Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Rozrywka

2009.12.02 g. 22:13

Aż tu nagle. Trzynastego


WIECZORY BARDÓW - koncert pt. „Aż tu nagle. Trzynastego”

 

MIEJSCE: aula Technikum Kolejowego (d. „Kolejówka”), ul. Szczęśliwicka 56

 

TERMIN: 13 grudnia 2009 (niedziela), godz. 18.00

 

bilety w cenie 25 zł do nabycia (przedsprzedaż) w OKO, ul. Grójecka 75, tel. 22 822 48 70 oraz (w dniu koncertu) w „Kolejówce”

 

informacje: tel. (022) 822 48 70

www.oko.com.pl

oko@oko.com.pl

 

Ośrodek Kultury Ochoty w 28. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego zaprasza na koncert pt. „Aż tu nagle”. Złożą się na niego dwie części artystyczne.

W pierwszej z nich wystąpią: Maciej Zembaty, Marcin Wolski, Marek Majewski, zespół „Trzeci oddech kaczuchy”.

Druga zaś będzie należała do Tomasza Szweda i jego zespołu „Szwedzki stół”.

Maciej Zembaty – satyryk, pieśniarz, znawca, wielbiciel i propagator twórczości Leonarda Cohena, którego piosenki tłumaczy na język polski od lat i sam je wykonuje. Urodził się w Wadowicach, studiował w PWST, ASP, łódzkiej „filmówce", ostatecznie ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorem wielu piosenek, współtworzył kabarety, zasłynął psychodelicznym magazynem „Zgryz" w radiowej Trójce, a także jako współtwórca (wraz z nieżyjącym już Jackiem Janczarskim) i jeden z wykonawców słuchowiska „Rodzina Poszepszyńskich". Niedawno ukazał się trzypłytowy album z jego interpretacjami piosenek Cohena.

 

Marcin Wolski – polski pisarz, dziennikarz i satyryk. Ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutował w roku 1966 w piśmie Szpilki. Otrzymał wiele nagród za teksty satyryczne, a także był trzykrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za satyryczne utwory fantastycznonaukowe. Wolski jest stałym felietonistą w "Gazecie Polskiej", "Wprost" i "Tygodniku Solidarność". Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

 

Marek Majewski – autor i kompozytor, śpiewający poeta i satyryk, felietonista i szantymen. Scenarzysta i reżyser licznych programów estradowych, telewizyjnych i radiowych. Laureat miedzy innymi Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej, Festiwalu Dobrego Humoru, Spotkań „SMAK”, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie,  Warszawskiej Giełdy Piosenki. W dorobku autorskim ma m. in. płyty „Piosenki dziecinne” i „Czasy lewej kasy”, płytę żeglarską „Szantyryk szantymentalny” oraz kasetę wideo „Latający teatrzyk U`Lotka” z autorskim programem kabaretowym. Od siedemnastu lat współpracuje z kabaretami „Pod Egidą” i „Sześćdziesiąt minut na godzinę”. Prowadzi także własną stałą scenę kabaretową w Warszawie pod nazwą: „Kabaretowa Scena Przyjaciół Marka Majewskiego”, skupiającą najlepszych polskich artystów kabaretu, teatru i estrady.

 

Trzeci Oddech Kaczuchy – zespół piosenki kabaretowej utworzony w styczniu 1981 przy Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) w Olsztynie. Utworzony przez Andrzeja Janeczkę (lidera i autora piosenek), Maję Piwońską i Zbigniewa Rojka. Po zdobyciu Grand Prix, Nagrody Dziennikarzy "za publicystyczne wartości tekstów", Nagrody Gazety Krakowskiej na XVIII Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1981 roku i I Nagrody w Konkursie Interpretacji Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu do wybuchu stanu wojennego zagrali ogromną ilość koncertów. Później egzystowali i egzystują do dzisiaj w kręgach wykonawców kabaretowych. Otrzymali nagrodę w Kabaretonie na KFPP 1984 za piosenkę „Republika Rudych”, którą natychmiast zdjęła z afisza cenzura. Swoimi programami i piosenkami uderzali w ówczesny system komunistyczny. Piosenka „Wódz” była utożsamiana z krytyką I sekretarza PZPR Edwarda Gierka. „Kombajnista” i „Pytania syna poety” pokazywały absurdy i nonsensy życia w ówczesnej Polsce.

 

Po stanie wojennym bardzo ściśle współpracowali z Barbara Wrzesińską, Andrzejem Zaorskim, Karolem Strasburgerem, Maciejem Damięckim, Andrzejem Kopiczyńskim i Romanem Kłosowskim. Przez dziesięć lat związani byli z lubelskim Teatrem Maska. W latach 90. XX wieku nagrali sześć recitali dla II programu TVP. Współpracowali z satyryczną audycją ZSYP Marcina Wolskiego w I programie PR i Parafonią kabaretu Długi. Koncertują i grają do dziś.

 

Tomasz Szwed – właściwie Tomasz Szwed-Stępkowski, znany jako autor nastrojowych, a zarazem refleksyjnych i osadzonych w realiach powszedniego dnia piosenek. Oprócz własnej twórczości prezentuje również bluesa, szantę i muzykę celtycką. Ceniony w środowisku autor nastrojowych, osadzonych w realiach dnia powszedniego piosenek. Na estradzie od 1979 r. jako uczestnik festiwali muzycznych, spotkań kabaretowych. Wielokrotny reprezentant Polski na festiwalach zagranicznych. Jest autorem wielu scenariuszy i spektakli muzycznych. Jego śpiewane utwory pojawiły się na płytach, a poezja w kilku tomikach. Jednak najlepiej go zobaczyć i posłuchać na koncertach. Podczas koncertu wystąpi z zespołem „Szwedzki stół” w składzie: Krzysztof Gabłoński, Janusz Tytman, Jacek Szafraniec, Katarzyna Szubertowska, Adam Szuraj

 

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy