Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Rozrywka

2009.09.01 g. 20:36

Warsztaty twórczego pisania na Saskiej Kępie


Zapraszamy na bezpłatne warsztaty twórczego pisania, które będą się odbywały się w soboty w kawiarni Kępa Cafe przy ul. Finlandzkiej 12a w godz. 11-13. Można wziąć udział w całym cyklu (5, 12, 19 września, 10, 17, 24 października oraz 7 listopada) albo przyjść na pojedyncze zajęcia. Zapisy prowadzone są przez stronę www.warsztatypisarskie.pl, gdzie można znaleźć więcej informacji o projekcie „Zdarzyło się.. na Saskiej Kępie” realizowanym przez Stowarzyszenie KONCENTRAT, a sfinansowanym przez Urząd Dzielnicy Praga Południe.

 

– Szukamy osób, które podzielą się z nami znalezionymi w domowych archiwach listami sprzed lat, zapiskami prababci, przyniosą na zajęcia stare rozkłady jazdy albo szkolne fotografie. Będziemy korzystać ze wspomnień, jakie ze sobą niosą te przedmioty, ale też wymyślać historie, które mogłyby się zdarzyć właśnie tu, na Saskiej Kępie – opowiada Ola Rzążewska, jedna z pomysłodawczyń projektu.
Autorzy projektu chcieliby stworzyć zbiór tekstów, których główną bohaterką będzie właśnie Saska Kępa. Jej ulice, domy, przystanki i sklepy – przechowane w pamięci mieszkańców i całkiem współczesne.  – Chcemy wydobyć na światło dzienne najbardziej osobiste wspomnienia, które na warsztatach postaramy się wykorzystać w tekstach. To z nich będzie można wyczytać saskokępiańskie opowieści, jakich próżno szukać w opracowaniach historyków – tłumaczy Anna Błaszkiewicz, współautorka projektu. – Dla mnie Saska Kępa ma smak galaretki z bitą śmietaną, na którą zabierał mnie dziadek do kawiarni przy Rondzie Waszyngtona, kiedy przyjeżdżałam do niego na zimowe ferie z dalekiego Żoliborza. I zapach czekolady, który unosił się czasem nad Parkiem Skaryszewskim, jeśli akurat wiało od strony fabryki Wedla – dodaje.
Liczymy na to, że swoimi wspomnieniami i skojarzeniami podzielą się z nami ci, którzy wezmą udział w zajęciach.

 

Warsztaty twórczego pisania „Zdarzyło się… na Saskiej Kępie” są skierowane do osób, które chcą niestandardowy sposób poznać historię tego miejsca, a jednocześnie spróbować zupełnie nowej formy ekspresji artystycznej. – Będziemy ciąć i sklejać zdania, bawić się słowami, sprawdzać ich pojemność i siłę. Prozę zmienimy w wiersz, sprawdzimy, czy koniec opowieści może stać się jej początkiem, a ulubionym bohaterom literackim na nowo urządzimy życie – mówi Anna Błaszkiewicz.
Warsztaty poprowadzi trzech trenerów twórczego pisania, którzy od roku prowadzą podobne zajęcia w Ośrodku Rozwoju Osobistego „Alcha” na Starym Mieście:

 

§ Anna Błaszkiewicz – skończyła socjologię i filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała jako dziennikarka w Gazecie Wyborczej i Dzienniku Polska Europa Świat, współpracowała z dziennikiem Polska. The Times, gazetami kobiecymi i młodzieżowymi oraz portalami internetowymi. Prowadzi autorskie warsztaty dziennikarskie dla młodzieży i warsztaty rozwojowe dla kobiet.

 

§ Robert Pruszczyński – literaturoznawca i recenzent filmowy. Studiował dziennikarstwo i zarządzanie kulturą. Robi doktorat z literatury współczesnej na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie prowadzi autorskie zajęcia ze studentami.

 

§ Ola Rzążewska – dziennikarka i psycholożka. Pracowała w trzech największych polskich gazetach codziennych – Gazecie Wyborczej, Dzienniku Polska Europa Świat oraz Polska. The Times, pisała reportaże dla tygodnika Polityka i miesięcznika Zwierciadło. Ma też doświadczenie w pracy dla organizacji non-profit, gazet z sektora kobiecego i młodzieżowego. Prowadzi warsztaty rozwojowe dla kobiet ukierunkowane na odkrywanie własnego potencjału.

 

– Na warsztaty zapraszamy wszystkich tych, którzy chcą obudzić drzemiącą w sobie twórczą pasję, poszukują nowych doświadczeń, chcą pisać i rozwijać się – mówi Robert Pruszczyński.
A Anna Błaszkiewicz dodaje: – Użyjemy naszej wyobraźni i emocji, poszukamy inspiracji w snach i zajrzymy do starych albumów ze zdjęciami. Przejrzyjcie domowe archiwa i dołączcie do nas w sobotnie przedpołudnia.

 

Końcowym efektem projektu będzie wydanie serii pocztówek, na których znajdą się rysunki Saskiej Kępy inspirowane starymi zdjęciami dzielnicy (wykona je młoda absolwentka malarstwa na ASP) oraz fragmenty tekstów powstałych na warsztatach.
Dwa tysiące pocztówek trafi w listopadzie do saskokępiańskich kawiarni i restauracji.
Projekt wymyśliło i przygotowało Stowarzyszenie Dziennikarzy i Dokumentalistów „Koncentrat”, a realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Dzielnicy Praga Południe.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy