Sport

2011.08.02 g. 17:22

Philip Gresk deblowym Mistrzem Europy

Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy

Zawodnik Warszawianki wraz z Kamilem Majchrzakiem z Piotrkowa Trybunalskiego drugi rok z rzędu zwyciężyli z kontynentalną konkurencją.

Młodzi Polacy swoje turniejowe zmagania rozpoczęli od II rundy, w której od razu los skojarzył ich z zeszłorocznymi finałowymi rywalami Mistrzostw Europy, włoską parą, Filippo Baldi - Ricardo Chessari. W pierwszej partii nasi młodzieżowcy wygrali bez trudu 6:2, ale w dwóch kolejnych musieli włożyć sporo wysiłku, by znaleźć się w III rundzie.

Włosi wyrównali stan meczu po emocjonującym drugim secie. Wygrali go  na przewagi 6:7. Jeszcze dłuższa była rozstrzygająca partia, wygrana przez warszawsko - piotrkowskiego debla. Pokazał on swoją wyższość nad zawodnikami z Półwyspu Apenińskiego. Wygrał  tocząc z Włochami  siedemnastogemową wymianę, rozstrzygniętą na własną korzyść.

Kamil Majchrzak i Philip Gresk na podium

Trzecia runda przebiegała pod dyktando „Biało – Czerwonych”,zakończyła się  zwycięstwem 6:3 , 6:2. Słoweńcy  Tekavez i Krijaz byli wstanie w całym meczu ugrać zaledwie pięć gemów.   ¼ finału to znów spore emocje. Philip z Kamilem wygrywali dwa razy po 6:4, jednak by tak się stało musieli odrabiać spore straty.

W pierwszym secie belgijski  wymagający debel Clement Genns - Omar Salman miał już trzy piłki setowe, a w drugim prowadził 3:0.  Nawet takie przewagi nie dały Belgom zwycięstwa, przez co w finale europejskiej imprezy drugi rok  z rzędu mogliśmy oklaskiwać oklaskiwać naszych rodaków.

Finał był podobny do potyczki z Belgami. Szalę zwycięstwa na swoją korzyść Philip z Kamilem przechylili dopiero w grze na przewagi. Nim do tego doszło, musieli się sporo natrudzić. Wygrali 7:6, 7:5, ale musieli znów obronić kilka piłek setowych, oraz odrabiać stratę 4:2 w drugim secie.

Był to drugi z rzędu europejski sukces polskich kadetów, ale pierwszy podczas 11 Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży. Finałowe zwycięstwo było w ogóle pierwszym w historii polskich występów na Festiwalach Olimpijskich.  Jak tak dalej pójdzie, za kilka lat będą mieli szansę dorównać naszemu najlepszemu deblowi Mateuszowi Frystenbergowi oraz Mateuszowi Matkowskiemu.

Opublikowal: Michał Kamiński