Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Rozrywka

2007.02.02 g. 02:08

15-lecie Werchowyny w Lutosławskim

wspólny koncert z białoruską WZ Orkiestrą
3 marca 2007 roku w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert jubileuszowy 15-lecia istnienia zespołu Werchowyna, jednej z najstarszych grup grających w Polsce muzykę etniczną.

3 marca 2007 roku w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert jubileuszowy 15-lecia istnienia zespołu Werchowyna, jednej z najstarszych grup grających w Polsce muzykę etniczną.

Koncert ów będzie pretekstem dla niezwykłego spotkania – dźwięków, muzyków i kultur. Może być też przyczynkiem do równie niezwykłej opowieści o ich odkrywaniu, poznawaniu i przekazywaniu innym.

Początek fascynacji muzycznych Werchowyny, to wędrówki grupy przyjaciół po górach i spotkania z żyjącymi tam ludźmi. Z prawie wówczas nieznaną, a raczej – zapomnianą, kulturą łemkowską, huculską, ukraińską. Z czasem w repertuarze zespołu pojawiły się też pieśni białoruskie i rosyjskie. Potem w odstawkę poszły instrumenty, a główną rolę przejął wielogłosowy, biały śpiew – surowy, bliższy korzeni.

Tym razem, w muzycznej podróży w czasie, Werchowynie towarzyszyć będzie znany przedstawiciel białoruskiej sceny niezależnej, muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor Zmicier “Todar” Wajciuszkiewicz oraz jego zespół W-Z Orkiestra (Wschód-Zachód Orkiestra).

Spotkanie tych dwóch muzycznych osobowości będzie zdarzeniem niezwykłym – ciekawym i niewątpliwie emocjonującym eksperymentem.

Zmicier Wajciuszkiewicz “Todar” – multiinstrumentalista, charyzmatyczny wykonawca, od wielu lat jedna z najważniejszych osobowości białoruskiej niezależnej sceny muzycznej. Był związany z zespołem Pałac i kilkoma formacjami grającymi muzykę inspirowaną folkiem (m.in. współtwórca i lider zespołu Kriwi). Jest także kompozytorem muzyki filmowej, współtwórcą projektów niezależnej białoruskiej sceny muzycznej m.in. znanego w Polsce i w Europie Narodnego Albomu oraz Ja naradziłsia tut. Wśród jego zainteresowań poczesne miejsce zajmuje też współczesna poezja białoruska. W ubiegłym roku na zlecenie UNICEF przygotował program i płytę z kołysankami dla dzieci. Swoją muzykę wraz z zespołem Kriwi prezentował w klubach i na festiwalach m.in. w Niemczech, Polsce, Słowenii, Francji i Szwecji.

WZ Orkiestra (Wschód–Zachód Orkiestra) – powstała w Mińsku w 2001 roku. Najważniejszymi jej realizacjami muzycznymi są Kram z zabawkami oraz cykl muzyczny do wierszy m.in. Uładzimira Karatkiewicza, znakomitego poety białoruskiego. Zespół czerpie inspirację z białoruskiego folku, motywów muzycznych ludów i narodowości zamieszkujących niegdyś i dzisiaj tereny Białorusi, multikulturowego tygla Wschodniej Europy.

 


Opublikowal:
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy