Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2013.10.08 g. 08:50

Wiadomości bieżące

Warszawski Serwis Prasowy
Życie miasta, komunikacja, zaproszenia, zapowiedzi, okolice Warszawy, przegląd prasy.

Warszawski Serwis Prasowy

ŻYCIE MIASTA

 

  • KSIĄŻKI
    Ośrodek dla Kotów Miejskich Koteria poleca książkę Kingi Izdebskiej pt. „Biuro kotów znalezionych”. – Jest tam m.in. sporo o naszej fundacji i o Koterii, trochę zakulisowych ciekawostek o naszej działalności – zachęcają miłośnicy kotów.
  • PROMOCJA
    Urząd miasta ogłosił przetarg na „partycypacyjne ustalenie tożsamości miasta, jako podstawy do budowania marki Warszawa, podjętej w celu wzrostu prestiżu Warszawy oraz jej rozpoznawalności na arenie międzynarodowej, przy jednoczesnej optymalizacji wydatków na cele promocyjne”.
  • NIERUCHOMOŚCI
    Kiedy na stronie urzędu miasta będzie dostępna wyszukiwarka wszystkich miejskich lokali użytkowych? – pyta w interpelacji Lech Jaworski. Radny chce też wiedzieć, czy planowane są zmiany w miejskich przepisach, tak by oferty zostały – podobnie jak ogłoszenia – komercyjne.
  • SAMORZĄD
    Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisała zarządzenie w sprawie określenia szczegółowego trybu rozpatrywania i realizacji wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej.
  • ZABYTKI
    Willa przy ul. Belwederskiej 44a została wpisana do rejestru zabytków. Budynek powstał według projektu Józefa Czajkowskiego. Usytuowany jest na skarpie wiślanej na południe od Belwederu. Powstał w 1927 lub 1928 r. dla rodziny Wilkoszewskich, na miejscu kamieniczki z początku XIX w. Jego obecna forma różni się od pierwotnej, co jest rezultatem późniejszych przebudów.
  • PRZESTRZEŃ MIEJSKA
    Od ponad dwóch tygodni mamy w Polsce astronomiczną jesień. W Zarządzie Oczyszczania Miasta ku końcowi chylą się prace przewidziane na okres letni. Do 30 września osoby zatrudnione w ramach aktywizacji zawodowej wysprzątały około 3 mln mkw. powierzchni, co daje obszar ponad 420 boisk piłkarskich. Z oczyszczonych miejsc wywieziono około 2,5 tys. m sześc. zanieczyszczeń.

 

KOMUNIKACJA

 

  • LOTNISKA
    Przez siedem dni działania lotnisko Warszawa/Modlin obsłużyło 29 033 pasażerów i 214 operacji lotniczych – ogłosił zarząd portu lotniczego. Najwięcej pasażerów lotnisko przyjęło 4 października (piątek). Tego dnia startowało i lądowało łącznie 5114 podróżnych i odbyło się 36 operacji lotniczych.
  • BILETY
    „Od stycznia do sierpnia br. w biletomatach w autobusach MZA sprzedano ponadczterokrotnie więcej biletów niż w analogicznym okresie rok wcześniej” – napisał wiceprezydent Jacek Wojciechowicz w odpowiedzi na interpelację Marcina Rzońcy.
  • PRAGA-PÓŁNOC
    Zwężona jest zachodnia jezdnia ul. Jagiellońskiej (w kierunku ronda Starzyńskiego) przy Trasie Toruńskiej oraz łącznica wjazdowa na trasę w kierunku południe-wschód. Utrudnienia potrwają do 13 października.
  • BIELANY
    Zwężona jest wschodnia jezdnia Wisłostrady (w kierunku ul. Pułkowej) przy Trasie Armii Krajowej. Utrudnienia potrwają do 13 października.

 

ZAPROSZENIA NA DZIŚ

 

  • MOKOTÓW
    O godz. 10.30 w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Fundacji Nowe Horyzonty przy ul. Bobrowieckiej 9 (sala recepcyjna, budynek A) odbędzie się konferencja prasowa zorganizowana przez Warszawską Wspólnotę Samorządową. Wezmą w niej udział: Piotr Gliński, Elżbieta Jakubiak, Ludwik Dorn, Przemysław Wipler, Andrzej Rozenek, Ryszard Kalisz, Piotr Ikonowicz i Czesław Bielecki.
  • WILANÓW
    O godz. 11 przy ul. Kolegiackiej 3 odbędzie się spotkanie prasowe, podczas którego zarząd Wilanowa pokaże postęp prac wykończeniowych budynku, w którym mieścić się będą dwie duże instytucje kultury: Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury Wilanów. Będzie tam także sala widowiskowa (takiej w Wilanowie niestety bardzo brakuje). Część pomieszczeń zajmą przychodnia i świetlica socjoterapeutyczna.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 11 w Sali Senatu Politechniki Warszawskiej (pl. Politechniki 1) odbędzie się konferencja prasowa związana z VII edycją Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Innowacji IWIS (International Warsaw Invention Show). IWIS jest największą imprezą wystawienniczą w Europie Środkowo-Wschodniej, promującą innowacyjne rozwiązania polskie oraz zagraniczne. Będzie można ją odwiedzać do 10 października w Dużej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej. W tym roku weźmie w niej udział około 74 wystawców z 21 krajów świata.
  • WILANÓW
    Około godz. 11 w rejonie skrzyżowania al. Rzeczypospolitej i ul. Branickiego odbędzie się briefing Republikanów pt. „Prawdziwe oblicze Miasteczka Wilanów”. „Pokażemy Państwu, jak Platforma Obywatelska dba o miejsce, które jest Nową Hutą tej władzy, gdzie zamiast klasy robotniczej mieszka klasa korporacyjna. Po konferencji oferujemy przejazd z powrotem na Mokotów, na ul. Bobrowiecką 9” – zapowiadają organizatorzy.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 13 w kawiarni Instytutu Teatralnego (ul. Jazdów 1) odbędzie się konferencja pracowników Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski pt. „O co chodzi w Zamku Ujazdowskim?”. Spotkanie ma służyć przedstawieniu stanowiska załogi CSW, wyjaśnieniu przyczyn konfliktu z dyrekcją i wskazaniu obszarów sporu w tym konflikcie.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 13 Inicjatywa Obywatelska „Miasto Jest Nasze” zaprasza na happening pod Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. Podczas wydarzenia organizatorzy przekażą 166 słoików wypełnionych przepisami na konfitury „Pierwszemu Słoikowi Rzeczypospolitej”. „Chcemy w ten sposób zaprotestować przeciwko słowom ministra Klimczaka, który sprowadza sprawę referendum do obrony Warszawy przed »słoikami«, dzieląc w ten sposób warszawiaków na lepszych i gorszych” – czytamy w zapowiedzi.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 15 na pl. Zbawiciela odbędzie się briefing prasowy Centrum Myśli Jana Pawła II na temat „Dziedzińca dialogu”. Usłyszymy m.in.: o programie wydarzeń w kontenerach, które od 10 października staną na pl. Zbawiciela i skwerze ks. Twardowskiego, o wystawie, która stanęła przed wejściem na UW, o rekolekcjach filmowym w kinie Muranów, a także o wszystkich happeningach, koncertach, akcjach ulicznych i debatach w ramach „Dziedzińca”.
  • OCHOTA
    O godz. 20 w klubie Proxima przy ul. Żwirki i Wigury 99a wystąpi New Model Army, kultowy zespół powstały w 1980 r. w brytyjskim Bradford. Choć pozostaje kultowym dla wielu subkultur, nie daje się łatwo sklasyfikować. Brytyjczycy sprzedali ponad 1,5 mln egzemplarzy płyt. Supportem na warszawskim koncercie zespołu będzie grupa Hands Resist. >>>WIĘCEJ na Placdefilad.com
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 20 w Sali Kongresowej wystąpi grupa Vaya Con Dios. To pożegnalna trasa zespołu z wokalistką Dani Klein, a więc ostatnia okazja, żeby zobaczyć i usłyszeć zespół na żywo w Polsce. >>>WIĘCEJ na Placdefilad.com

 

ZAPOWIEDZI

 

  • ŚRÓDMIEŚCIE
    10 października (czwartek) o godz. 10 w Fotoplastikonie Warszawskim w Al. Jerozolimskich 51 odbędzie się otwarcie wystawy „Czas honoru w obiektywie 3D”. Gościem specjalnym będzie Jakub Wesołowski, grający jednego z bohaterów „Czasu honoru” – Michała Konarskiego. Wystawa dokumentuje plan zdjęciowy jednej z najpopularniejszych produkcji telewizyjnych – „Czas honoru”.
  • URSYNÓW
    12 października (sobota) o godz. 11 przed Urzędem Dzielnicy Ursynów zacznie się gra miejska „Śladami Barei II”. Uczestnicy gry będą musieli dogłębnie poznać zakamarki Ursynowa, by odnaleźć punkty, które ciągle żyją w latach osiemdziesiątych i stwarzają sytuacje i problemy iście z komedii Stanisława Barei. >>>WIĘCEJ
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    12 października (sobota) o godz. 20 w Sztukach & Sztuczkach (ul. Szpitalna 6) odbędzie się kolejna noc taneczna pt. „Zakochaj się w swingu nad Wisłą”. Nie zabraknie warsztatów dla początkujących, popisów wirtuozów i znakomitej muzyki w wykonaniu Mark Shepherd Quintet with Joanna Morea. Wstęp kosztuje 20 zł lub 10 zł dla osób ze znaczkiem klubowym Swingout.pl.
  • WOLA
    12 października (sobota) o godz. 12 spod Urzędu Dzielnicy Wola (al. Solidarności 90) wyruszy ostatni w tym roku planowy spacer „Po Woli do woli 3” pod hasłem „Budynki użyteczności publicznej. Część II. Sąd Okręgowy – Sąd Rejonowy – gmachy Mennicy Polskiej SA” Spod urzędu spacerowicze przejdą pod Szpital św. Zofii, a następnie przed Sąd Okręgowy (al. Solidarności 127) i Sąd Rejonowy (ul. Ogrodowa 51a). Zwiedzanie zakończy się przy Mennicy na ul. Pereca 21. Spacer odbywa się na zasadzie free tour – jeżeli wycieczka się spodoba, będzie można zostawić przewodnikowi napiwek.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    13 października (niedziela) o godz. 11 w Łazienkach Królewskich odbędzie się spotkanie „Arachne w ogrodzie, czyli o pająkach słów kilka”. Pająki były w wielu kulturach symbolami bądź to szczęścia, bądź zła. We współczesnym świecie przeważa pogląd, że są to groźne i krwiożercze stwory. „Na naszych zajęciach poznamy prawdę o pająkach i ich roli w naszym ekosystemie. Po tym spotkaniu już żadne dziecko nie będzie się bało tych niezwykłych bezkręgowców” – zapowiadają organizatorzy.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    13 października (niedziela) o godz. 21 Państwomiasto (ul. gen. Andersa 29) zaprasza na transmisję wieczoru referendalnego oraz do wzięcia udziału w głosowaniu „Jak nie Hanka, to kto?”. Głosy zbierane będą do urny stojącej na barze. Każdy głos to alkohol za pół ceny. Można będzie głosować kilkakrotnie. Wyniki opublikowane zostaną następnego dnia.
  • PRAGA-PÓŁNOC
    16 października o godz. 14 w budynku Słoniarni na terenie zoo odbędą się debata o przyszłości wybiegu niedźwiedzi brunatnych, zbudowanego w 1951 r., oraz wykład pt. „Miasto z perspektywy zwierząt” (dr Andrzej Kruszewicz i dr Marek Ostrowski) na tymże wybiegu o godz. 16. Wejście od zaplecza pod opieką pracowników zoo.
  • MOKOTÓW
    19 października (sobota) o godz. 19 w galerii Mostra Leny Strużyńskiej (ul. Chocimska 35 m. 25) odbędzie się aukcja prac polskich artystów na rzecz zwierząt „Wam dla ducha, nam dla brzucha”. Kupić będzie można prace Doroty Brodowskiej, Bogny Czechowskiej, Krystyny Brzechwy, Maryli Weiss, Andrzeja Popiela, Leszka Jampolskiego, Katariny Hard oraz Marii Elsner-Michalskiej. Pieniądze uzyskane z aukcji pomogą zwierzakom przetrwać zimę, zakupiona zostanie za nie karma, opłacone leczenie, w razie potrzeb zakupione zostaną budki dla kotów wolno bytujących, a także słoma do psich bud.
  • WAWER
    19 października (sobota) o godz. 11 kinokawiarnia Stacja Falenica (ul. Patriotów 44a) zaprasza na wspólne budowanie Falenickich Stołówek dla Ptaków. „Będziemy mogli wspólnie zbudować około 20 ptasich stołówek, które każdy będzie mógł wziąć do domu i powiesić w swoim ogrodzie” – zapowiadają organizatorzy. Odbędzie się też krótki wykład ornitologa, który opowie o tym, jak dokarmiać ptaki i jakie gatunki można spotkać w naszych karmnikach.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    27 października (niedziela) o godz. 15 i 18 w klubie 1500m2 do wynajęcia (ul. Solec 18) teatr Pijana Sypialnia wystawi widowisko muzyczne „Wodewil warszawski”. Na scenie znajdzie się 15 aktorów i ośmioosobowy zespół muzyczny. Wykonają kilkanaście starych warszawskich piosenek w roztańczonym widowisku. Scenariusz spektaklu został skonstruowany w oparciu o komiczną operetkę Feliksa Szobera „Podróż po Warszawie”, jednak sporą jego część stanowią teksty własne. Wejściówka kosztuje 30 zł.

 

OKOLICE WARSZAWY

 

  • ŁOMIANKI
    Klub Lemon Tree zaprasza o godz. 19.30 wszystkich chętnych na pierwsze zajęcia warsztatów wokalnych. Obalimy stereotypy wokalne, pokażemy możliwości i sekrety śpiewania – zapewniają organizatorzy. Pierwsze spotkanie organizacyjne jest darmowe. Wstęp wolny.
  • ZIELONKA
    Urząd miasta zachęca mieszkańców do zgłaszania swoich spostrzeżeń i pomysłów dotyczących rozwoju sieci ścieżek rowerowych na obszarze gminy Zielonka. Uwagi, opinie, sugestie należy składać do 18 października (piątek) drogą elektroniczną, pocztową lub osobiście w Biurze Obsługi Interesanta UM.
  • ŻYRARDÓW
    Urząd miasta informuje, że od 4 listopada (poniedziałek) ulegną zmianie trasy linii autobusowych, numery linii autobusowych oraz rozkłady jazdy.

 

PRZEGLĄD PRASY

 

  • WARSZAWA.PL
    Odeszła Joanna Chmielewska. Jej książki nie tylko bawią, ale można się z nich wiele nauczyć. Dzięki nim pozostanie z nami na zawsze. 81 lat to za mało. Mogła jeszcze tyle napisać...
  • ŻYCIE WARSZAWY
    Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz nie miała czasu, aby odsłonić pomnik Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej – grzmi opozycja.
  • TOK FM
    – Prezydent Warszawy miała odwagę, której brakuje Donaldowi Tuskowi – mówił w rozmowie z Dominiką Wielowieyską Jarosław Gowin, niezrzeszony poseł, a kiedyś najbardziej znana twarz konserwatywnego skrzydła PO. Jak podkreślał w Radiu TOK FM, prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz potrafiła rozpocząć szereg trudnych i niewygodnych, ale potrzebnych inwestycji, nie dbając o popularność.
  • RYNEK KOLEJOWY
    Na stacji C-14 Stadion pojawiły się różnokolorowe makiety paneli sufitowych dla poszczególnych stacji centralnego odcinka II linii metra. – Testujemy, jak się sprawdzają – mówi Mateusz Witczyński, rzecznik wykonawcy, firmy AGP Metro.
  • THECITY.COM.PL
    Eksperci z CBRE oczekują, że aktywność deweloperów w sektorze magazynowym i logistycznym w Warszawie oraz okolicach wzrośnie. Będzie ona odzwierciedlała rozwój rynku powierzchni handlowych i handlu elektronicznego oraz dobrą kondycję polskiej gospodarki.
  • WAW43
    W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Animacji Instytut Francuski w Polsce i Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego zapraszają na pierwszą polską edycję Święta Kina Animowanego. 25 października o godz. 20 w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego (ul. Czarnieckiego 51) zobaczymy pokaz filmu „Trio z Belleville” w reżyserii Sylvaina Chometa. Wstęp wolny.
  • WIADOMOŚCI SĄSIEDZKIE
    Kim jest nietuzinkowy artysta? Kto gra techniką paznokciową na bardzo starym instrumencie? Jaki zespół jest jednym z najciekawszych? Jak śpiewają dzieci? Dokąd wybrać się na Derwidową potańcówkę? I jak brzmi muzyka Witolda Lutosławskiego folkowo, jazzowo oraz zabawowo? Na te wszystkie pytania odpowie rozpoczynający się we wtorek, 8 października, warszawski festiwal „U Lutosa na Saskiej Kępie”.
  • TWOJA-PRAGA.PL
    Kolejny już rok nie odbędzie się duża cykliczna impreza – Święto Ulicy Ząbkowskiej. Skromny budżet i problemy z wyłączeniem z ruchu kołowego na cały weekend ul. Ząbkowskiej spowodowały, iż jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic Pragi musi znów czekać na lepsze czasy.
  • GAZETA ECHO
    Odolany może i zielone, gdzieniegdzie jednak brudne i szare. Miejsce po warsztacie samochodowym pod adresem Sowińskiego 16c zajęli bezdomni. I żyją sobie całkiem wygodnie.

 

 

 

---------------------------------------
Warszawski Serwis Prasowy
www.wsp.waw.pl
www.facebook.com/WarszawskiSerwisPrasowy
www.twitter.com/redakcjaWSP



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy