Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Iluzjon Filmoteki Narodowej

2013.06.17 g. 20:06

Poza Kadrem z Krystyną Jandą


Retrospektywą filmów z Krystyną Jandą, wybranych przez samą bohaterkę oraz spotkaniem z aktorką rozpoczniemy w kinie Iluzjon nowy cykl, zatytułowany Poza Kadrem.

 

 

 

Ideą cyklu są przeglądy filmów wskazanych przez zaproszonych aktorów i aktorki oraz nietuzinkowe spotkania z artystami, z premedytacją odbiegające od ogranej konwencji rozmowy o twórczości. Chcemy zainicjować taką sytuację, dzięki której będziemy mogli  poznać naszych gości od zupełnie innej strony, namówić ich do wspomnień, opowiedzenia niejednokrotnie zapomnianych (lub przemilczanych) historii z planów filmowych, zdradzenia sekretów pracy przy danych produkcjach, przywołania początków kariery, przypomnienia debiutanckich ról, a może nawet zapomnianych skandali (?), a tym samym – odkrywać ciekawe momenty z historii polskiego kina. W cyklu Poza Kadrem chcielibyśmy udowodnić, że aktor – obok reżysera – jest jednym z najważniejszych filmowych twórców. Nierzadko od jego zaangażowania, sugestii co do granej postaci, a także talentu zależy sukces produkcji. Właśnie dlatego zależny nam, by zgłębić warsztat artystów, zaznajomić się
ze sposobami ich pracy oraz poznać intrygujące momenty z planów filmowych, zapamiętane przez nich samych, których widz najprawdopodobniej nie dostrzeże w kadrze.

 

Mamy nadzieję, że aktor/aktorka chociaż na chwilę wyjdzie z roli aktora i zaprezentuje się iluzjonowej publiczności bez scenariusza. Okazja do tego nadarzy się już 24 czerwca po filmie „Tatarak” (r. Andrzej Wajda, Polska 2009), który rozpocznie przegląd. Zapraszamy na swoiste przesłuchanie cenionej aktorki kina i teatru, charyzmatycznej osobowości - Krystyny Jandy. Spotkanie poprowadzi krytyk i dziennikarz filmowy, dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - Michał Chaciński.

 

Postaramy się, by impulsem do zwierzeń Krystyny Jandy stały się nigdy jeszcze nie publikowane, nieznane materiały ikonograficzne z kolekcji Filmoteki Narodowej. Rozmowę urozmaicą unikatowe fotosy, robocze zdjęcia z planów (tzw. werki), zdjęcia portretowe twórców, plakaty do filmów, wycinki prasowe czy fragmenty kronik. Chcielibyśmy zaprezentować szerokiej publiczności materiał  prezentowany w filmotecznych serwisach: Fototeka fototeka.fn.org.pl, GaPla gapla.fn.org.pl czy Repozytorium Cyfrowe repozytorium.fn.org.pl.

 

Spotkanie z Krystyną Jandą rozpocznie, trwającą tydzień, retrospektywę filmów z jej udziałem. Tytuły, jakie wybrała sama bohaterka, okazały się mniej oczywiste: zamiast najbardziej rozpoznawalnych filmów, Janda wskazała produkcje skromniejsze. Znalazły się wśród nich m.in.: „Golem” i „Wojna światów - następne stulecie” Piotra Szulkina, „Mefisto” uznanego węgierskiego twórcy Istvána Szabó, a także niewyświetlany w Polsce „Glut” Thomasa Koerfera. Nie zabrakło także najbardziej osobistego filmu w dorobku aktorki – „Tataraku” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

 

Krystyna Janda współtworzyła z nami multimedialną wystawę, która stanie się wyjątkowym uzupełnieniem retrospektywy. Aktorka dokonała autorskiego wyboru materiałów z kolekcji Fototeki Filmoteki Narodowej oraz zdjęć z prób i spektakli, w których grała. Dorobek Krystyny Jandy zostanie zatem pokazany w dwóch odsłonach  – filmowej i teatralnej. Miłośnicy artystki zobaczą m.in.: fotosy, werki z planów, plakaty filmowe oraz fotografie z teatralnej działalności. Wystawę będzie można oglądać w kinie Iluzjon w dniach 17-30 czerwca.

 

Poza Kadrem - Krystyna Janda:

retrospektywa filmów
24 – 30 czerwca 2013
Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej

spotkanie z Krystyną Jandą:
24 czerwca po filmie „Tatarak” (projekcja o godz. 19:00)
Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej

Bilety na seanse 11-13 zł
Na wystawę wstęp wolny
Na spotkanie z aktorką wstęp wolny

Kino Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej, ul. Narbutta 50 a, Warszawa
rezerwacje: 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

 

 


Plan projekcji:

24 czerwca, 19.00 „Tatarak”,  r. Andrzej Wajda, Polska 2009  86’
25 czerwca, 18.00 „Wojna światów – następne stulecie”, r. Piotr Szulkin, Polska 1981  97’
25 czerwca, 20.00 „Mefisto” („Mephisto”), r. Istvan Szabó, RFN/Węgry 1981  144’
26 czerwca, 18.00 „Synteza”, r. Maciej Wojtyszko, Polska 1983  86’
26 czerwca, 20.00 „Golem”, r. Piotr Szulkin, Polska 1979  93’
27 czerwca, 18.00 „Zwolnieni z życia”/„Fausse sortie”, Waldemar Krzystek, Polska/Francja 1992  95’
28 czerwca, 18.00 „Parę osób, mały czas”, r. Andrzej Barański, Polska 2005  105’
28 czerwca, 20.15 „Glut” („Glut”), r. Thomas Koerfer, Szwajcaria/RFN 1984  105’
29 czerwca, 17.30 „Golem”, r. Piotr Szulkin, Polska 1979  93’
29 czerwca, 19.30 „Mefisto” („Mephisto”) r. Istvan Szabó, RFN/Węgry 1981  144’
30 czerwca, 14.30   „Wojna światów – następne stulecie”, r. Piotr Szulkin, Polska 1981  97’

Szczegółowy program na www.iluzjon.fn.org.pl



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy