Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Rozrywka

2008.10.23 g. 17:57

Akademia Ruchu i Komuna Otwock w cyklu MOŻLIWA, NIEMOŻLIWA?demokracja

W sobotę 25 października o godz. 18 Komuna Otwock zaprasza na kolejne spotkanie o sztuce i demokracji. Tematem 4. odcinka naszego cyklu będzie manipulacja, a artystyczny komentarz tego zagadnienia. Będzie miał tym razem charakter dynamiczny - jego autorami będą dwie grupy teatralne, które posługują się wyrazistym obrazem i akcją: Akademia Ruchu i Komuna Otwock. W dyskusji, która odbędzie się po akcjach, wezmą udział: Wojciech Krukowski z Akademii Ruchu, Grzegorz Laszuk z Komuny Otwock, Anna Laszuk, dziennikarka Radia Tok FM, i kurator cyklu Krzysztof Żwirblis. --

 

Komuna Otwock: co-2-tygodnie-show
MOŻLIWA, NIEMOŻLIWA? (demokracja)
sztuka [przeciwko?] demokracji: Odc. 4. MANIPULACJA
kurator: Krzysztof Żwirblis
Akademia Ruchu
Komuna Otwock

 

25.10.2008 [sobota], godz. 18.00 – akcje + dyskusja:
Wojciech Krukowski, Grzegorz Laszuk, Anna Laszuk, Krzysztof Żwirblis
26.10.2008 [niedziela], godz. 13.00-18.00 – wystawa
Warszawa, Lubelska 30/32, wstęp wolny


W 5-odcinkowym cyklu MOŻLIWA, NIEMOŻLIWA? (demokracja) Komuna Otwock wdaje się w rozważania na temat demokracji – tropi jej wynaturzenia i dokonuje apologii jej szczytowych ideałów. Po kolei zajmujemy się tematami: dlaczego demokracja jest najlepszym ze znanych nam rozwiązań społecznych; dlaczego łatwo przeradza się w autokrację; dlaczego chroni (lub nie) wolności człowieka; dlaczego posługuje się mitami, ułudami i socjotechniką; i wreszcie, jakie są nasze przypuszczenia co do kierunku, w którym zmierza system demokratyczny. Do artystycznych komentarzy kurator przedsięwzięcia, Krzysztof Żwirblis, zaprasza głośnych, interesujących artystów (do tej pory byli to: Dorota Nieznalska i Grzegorz Klaman, Janusz Bałdyga i Zuzanna Janin oraz Pola Dwurnik i Aleksandra Polisiewicz). Za każdym razem dwójka twórców poprzez swoje prace kontrapunktowo ustosunkowuje się do dominującego tematu. Każdemu zdarzeniu cyklu towarzyszy też dyskusja z ich udziałem.

 

Odc. 4: Manipulacja
Kolejne spotkanie poświęcone jest manipulacji, socjotechnice (w tym tworzeniu na użytek wyborców mitów i ułud, cynicznemu posługiwaniu się technikami marketingowymi). Tym razem artystyczny komentarz na ten temat będzie miał charakter dynamiczny, a jego autorami będą dwie grupy teatralne, które posługują się wyrazistym obrazem i akcją: Akademia Ruchu i Komuna Otwock; bliskie sobie w swoim zaangażowaniu i tropieniu właśnie owych manipulacji i ułud. Obie grupy do udziału w spotkaniu predestynuje nie tylko waga podejmowanych tematów, ale także to, że skutecznie działają na granicy teatru i sztuk wizualnych.
W dyskusji, która odbędzie się po akcjach, wezmą udział: Wojciech Krukowski z Akademii Ruchu, Grzegorz Laszuk z Komuny Otwock, Anna Laszuk, dziennikarka Radia Tok FM, i kurator cyklu Krzysztof Żwirblis.


Akademia Ruchu przedstawi swój trzeci już z kolei „wykład" stanowiący artystyczną interpretację wykładu akademickiego, która jednak – opracowana wraz z socjologami i politologami – ma też walor naukowy. Wykład pokazywany na naszym spotkaniu nosi tytuł „O obcych panach naszych lęków". Oparty na pismach Michela Foucaulta odnosi się do technik i rytuałów dyscyplinujących ludzkie zachowania, a także do panoptycznych możliwości kontroli oraz psychologicznych i społecznych konsekwencji takich działań. W wyniku akcji powstanie odpowiadająca treściom wykładu instalacja.


Komuna Otwock (+ goście) zaprezentuje akcję „Pochwała manipulacji".
Wzbudzanie emocji jest częścią demokracji i najważniejszym elementem sztuki. Sztuka o/dla/w/przeciw-demokracji nie może jednoznacznie odrzucić manipulacji. Teoretycznie to rozum powinien rządzić światem – ale nie wiedzieć dlaczego – „rządy rozumu" z reguły prowadziły do rzezi i zniewolenia. Punktem wyjścia dla akcji KO jest postulat Platona nakazujący wypędzenie z idealnego miasta-państwa poetów, aktorów i malarzy...
Gościnnie w akcji weźmie udział grupa stażystek i stażystów Instytutu Kultury Polskiej UW.


W niedzielę 26.10 w godz. 13-18 będzie można zobaczyć wystawę instalacji powstałych w wyniku obu akcji.

 

Dodatkowe informacje:
Alina Gałązka: 501 100 122
Krzysztof Żwirblis: 501 630 274

--
Projekt realizowany przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy
Patronat: Aktivist, Feminoteka, Obieg, Radio Kampus
Wsparcie: ExCellars – sklep z winem www.excellars.pl


--
KOMUNA OTWOCK: CO-2-TYGODNIE-SHOW
Komuna Otwock rozpoczęła w marcu 2008 nowy cykl wydarzeń w swej siedzibie przy ul. Lubelskiej 30/32 na warszawskiej Pradze.

 

Co-2-tygodnie prezentujemy multimedialne akcje teatralne i muzyczne, będące szybkimi komentarzami do aktualnych wydarzeń politycznych i artystycznych lub poświęcone ważnym datom, historycznym rocznicom i świętom, które – choć nie są naturalnym tworzywem teatralnym – dotykają każdego i w każdym budzą żywe zainteresowanie. Akcjom teatralnym towarzyszą wykłady i dyskusje z zaproszonymi gośćmi, pokazy filmów, wystawy, pokazy slajdów.

 

Komuna Otwock: co-2-tygodnie-show to dynamiczne, otwarte forum dyskusyjne – na styku teatru/sztuki i publicystycznego komentarza teraźniejszości.

 

Do tej pory naszymi gośćmi byli m.in. Alina Cała, Agnieszka Grzybek, Kinga Dunin, Roman Kurkiewicz, Ewa Majewska, Magda Mosiewicz, Piotr Najsztub, Adam Ostolski, Sławomir Sierakowski, Przemysław Wielgosz.

 

--
www.komunaotwock.engo.pl



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy