Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wystawy

2011.07.12 g. 21:44

„Polacy internowani na Litwie 1939–1940”


Wspólna polsko-litewska wystawa o ważnych dla wzajemnych stosunków sąsiedzkich wydarzeniach z początków II wojny światowej.

W dniu 13 lipca 2011 r., o godz. 12.00, w hallu Sali Kolumnowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przy ul. Wiejskiej 4/6/8 w Warszawie odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Polacy internowani na Litwie 1939–1940”, przygotowanej przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), wspólnie z litewskim partnerami z Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy (LGGRTC) oraz Muzeum Wojny im. Witolda Wielkiego w Kownie (VDKM).

 

 

 

 


Wystawa koncentruje się na ważnym momencie historii stosunków polsko-litewskich, gdy nasza część Europy znalazła się kleszczach sprzymierzonych reżimów Hitlera i Stalina. Opowiada o internowaniu polskich żołnierzy i policjantów po klęsce wrześniowej 1939 r. oraz o opiece nad polskimi uchodźcami wojennymi na Litwie, do czasu aneksji tego kraju przez ZSRR w połowie 1940 r. Zaprezentowane na wystawie unikalne zdjęcia, rysunki i dokumenty, zebrane przez historyków z Polski i Litwy, przybliżają warunki życia w obozach internowania, kulisy działalności zawiązanej tam obozowej organizacji konspiracyjnej, a także ofiarność mieszkających na Litwie Polaków, spieszących z pomocą ofiarom wojny. Przypomniane są też wybrane sylwetki internowanych polskich oficerów, a także oficerów litewskich z kadry obozowej. Wspólnym losem wielu z nich było późniejsze represjonowanie w ZSRR.


W uroczystym otwarciu wystawy wezmą udział m.in.: poseł Urszula Augustyn – wiceprzewodnicząca polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i Sejmu Republiki Litewskiej, Agnieszka Rudzińska – Zastępca Prezesa IPN, Loreta Zakarevičienė – Ambasador Republiki Litwy w RP, Teresė Birutė Burauskaitė – Dyrektor Generalny LGGRTC i płk dr Gintautas Surgailis – b. Dyrektor VDKM.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy