKiA w sprawie kontynuacji budowy POW przez Ursynów – ogłosiło stowarzyszenie Nasz Ursynów. Przedstawiciel GDDKiA potwierdził, że prace dotyczące POW są ciągle prowadzone i w tym roku powinny zostać ogłoszone przetargi. POW ma przechodzić przez Ursynów w tunelu. Inwestycja powinna zostać zakończona w na przełomie lat 2019 i 2020.
  • OPŁATY
    W związku z pojawiającymi się zarzutami o rzekomych planach wprowadzenia opłat dla kierowców za przejazd mostami, tunelami i inną miejską infrastrukturą informujemy, że zapis ten został sformułowany i wpisany w przygotowywanym jeszcze za kadencji Prawa i Sprawiedliwości projekcie Strategii Zrównoważonego Rozwoju Systemu Transportowego Warszawy – ogłosił wydział prasowy urzędu miasta.
  • REMONTY
    Zarząd Dróg Miejskich wymieni nawierzchnię bitumiczną w Al. Jerozolimskich na odcinku od ul. Żelaznej do pl. Zawiszy. Przy wejściu na kładkę nad torami kolejowymi linii średnicowej zamontowana zostanie pochylnia wzdłuż chodnika w kierunku ul. Towarowej. Będzie ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych, które do tej pory miały problem z poruszaniem się i wejściem z poziomu chodnika na kładkę.
  • MODERNIZACJA
    Na blisko 4,5-kilometrowym odcinku na ul. Czecha już wkrótce pojawi się nowe oświetlenie. Zarząd Dróg Miejskich rozpocznie tam także montaż barier linowych, które – jak twierdzi – z powodzeniem sprawdzają się na stołecznych drogach.
  • AUTOBUSY
    Linia 409 będzie kursowała częściej na odcinku Metro Młociny – Cmentarz Północny, a na trasę linii 701 wyjadą dłuższe autobusy. Zarząd Transportu Miejskiego już w najbliższy weekend wprowadzi zmiany ułatwiające dojazd do Cmentarza Północnego.

 

ZAPROSZENIA NA DZIŚ

 

  • WOLA
    O godz. 18.30 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się wręczenie nagród laureatom fotograficznej gry „Twoja klisza z Powstania”. O godz. 20 w Sali pod Liberatorem odbędzie się koncert Katy Carr and The Aviators. Wstęp kosztuje 10 zł.
  • BEMOWO
    O godz. 19 w Sali Koncertowej Bemowskiego Centrum Kultury odbędzie się koncert Fri Stejdż Bend & Starlamydear. Muzyka FSB wraz z trafnymi tekstami stanowi swoistą analizę społecznej kondycji świata i zachowań ludzi na początku XXI w., postrzeganej na linii: człowiek – aktualna rzeczywistość – refleksja. Czytelny przekaz o aktualnych wartościach moralnych to element misji Fri Stejdż Bend. Bilety – 10 zł.
  • MOKOTÓW
    O godz. 19 w klubie Stodoła przy ul. Batorego 10 wystąpi Pezet. Supportować go będą Auer (set didżejski), Wuzet i Flint. Pezet zyskał już miano artysty kultowego na polskiej scenie hiphopowej, a jego single „Seniorita”, „Ukryty w mieście krzyk”, „Gdyby miało nie być jutra” czy „Noc i dzień” na stałe odcisnęły swoje piętno w historii polskiego rapu.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 19 w Sali Kongresowej wystąpi wokalista znanego na całym świecie System Of A Down, zdobywca Grammy Award, jeden z najbardziej charyzmatycznych rockowych frontmanów na świecie, właściciel majestatycznego głosu i niekonwencjonalnego wyglądu – Serj Tankian. Słuchaczom zaprezentuje swój solowy projekt – „Elect the Dead Symphony & Orca”. >>>WIĘCEJ na Placdefilad.com
  • MOKOTÓW
    O godz. 20 w teatrze Druga Strefa zobaczymy teatr absurdu i okrucieństwa w kontrowersyjnej interpretacji Sylwestra Biragi pt. „Pedały”. To przykład nowoczesnego trudnego teatru, który stara się przekraczać wszelkie granice.

 

ZAPOWIEDZI

 

  • URSYNÓW
    12 października (sobota) w Arenie Ursynów (ul. Pileckiego 122) AZS Politechnika Warszawska zainauguruje nowy sezon PlusLigi. Pierwszym rywalem stołecznych siatkarzy będzie Effector Kielce. To kolejny siatkarski akcent na Ursynowie. >>>WIĘCEJ
  • URSYNÓW
    13 października (niedziela) o godz. 13 w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego przy al. Komisji Edukacji Narodowej 101 odbędzie się koncert galowy festiwalu Sacrum Et Musica. Wystąpią: Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, Kristiansund Kammerkor (Norwegia), Jan Miłosz Zarzycki – dyrygent, Sigrid Vetleseter Bøe (Norwegia) – sopran, Ann-Kristin Jones Szwecja) – alt i Matthew Long (Anglia) – tenor.
  • URSYNÓW
    13 października (niedziela) o godz. 19 w kościele pw. bł. Edmunda Bojanowskiego (ul. Kokosowa 12) odbędzie się trzeci koncert tegorocznego II Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej. Wystąpią: Martyna Majda – flet oraz Witold Zaborny – organy.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    13 października (niedziela) o godz. 20 w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 zacznie się wieczór referendalny Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej. Na godz. 21 przewidziano pierwsze wyniki sondaży, 15 minut później wystąpi szef WWS Piotr Guział. O godz. 21.23 ma zostać odczytany list do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    14 października (poniedziałek) o godz. 12 w galerii Zachęta odbędzie się spotkanie prasowe na temat wystawy „Domy srebrne jak namioty”. „Romowie żyją obok nas, ale pozostają nieobecni bądź niewidzialni. Wystawa obejmuje szerokie spektrum tematów, ukazując zarówno stereotypowy wizerunek Romów, jak i współczesne próby wyjścia poza utarte klisze. Od Boznańskiej i Gierymskiego do Aernouta Mika i Delaine Le Bas” – czytamy w opisie instalacji.
  • URSYNÓW
    15 października (wtorek) o godz. 19 w Multikinie Ursynów (al. KEN 60, sala nr 7) odbędzie się Multikoncert, podczas którego zagra legendarny zespół Pod Budą. Wystąpią: Andrzej Sikorowski, Anna Treter, Marek Tomczyk, Andrzej Żurek oraz gościnnie: Adam Niedzielin i Wojciech Fedkowicz. Bezpłatne karty wstępu (po dwie na osobę) będą wydawane w holu głównym Urzędu Dzielnicy Ursynów dziś w godz. 17–19, w poniedziałek w godz. 8–17 oraz w Multikinie na godzinę przed koncertem.
  • WILANÓW
    19 października (sobota) o godz. 11 w Sali Uczt pałacu w Wilanowie odbędzie się spotkanie pt. „Bambusowe pacholę” Jolanty Tubielewicz – wybitnej polskiej japonistki zmarłej 10 lat temu. Posłuchamy tam legend z krainy Kibi w interpretacji aktorskiej Marii Reif. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja.
  • PRAGA-PÓŁNOC
    20 października (niedziela) od godz. 12 w Centrum Zarządzania Światem (ul. Okrzei 26) odbędą się warsztaty harmonijkowe. Grupy zazwyczaj są około 4–8-osobowe, zajęcia zależnie od poziomu obejmują takie zagadnienia jak: granie w pozycjach, obniżanie dźwięków, nowe utwory/standardy, improwizacja, minimum teorii, zagadnienia rytmiczne i melodyczne. Każdy uczestnik powinien wziąć ze sobą sprawną 10-kanałową harmonijkę bluesową, koniecznie w tonacji C, oraz przybory do pisania. Przydadzą się również pendrive oraz dyktafon.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    30 października (środa) w godz. 10–12 w Centrum Przedsiębiorczości Smolna odbędzie się bezpłatne szkolenie w zakresie podatku od towarów i usług. Tematyką szkolenia objęte będą m.in. zagadnienia w zakresie rejestracji dla potrzeb VAT, sposobu rozliczania podatku oraz zasad prowadzenia ewidencji dla potrzeb VAT. Zgłoszenia należy wysyłać na adres: centrum.przedsiebiorczosci@um.warszawa.pl.

 

OKOLICE WARSZAWY

 

  • NOWY DWÓR MAZOWIECKI
    Dziś rozpoczyna się rajd „3 Rzeki Adventure Race”. Rajd przygodowy, czyli zespołowa impreza na orientację, w której nie zabraknie biegania, jazdy na rowerze, na rolkach, nartach biegowych czy kajakarstwa. Na uczestników czekają Wkra, Narew i Wisła, a poza tym Twierdza Modlin, Kampinoski Park Narodowy oraz tereny okolicznych gmin. Impreza potrwa do niedzieli.
  • PIASECZNO
    O godz. 18 Dom Kultury w Piasecznie będzie gościć wykonawców muzyki hip-hop. Wszystko za sprawą Rap Łikendu. Podczas dwudniowej imprezy będzie okazja posłuchać licznych lokalnych składów: Nikone, Zorak, Kolorofonia, Chaina, Blunt Brothers, Pełen Etat, Akson & Przekręt, Mach, Efekt Winyla, Rockafellaz, Biara/Młody Grzech, Jaco, MBH, Forte alias UMR, Shaman. Wydarzeniu towarzyszyć będą warsztaty, wystawa „Rap Plakaty Piaseczno” oraz pchli targ. Bilety: pierwszy dzień – 10 zł, drugi dzień – 20 zł.

 

PRZEGLĄD PRASY

 

  • WARSZAWA.PL
    Przed dłuższy czas Gronkobus swym odwłokiem blokował prawy pas ul. Niemcewicza, czym spowodował niezły korek i zamieszanie. Następnie wjechał głębiej, ignorując znak zakazu wjazdu.
  • RYNEK KOLEJOWY
    Transprojekt Gdański analizuje trzy warianty zmiany przebiegu północno-zachodniego odcinka II linii metra. Dokument ma być gotowy w przyszłym miesiącu. – Najlepszy jest wariant z trasą do Kobiałki, bez rozgałęzienia na Bródno – ocenia Waldemar Roszak, radny i przewodniczący dzielnicowej komisji infrastruktury Białołęki.
  • ŻYCIE WARSZAWY
    W niedzielę wieczorem przekonamy się, kto skuteczniej dotarł ze swoim przekazem do warszawiaków.
  • PRZEGLĄD WOLSKI
    Z czego wynika fakt, że zaprojektowana, wdrożona i przede wszystkim sfinansowana przez podatników sygnalizacja jest zasłonięta czarnymi workami? – pyta władze miasta radny Jarosław Krajewski.
  • STOLICA
    17 października w Teatrze Polskim rozpocznie się pierwsza edycja Eye On Culture Festival. Głównym celem jest przybliżenie kultury państw dawnego bloku wschodniego, dialog na temat naszej tożsamości i świadomości oraz ukazanie społecznego kontekstu sztuki. Podczas czterech festiwalowych dni (17–20 października) zostaną zaprezentowane zjawiska teatralne i muzyczne z Rosji, Białorusi, Czech, Litwy i Polski.
  • POLITYKAWARSZAWSKA.PL
    To była niewątpliwie pierwsza i ostatnia taka okazja. Stowarzyszenie Młodzi dla Polski w porozumieniu z Polityką Warszawską zorganizowało debatę najważniejszych aktorów warszawskiej sceny politycznej poświęconą nadchodzącemu referendum. O przyszłości stolicy rozmawiać zdecydowali się tylko przeciwnicy pani prezydent.
  • TWOJA-PRAGA.PL
    Budowa Praskiego Domu Kultury, umożliwiającego mieszkańcom Pragi-Północ obcowanie z kulturą i sztuką w nowoczesnym budynku na skraju parku Praskiego, okazała się w rzeczywistości wielką niewykorzystaną szansą. Co więcej, w tym samym czasie na sąsiedniej Pradze-Południe zbudowano dwie nowe placówki kulturalne... Czy nad Pragą-Północ ciąży fatum?
  • GAZETA ECHO
    Są pieniądze, przygotowany przetarg, ale to nie oznacza jednak, że długo wyczekiwana droga techniczna do Czajki wkrótce powstanie. Jej budowę zablokowało Zielone Mazowsze.

 

 

 

---------------------------------------
Warszawski Serwis Prasowy
www.wsp.waw.pl
www.facebook.com/WarszawskiSerwisPrasowy
www.twitter.com/redakcjaWSP



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy