Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Rozrywka

2008.05.04 g. 12:58

34 Warsaw Blues Night

Kolejna edycja
Na kolejnej edycji Warsaw Blues Night czeka nas porcja dobrej zabawy na najwyższym poziomie.

Główną gwiazdą wieczoru będzie Gang Olsena - zespół, który dla wielu z nas jest już legendą. Muzyka Gangu Olsena przesycona jest duchem amerykańskiego luzu, pełna soulowej radości i bluesowej energii. Muzycy niczym słynni Blues Brothers przygotowują za każdym razem cudownie przyrządzony koktajl, który zwali z nóg nawet najtwardszych koneserów, a przypadkowych widzów nieuleczalnie zarazi bakcylem bluesa. Zawsze też dostarcza niezapomnianych wrażeń.

 

Początek wieczoru zapowiada się niemniej smakowicie. Gdy na scenie pojawi się stołeczny zespół Pralnia, nagle znajdziemy się w stylowym chicagowskim klubie, pełnym rasowej muzyki mistrzów takich jak Muddy Waters, Billy Boy Arnold czy Junior Wells. Taką wizję bluesa proponuje Pralnia.

 

Zespół tworzą muzycy swietnie znani na scenie bluesowej:

 

  • Dawid Lipski (gitara, wokal),
  • Arek Osenkowski (saksofon),
  • Jacek Prokopowicz (hammond, pianino),
  • Filip Jurczyszyn (bas),
  • Szymon Szopiński - perkusja

  

Swą muzykę opisują w następujący sposób: "Stołeczny zespół bluesowy Pralnia to kawał naprawdę dobrej muzy, nie tylko dla wielbicieli gatunku. Band ma ciekawy, zróżnicowany program, w którym każdy może znaleźć cos dla siebie - zaczynając od aranżacji nagrań artystów takich jak James Brown czy Red Devils, poprzez własne, naprawdę świetne, kompozycje a na utworach znanych bluesmanów kończąc."

 

Na spotkanie z bluesem ponownie zapraszamy do klubu Hybrydy.

 

Krótko:

 

  • 34 Warsaw Blues Night
  • Kiedy:
    27 maja 2008,
    godz. 19.00
  • Gdzie:
    Hybrydy,
    ul.Złota 7/9
  • Wystąpią:
    Pralnia,
    Gang Olsena
  • Bilety:
    20zł normalny,
    15zł studencki
  • Więcej informacji:

 

 

Gang Olsena

 

Wszystko zaczęło się w Rudzie Śląskiej. Klub "Pulsar" był miejscem prób zespołów Big Tu Tu, Dinx Band i Lean Back, z których w 1988 roku powstał zespół Gang Olsena. Już sama nazwa grupy sugerowała charakter i "założenia programowe" Gangu: bawić siebie i publiczność!

 

Zafascynowani muzyką Blues Brothers, Jamesa Browna, Lynyrd Skynyrd i innych wykonawców z pogranicza soulu, rocka i rhythm & blues'a bardzo szybko określili swój styl i dopracowali się własnego wizerunku scenicznego. Spontanicza zabawa na scenie, poparta dobrym warsztatem muzycznym zaowocowała pierwszym miejscem na "Młodzieżowych Spotkaniach Muzycznych" w Chojnowie. Tam właśnie nastąpił oficjalny debiut Gangu Olsena. Każdy następny rok działalności zespołu przynosił nowe sukcesy: 1989 - zwycięstwo w eliminacjach Rawy Blues i entuzjastycznie przyjęty występ na głównej scenie festiwalowej w katowickim "Spodku", 1990 - wyróżnienie na festiwalu w Jarocinie, 1991 - debiutancki album "GO!", którym Gang Olsena ostatecznie zjednał sobie krytyków i nowe rzesze fanów. Swoją klasę "Gangsterzy" potwierdzili na koncercie "Rock Noc" w trakcie Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Prawdziwymi hitami okazały się "Białe Myszy Dzikie Koty" i "Martwe Neony Mojego Miasta". Rok 1993 przyniósł nową płytę zespołu: "Dzika Wolność". Tym razem muzyka na płycie wskazywała na coraz większe fascynacje rockiem i muzyką soul. Przebojowe "Czuła jest noc" i "Uwierz Mi, Zacznij Żyć" długo gościły na wielu listach przebojów.

 

Bezprecedensowa formuła koncertów, bigbandowy skład zespołu (od 8 do 13 muzyków!) oraz emanująca ze sceny radość grania sprawiły, że Gang Olsena jest entuzjastycznie przyjmowany na każdym koncercie. Zespół, jako jeden z nielicznych, jest zapraszany co roku na organizowany przez Jurka Owsiaka "Przystanek Woodstock", oraz jest obecny na wszystkich dużych imprezach bluesowych i rockowych w kraju (Olsztyńskie Noce Bluesowe, wspomniana Rawa Blues, festiwale w Brodnicy, Bolesławcu, Jarocinie, Poznaniu...i Piknik Country w Mrągowie).

 

Rok 1998 był pracowity w karierze zespołu. Gangsterzy zagrali ponad 70 koncertów, w tym benefis Katarzyny Gärtner (Kraków, Teatr "Stu"), jubileusz Karin Stanek, z którą koncertują do dzisiaj, z przyjaciółmi nagrali piosenkę "Boże Narodzenie". W roku 1999 w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca, odbył się koncert z okazji X-lecia zespołu. Udział w imprezie wzięła cała czołówka polskiej sceny bluesowej, a atrakcji było co niemiara!

 

Rok 2000 zaczął się od wydania nowej płyty "Raycowny Rhythm & Blues". Muzyka na niej jest bardziej dojrzała i wyrafinowana niż wcześniejsze produkcje. Do pracy nad płytą zespół zaprosił wielu gości i wszyscy zgodnie twierdzą, że powrót do korzeni i prawdziwego rhythm & bluesa jest zgodny z trendami na światowym rynku muzycznym. Płyta jest "czadowa i rajcowna"! Nastały czasy, gdy ludzie ponownie zapragnęli się bawić przy melodyjnych i rytmicznych numerach. Nowy album Gangu wychodzi temu na przeciw.

 

Rok 2001 to w życiu zespołu otwarcie Przystanku Woodstock z Jurkiem Owsiakiem - specjalnie skomponowanym utworem na cześć tego widowiska artystycznego oraz praca koncertowa w Polsce i Słowacji. Powstał również w tym okresie i został nagrany tytułowy utwór do pierwszego polskiego westernu „Eukaliptus” , którego premiera miała miejsce na początku maja 2002r.
Więcej

 

 

Warsaw Blues Night - historia

 

Cykl koncertów Warsaw Blues Night został zainicjowany w 2003 roku przez członków Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Od samego początku założeniem imprezy jest promocja muzyki bluesowej poprzez prezentację najlepszych i najciekawszych artystów polskiej sceny, a także gwiazd światowego bluesa odwiedzających Polskę. Prezentując różnorodność stylów w muzyce bluesowej, koncerty pełnią rolę edukacyjną, W zamierzeniu organizatorów mają także integrować stołeczne środowisko bluesowe.

 

W czteroletniej historii na 30 edycjach Warsaw Blues Night zaprezentowało się około 50 wykonawców, w tym czołówka polskiego bluesa, m.in.: JJ Band, Blues Flowers, Gang Olsena, Jan ‘Kyks’ Skrzek i Śląska Grupa Bluesowa, Szulerzy, Bluesmobile, a także światowe gwiazdy bluesa: Duke Robillard, The Holmes Brothers, Michael Hill, Walter Trout, Phil Guy, Studebaker John, Frank Morey.

 

Impreza ma charakter klubowy. Gościła w kilku warszawskich klubach, m.in. prawie 2 lata w Traffic Clubie. Ostatnio koncerty odbywały się w klubie Proxima i są organizowane przy współudziale Fundacji na Rzecz Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego Universitatis Varsoviensis.

 

Koncerty Warsaw Blues Night gromadzą przeciętnie 200–300 osób, a w przypadku występów wykonawców zagranicznych 300–500. Są wśród nich nie tylko miłośnicy muzyki bluesowej, lecz także fani jazzu i rocka z całej Polski. Publiczność jest zróżnicowana zarówno pod względem wieku, jak i statusu życiowego. W dużym uogólnieniu można wyodrębnić 2 główne grupy odbiorców:

 

  • osoby o ustabilizowanej pozycji z wyższym wykształceniem w wieku 30–55 lat,
  • środowisko studenckie poszukujące dobrej, ambitnej muzyki.


Warsaw Blues Night cieszy się uznaniem i renomą w polskim środowisku bluesowym. Wielokrotnie relacje z koncertów gościły na łamach elitarnego magazynu Twój Blues, są gorąco komentowane na forach internetowych. Na imprezy w ramach cyklu przyjeżdżają bluesfani z całego kraju.



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy