Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2014.01.29 g. 08:26

Wiadomości bieżące

Warszawski Serwis Prasowy
Życie miasta, komunikacja, zaproszenia, zapowiedzi, okolice Warszawy, przegląd prasy.

Warszawski Serwis Prasowy

ŻYCIE MIASTA

 

  • ETYKA
    Zmienił się kodeks etyki w urzędzie miasta. Prezydent Warszawy podpisała rozporządzenie wprowadzające m.in. zapis, że „w przypadkach konfliktu interesów w sprawach prywatnych i urzędowych pracownik wyłącza się z działań mogących rodzić podejrzenia o stronniczość lub interesowność, w szczególności w razie posiadania roszczeń wynikających z dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz.U. Nr 50, poz. 279), a także nie podejmuje żadnych prac oraz zajęć, które pozostawałyby w sprzeczności z wykonywanymi obowiązkami”.
  • ZIMA
    Zarząd Dzielnicy Żoliborz przyjął ustalenie, aby zgodnie z wynikami konsultacji społecznych na temat sposobów odśnieżania ulic odstąpić od stosowania soli w warunkach zimowych. Decyzja zawiera jednak zastrzeżenie, które brzmi: „W sytuacjach nadzwyczajnych oraz ze względów bezpieczeństwa Zarząd dopuszcza użycie środków chemicznych”.
  • SPACERY
    Dostępna jest już lista spacerów spod szyldu „Warszawy mniej znanej” na luty: 1 lutego – Pawiak, 2 lutego – pałac Pod Blachą i zakamarki Zamku Królewskiego, 9 lutego – synagoga Nożyków i warszawskie judaica, 15 lutego – Pałac Kultury i Nauki, 22 lutego – piwnice staromiejskie i 23 lutego – Magiczny Świat Teatru Polskiego. Szczegóły na stronie: www.welovewarsaw.pl.
  • REKREACJA
    Stok narciarski Szczęśliwice na Ochocie jest już dobrze przygotowany. „To nie żadna górka do zjeżdżania, ale narciarski zjazd z prawdziwego zdarzenia. Może więc zamiast w Alpy, Dolomity czy Tatry to na Szczęśliwice, na wyciągnięcie ręki? Narciarskich pasjonatów mamy wielu, a uroki zimy w pełni trzeba przecież wykorzystać” – zachęca urząd miasta.
  • KARTA WARSZAWIAKA
    Już ponad 200 tys. mieszkańców Warszawy odebrało hologram Karty warszawiaka. Od 3 grudnia złożonych zostało prawie 290 tys. wniosków. Z tego prawie 143 tys. wniosków wpłynęło do ZTM drogą elektroniczną.
  • URZĘDY
    W praskim Wydziale Obsługi Mieszkańców urzędu dzielnicy działa już miejsce przyjazne najmłodszym mieszkańcom dzielnicy. Przytulny kącik z kolorowymi mebelkami i zabawkami powstał w ramach modernizacji wydziału.
  • SPORT
    1 lutego (sobota) Klub Sportowy Ursus rozpocznie nabór rocznika 2008. Klub prowadzi także nabór uzupełniający dla roczników 2006 i 2007. Więcej informacji u trenerów – nr. tel. 535 100 433 i 508 924 322.

 

KOMUNIKACJA

 

  1. ROWERY
    Rozpoczął się przetarg na zaprojektowanie dwóch dróg rowerowych. Pierwsza – wzdłuż ul. Grójeckiej – połączy istniejące odcinki kończące się na wysokości ulic Włodarzewskiej i Instalatorów. Druga to kontynuacja drogi rowerowej na ul. Ostrobramskiej między ulicami Fieldorfa i Poligonową (po obu stronach jezdni). Projekty mają być gotowe w sierpniu. Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, to jest szansa na budowę obu tras jesienią.
  2. BRUD
    Miejskie Zakłady Autobusowe nie myją autobusów w całości, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej –5 stopni Celsjusza. W czasie mycia tworzy się tzw. pył wodny, który bardzo łatwo może doprowadzić do zablokowania układów pneumatycznych w pojeździe, które są odpowiedzialne m.in. za sterowanie działaniem układu hamulcowego i zamykaniem drzwi. Znajdująca się w szczelinach przy drzwiach woda sprawiłaby, że drzwi by „zamarzły” – tłumaczy ZTM.
  3. AKCJE
    Ruszyła akcja plakatowa i ulotkowa „Tramwaju na Gocław”. Do końca lutego wśród mieszkańców osiedla rozdane ma zostać 10 tys. ulotek informacyjnych. Organizatorzy zaznaczają, że celem kampanii jest nie tylko zdobycie poparcia na Facebooku, ale przede wszystkim zebranie podpisanych list, czyli poparcia dla tej inicjatywy.
  4. KOLEJ
    W związku z prowadzonymi pracami modernizacyjnymi na odcinku Pruszków – Warszawa-Włochy od 1 lutego zmianie na pięć tygodni ulegnie weekendowy rozkład jazdy linii S1. Ruch pociągów SKM i KM na tym odcinku w weekendy będzie się odbywał po jednym torze. W związku z tym ograniczeniu ulegnie liczba pociągów S1.
  5. AUTOBUSY
    Od 30 stycznia (czwartek) zaplanowano zmiany w zespole przystankowym Os. Derby. Dla linii 120, 527 i 732 przystankiem przelotowym będzie przystanek Os. Derby 02 (zlokalizowany na pętli). Dla linii 204 przestaje obowiązywać przystanek Os. Derby 02 jako krańcowy. Tym samym przystanek Os. Derby 01 staje się dla tej linii przystankiem dla wysiadających, a przystanek Os. Derby 04 – przystankiem dla wsiadających.

 

ZAPROSZENIA NA DZIŚ

 

  • PRAGA-POŁUDNIE
    O godz. 10.30 w sali konferencyjnej (s. 305) Urzędu Dzielnicy Praga-Południe przy ul. Grochowskiej 274 odbędzie się nadzwyczajna sesja rady Pragi-Południe. W porządku obrad znalazły się m.in. sprawy inwestycji w 2014 r. (w kontekście informacji o najniższych środkach ze wszystkich 18 dzielnic Warszawy przypadających na jednego mieszkańca dzielnicy), sytuacji w budynkach komunalnych, przekazania terenu ogrodu przedszkolnego przy ul. Dąbrówki 3 oraz działań podjętych przez zarząd dzielnicy w sprawie kanalizacji na terenie osiedla TOR.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 11 w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim (pl. Bankowy 3/5, s. 131) odbędzie się konferencja prasowa pt. „Rozwój infrastruktury na Mazowszu – rok 2013 oraz plany inwestycyjne”. Omówione zostaną: „ring” warszawski i ekspresówki, drogi wojewódzkie oraz inwestycje kolejowe.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 12.15 w ratuszu (pl. Bankowy 3/5, s. 131) odbędzie się konferencja prasowa poświęcona kolejnym zmianom w ruchu drogowym spowodowanym pracami przy przebudowie Trasy AK.
  • WILANÓW
    O godz. 14 w obiekcie sportowym przy Zespole Szkół nr 79 im. St. Kostki-Potockiego przy ul. Wiertniczej 26 odbędzie się debata pt. „Czy tramwaj rozwiąże problemy komunikacyjne Wilanowa, Ursynowa i Konstancina-Jeziorny?”. Uczestnicy będą się zastanawiać między innymi nad tym, czy inwestowanie w infrastrukturę transportu publicznego w obszarach podmiejskich ma sens i jak rozwijać dzielnicę Wilanów, przewidując rozwój aglomeracji Warszawy w kierunku południowym.
  • REMBERTÓW
    O godz. 18 w Bibliotece Publicznej w dzielnicy Rembertów odbędzie się spotkanie z Anną Grupińską – pisarką, dziennikarką, reportażystką, współautorką wystaw, autorką i koordynatorką projektów historii mówionej.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 18 kino Muranów zaprasza na seans „Daleko, ale blisko”. Główny bohater, fotograf w średnim wieku, Mahmut stworzył sobie pozornie bezpieczny świat w obcej stambulskiej metropolii: jest zarazem w niej i poza nią. Odcina się od bliskich relacji z ludźmi i od swoich korzeni. Wstęp wolny.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 19 w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego będzie okazja obejrzeć spektakl „Primo” w wykonaniu Jacoba Olesena. Przedstawienie zostało przygotowane na podstawie powieści Primo Leviego „Czy to jest człowiek”. Książka zaliczana jest do klasyki literatury o Holokauście. Spektakl poprzedzi krótki wstęp na temat Primo Leviego.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 19 w Teatrze Polskim odbędzie się premiera spektaklu „Bolesław Śmiały” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza. „Przy tej okazji przypominamy pierwsze wystawienie tego dramatu Wyspiańskiego w Teatrze Polskim w Warszawie z 13 lipca 1929 r.” – podają pracownicy teatru na Facebooku.
  • OCHOTA
    O godz. 19 Dom Kultury „Rakowiec” (ul. Wiślicka 8) otworzy cykl koncertów „Scena etnoinspiracje”. Zaprezentują się w nim wybitni wykonawcy polskiej muzycznej sceny folkowej, którzy mają w danym momencie coś ciekawego do powiedzenia. Po koncertach odbędą się moderowane spotkania z artystami, podczas których będzie można poznać ich „pokoncertową” twarz, zadać im pytania, zapoznać się z instrumentarium itp. Pierwszy koncert zagra zespół Jazgot. Wstęp kosztuje 30 zł.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 20 w Resorcie (ul. Bielańska 1, sala na dole) odbędzie się XVIII Warszawski Jam Poetycki. Temat spotkania: „Instrukcja obsługi”. Uczestnicy będą improwizować i czytać poezję, niekoniecznie własnego autorstwa. Przewidziano również muzykę na żywo i nową formułę konkursu z nagrodami.

 

ZAPOWIEDZI

 

  • ŚRÓDMIEŚCIE
    1 lutego (sobota) o godz. 12 w Stacji Muranów przy ul. gen. Andersa 13 fundacja Ergo Sum zaprasza na spotkanie inauguracyjne warsztatów rozwoju aktorskiego Gestalt-Meisner. W programie przewidziana jest m.in. przykładowa sesja warsztatowa. Organizatorzy proszą o kontakt pod adresem: warsztatteatralny@gmail.com.
  • MOKOTÓW
    1 lutego (sobota) o godz. 15 w klubie Regeneracja przy ul. Puławskiej 64 rozpoczną się warsztaty rodzinne „Wynalazki”. „Czy wyobrażacie sobie czasy, w których nie istniały aparat fotograficzny, telefon ani komputer? A jednak tak było! Wszystkie te niesamowicie ułatwiające życie wynalazki trzeba było wymyślić, zaprojektować i wykonać. Na warsztatach w Regeneracji poznamy historię części z otaczających nas na co dzień urządzeń, a następnie zaprojektujemy i wykonamy prototypy naszych całkiem własnych wynalazków” – zapowiadają organizatorzy.
  • PRAGA-POŁUDNIE
    2 lutego (niedziela) o godz. 13 Mały Teatr zaprasza do Klubu Kultury Saska Kępa (ul. Brukselska 23) dzieci w wieku od czterech do 10 lat na „Podróż z Pchłą Szachrajką”. Będzie to humorystyczne połączenie wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy w ciekawą historię. Bilety kosztują 15 zł.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    2 lutego (niedziela) o godz. 17.30 w kinie Atlantic odbędą się pierwszy w Warszawie pokaz przedpremierowy oraz spotkanie z twórcami filmu „Jack Strong”. W spotkaniu po pokazie udział wezmą: Marcin Dorociński oraz prof. Andrzej Paczkowski. Poprowadzi je Artur Wolski (kino Atlantic). „Jack Strong” to historia płk. Ryszarda Kuklińskiego – człowieka, który tkwiąc w środku systemu, podjął współpracę z CIA i stał się kluczowym (choć niewidocznym) aktorem czasu zimnej wojny.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    4 lutego (wtorek) o godz. 10 w Teatrze WARSawy (ul. Rynek Nowego Miasta 5/7) odbędzie się próba medialna „Śladu” na podstawie książki „Ślad po mamie” Marty Dzido. Jest to monodram w reżyserii Marii Seweryn i w wykonaniu Agnieszki Michalskiej. Spektakl jest próbą spojrzenia na problem aborcji nie z perspektywy społeczeństwa, tylko samej kobiety.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    4 lutego (wtorek) o godz. 16.30 w Pałacu Ślubów (pl. Zamkowy 6) odbędzie się debata z cyklu „Zmieniamy Warszawę. Warszawa 2.0”. Pierwsza debata w 2014 r. zostanie poświęcona wyzwaniom, jakie stoją przed miastem jako przestrzenią, w której społeczeństwo jest coraz starsze i wymaga kompleksowych działań, zarówno w sferze zdrowotnej, społecznej, jak i kulturalnej.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    13 lutego (czwartek) o godz. 22 w Cafe Kulturalna w Warszawie zobaczymy zespół Psychocukier promujący swoją nową płytę. „Diamenty” to czwarte wydawnictwo w dorobku grupy. Płyta została nagrana i wyprodukowana przez legendę muzyki hip-hop Mikołaja Bugajaka znanego jako Noon (Grammatik, Pezet/Noon). Z połączenia rock’n’rolla i hip-hopowej wrażliwości na dźwięk powstał album, który nie ma w polskiej muzyce precedensu. Wstęp kosztuje 20 zł.

 

OKOLICE WARSZAWY

 

  • MILANÓWEK
    W związku z falą kradzieży oraz włamań do domów komendant komisariatu policji zwraca się do mieszkańców Milanówka z prośbą o wzmożoną czujność i informowanie policji lub straży miejskiej o każdorazowym przypadku zauważenia osób zachowujących się podejrzanie, obserwujących posesje, przesiadujących w samochodach lub przenoszących przedmioty niewiadomego pochodzenia.
  • PIASECZNO
    Zakończył się konkurs na logo skateparku w Piasecznie. Wpłynęło aż 587 prac z całej Polski. Prace przysyłali zarówno amatorzy, jak i profesjonalni graficy. 17 stycznia jury wyłoniło zwycięski projekt. – Wierzymy, że logo spodoba się mieszkańcom i wzmocni identyfikację tego popularnego wśród młodzieży miejsca – podsumował Arkadiusz Strzyżewski, współpomysłodawca konkursu.
  • PODKOWA LEŚNA
    W Pałacyku Kasyno o godz. 18.30 odbędzie się Forum Podkowiańskich Organizacji Pozarządowych. W programie m.in.: projekt Regulaminu Konkursu dla organizacji pozarządowych, rozliczanie dotacji z miasta, wyniki ankiety na temat kierunków promocji miasta ogrodu Podkowa Leśna, kalendarz imprez miejskich, planowane imprezy związane z ważnymi rocznicami w roku 2014.
  • SOCHACZEW
    O godz. 10 odbędzie się otwarcie nowego Integracyjnego Żłobka Miejskiego zbudowanego przy ul. Sawickiej. Na tę inwestycję burmistrz pozyskał ponad 2 mln zł dofinansowania z rządowego programu „Maluch”. Od stycznia każde dziecko w wieku od 20. tygodnia do trzeciego roku życia, które oczekiwało na miejsce w żłobku, będzie miało zapewnione miejsce w jednej z kilku nowo utworzonych grup.
  • SULEJÓWEK
    Burmistrz Arkadiusz Śliwa zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o...”. Tym razem mieszkańcy spotykają się o godz. 18 w Zespole Szkół nr 1 (ul. Idzikowskiego 2a).

 

PRZEGLĄD PRASY

 

  • WARSZAWA.PL
    Z okazji 366. rocznicy nadania warszawskiej Pradze praw miejskich zapraszamy na bezpłatny spacer na spotkanie z tajemnicami Pragi.
  • PRZEGLĄD WOLSKI
    Od jutra drogowcy wejdą z robotami na jezdnię ul. Prostej. Wykonawca wyłączy z ruchu odcinek ul. Prostej od ul. Żelaznej do ul. Twardej oraz od ul. Żelaznej do ul. Miedzianej.
  • PRZEGLĄD URSYNOWSKI
    Od wczoraj przed ursynowskim ratuszem można oglądać wystawę z okazji 151. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Nosi ona tytuł: „Orzeł, Pogoń i Archanioł”.
  • GAZETA ECHO
    Choć hasło o „drugiej Irlandii” swego czasu promował mocno rząd, to są szanse, że prawdziwa zielona wyspa powstanie na Bemowie. I nie mówimy tu o ostoi dobrobytu, a o skrzyżowaniu w kolorze mocno nietypowym.
  • WIADOMOŚCI SĄSIEDZKIE
    Wszystko wskazuje na to, że Wawer zyska w najbliższym czasie nowe przedszkole. Urząd Dzielnicy Wawer 23 stycznia br. ogłosił przetarg na budowę obiektu przy ul. Kadetów 15. Przedszkole będzie mogło pomieścić około 200 dzieci, co pozwoli na utworzenie ośmiu oddziałów.
  • TWOJA-PRAGA.PL
    Od 2000 r., kiedy została wydana decyzja zwrotowa, wody Jeziorka Gocławskiego i teren wokół niego stanowią własność osób prywatnych. Czy władzom dzielnicy Praga-Południe uda się wykupić ten teren i przeznaczyć go na cele rekreacyjne, aby służyły mieszkańcom? Cały czas trwają negocjacje...
  • POLSKIE RADIO RDC
    Rok po zaostrzeniu przepisów spadła zdawalność egzaminów teoretycznych na prawo jazdy kategorii B. Na Mazowszu średnio ponad połowa osób przystępujących do egzaminu musi go powtarzać. Słabo przygotowani kursanci? Czy może zbyt trudne pytania?
  • ŻYCIE WARSZAWY
    Siedem nowych oddziałów przedszkolnych we Włochach, na Mokotowie i Targówku oraz w Wesołej, Wilanowie i Wawrze planują oddać do użytku w 2014 r. władze stolicy.
  • WAWALOVE.PL
    1 i 2 lutego w godz. 10–18 (sobota) i 10–16 (niedziela) w Hali Sportowej SGGW odbędzie się VIII Wystawa Kur Ozdobnych. Bilety: 10 zł, dzieci do lat 13 – wstęp wolny. Na wystawie prezentowane będą kury z całego świata, m.in. z Chin, Japonii, Indonezji, Anglii, Niemiec, Holandii, Indii i wielu innych.
  • TVNWARSZAWA.PL
    Plac Wileński ma stać się nową wizytówką miasta. Ratusz przedstawił projekt, który przewiduje fontannę, ławki, dużo zieleni i mnóstwo dekoracyjnych elementów. Najpierw trzeba jednak dokończyć budowę centralnego odcinka II linii metra.
  • SUPER EXPRESS
    Warszawska Wspólnota Samorządowa apeluje do prezydent miasta o umieszczenie na stronie internetowej ratusza danych dotyczących dotychczas złożonych roszczeń do gruntów odebranych dekretem Bieruta.
  • TRANSPORT-PUBLICZNY.PL
    Warszawskie ronda położone przy Al. Jerozolimskich zostaną zlikwidowane – przynajmniej tak wynika z projektu planu zagospodarowania. W ich miejscu pojawią się zwyczajne skrzyżowania, zaś wszystkie ich narożniki, odzyskane spod asfaltu, zostaną oddane pieszym. Szykuje się stołeczna rewolucja jak z czasów przebudowy Krakowskiego Przedmieścia?
  • EUROBUILD
    Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania wystawiło na licytację działkę położoną na rogu ul. Burakowskiej i al. Jana Pawła II. Teren ma ponad 23 tys. mkw. powierzchni. Cena wywoławcza to 85 mln zł, a wadium w przetargu wynosi 8,5 mln zł. Na działce znajduje się obecnie kompleks techniczno-magazynowo-biurowy. Przetarg odbędzie się 5 lutego.

 

---------------------------------------
Warszawski Serwis Prasowy
www.wsp.waw.pl
www.facebook.com/WarszawskiSerwisPrasowy
www.twitter.com/redakcjaWSP



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy