Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2012.12.01 g. 20:58

Dzień Otwarty dla Osób Niepełnosprawnych i ich Opiekunów

Muzeum Narodowe w Warszawie już po raz szósty włącza się w Dzień Otwarty dla Osób Niepełnosprawnych i ich Opiekunów, organizowany w ramach Międzynarodowego Dnia ON, który obchodzony jest 3 grudnia.

 

 

 

 

– Zależy nam, aby w możliwie najlepszy sposób przybliżyć osobom o różnym poziomie niepełnosprawności kolekcję muzealną i umożliwić udział w specjalnych programach edukacyjnych. Organizując Dzień Otwarty dla Osób Niepełnosprawnych i ich Opiekunów, chcemy jednocześnie podkreślić, że nasze muzeum jest otwarte dla osób niepełnosprawnych nie tylko ten jeden raz w roku, ale także każdego innego, zwyczajnego dnia – mówi Agnieszka Morawińska, Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

W poniedziałek 3 grudnia 2012 w Muzeum Narodowym w Warszawie od rana będzie można uczestniczyć w spotkaniach tematycznych prowadzonych przez muzealnych edukatorów w galeriach stałych. Dzień Otwarty zainauguruje pokaz artystyczny pary tańczącej na wózku oraz występ wokalny. Specjalny spektakl przygotował Teatrzyk Balonik. Tego dnia oprócz MNW będzie można również zwiedzać Muzeum Niepodległości, Muzeum Sportu i Turystyki, Muzeum Kolejnictwa oraz Muzeum Plakatu w Wilanowie – oddział MNW.

 

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych utworzony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku dla uczczenia dekady Światowego Programu Działań na rzecz wspierania pełnego uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, skutecznej rehabilitacji oraz wyrównywania szans.

 

Harmonogram Dnia Otwartego dla Osób Niepełnosprawnych i ich Opiekunów w Muzeum Narodowym w Warszawie, Aleje Jerozolimskie 3, 00-495 Warszawa
www.mnw.art.pl

 

UROCZYSTA INAUGURACJA ORAZ PROGRAM ARTYSTYCZNY
GODZ. 10.30
W PROGRAMIE:
para tańcząca na wózku – Emil Malanowski (wózek), Martyna Busławska
występ wokalny – Darek Bernatek
Teatrzyk Balonik – Z modą przez świat, kierownictwo Wojciech Gębski

GODZ. 10.00–15.00
Spotkania tematyczne w galeriach dla grup zorganizowanych (wymagana rezerwacja)
godz. 10.00, 12.00, 13.00, 14.00, czas ok. 20–40 min

 

TEMATY SPOTKAŃ

Świat mitów
Opowieści o bogach i herosach to nie tylko element kultur starożytnej Grecji i Rzymu. Mity były także natchnieniem dla twórców w późniejszych epokach. Na zajęciach w Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego zajmiemy się różnymi interpretacjami tematów mitologicznych w sztuce.


Biblia w obrazach

W Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego poznamy historie opisane w Starym i Nowym Testamencie. Porozmawiamy także o sposobach przedstawiania ich w sztuce.


Pozując do portretu
Podczas zajęć w Galerii Portretu Staropolskiego i Europejskiego zastanowimy się, w jaki sposób artyści malowali portrety. Dowiemy się, co bohaterowie obrazów przekazują swoimi gestami i mimiką.


Usłyszeć pejzaż
Spotkanie odbywa się w Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego. Na zajęciach odtworzymy szum morza, śpiew ptaków i szelest drzew. Powstaną w ten sposób dźwiękowe wersje pejzaży, marin i wedut.


Zapachy i smaki martwej natury
Uczestnicy zajęć w Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego zastanowią się nad smakami i zapachami martwych natur, używając takich określeń jak: słodki, kwaśny, słony, gorzki, różany i goździkowy. Dzięki prawdziwym kwiatom i owocom stworzą własną martwą naturę.


Przy królewskim stole
W Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego porozmawiamy o ucztach. Dowiemy się, co jadali władcy i czym częstowali swoich gości. Zastanowimy się także, jakie zasady obowiązywały przy królewskim stole.


Zwierzęta prawdziwe i fantastyczne
W Galerii Sztuki XIX Wieku oraz Dawnego Malarstwa Europejskiego przyjrzymy się obrazom, których bohaterami są zwierzęta, zarówno te prawdziwe, jak i fantastyczne.


Tajemnice konserwacji
Przyglądając się dziełom prezentowanym w Galerii Sztuki XIX Wieku, przybliżymy uczestnikom spotkania pracę muzealnego konserwatora. Dowiemy się, czym są dublaż i retusz oraz jaki wpływ na dzieła ma temperatura i wilgoć.


Jak malowano obrazy?
Czego malarz potrzebuje do pracy? Czym jest talent? Gdzie pracuje artysta? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z warsztatem pracy malarza poznamy w Galerii Sztuki XIX Wieku.

 

Rezerwacja zajęć: Dział Edukacji, tel. 22 621 10 31 wew. 246 (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00)

 

Tegorocznymi organizatorami Dnia Otwartego dla Osób Niepełnosprawnych i ich Opiekunów są: Muzeum Sportu i Turystyki, Fundacja Centrum Edukacji Olimpijskiej, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, Stowarzyszenie „Razem dla Niepełnosprawnych”.

Więcej informacji na www.dzienniepelnosprawnych.mnw.art.pl



-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy