Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wystawy

2010.06.04 g. 20:32

Wystawa „Etnologia UW po 75 latach” w Pałacu Kazimierzowskim.


Od 7 czerwca można zwiedzać w Pałacu Kazimierzowskim na terenie Kampusu Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu 26/28 wystawę „Etnologia UW po 75 latach”.  Wystawa, zorganizowana dla uczczenia jubileuszu 75-lecia istnienia Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, jest czynna w godzinach 8:00 – 20:00 i potrwa do 12 czerwca.

 

Wystawa, składa się z trzech przestrzeni, prezentujących różne aspekty etnologii jako nauki. „Gabinet” prezentuje założycieli warszawskiej etnologii, obecnych profesorów i dr habilitowanych oraz wybrane badania najmłodszego pokolenia doktorów. W przestrzeni określonej mianem „Wykład” wyświetlany będzie film „Antropologia dziś: Kilka obszarów nie/oczywistości” zrealizowany specjalnie na wystawę przez dr. Sławomira Sikorę i mgr. Mateusza Brauna. Łączy on klasyczne filmy etnograficzne z wypowiedziami pracowników i doktorantów IEiAK, których badania (dotyczące między innymi problematyki gender, wizualności czy percepcji sztuki) nie są stereotypowo kojarzone z obszarem zainteresowań etnologii. W „Terenie” zwiedzający obejrzą pokaz slajdów pod tytułem „Etnografia to sztuka opisu”, który ukazuje niuanse metody badań etnologów. Na wystawie można również oglądać rzeźby, obrazy i drzeworyty użyczone przez Wojtka Marchlewskiego.

 

Początki Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej sięgają 1935 roku, kiedy na Uniwersytecie Warszawskim powstała Katedra Etnografii, kierowana przez prof. Cezarię Baudouin de Courtenay Ehrenkreutz Jędrzejewiczową. W tym samym czasie rozpoczęła działalność Katedra Etnologii i Etnografii, kierowana przez prof. Stanisława Poniatowskiego. Dziś, po 75 latach, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej jest jednym z największych ośrodków w Polsce, kształcąc studentów etnologii i antropologii kulturowej na poziomach studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich. Oferta zajęć prowadzonych w Instytucie jest bardzo bogata i łączy zarówno przedmioty ukazujące specyfikę antropologii jak i poświęcone antropologii wizualnej, politycznej, ekonomicznej, medycznej, migracjom, nacjonalizmom czy tematyce gender.

 

W ramach uczczenia 75 rocznicy obecności etnologii na Uniwersytecie Warszawskim zorganizowano szereg wydarzeń: dwie wystawy: „Etnologia UW po 75 latach” i „…a gdzie jest człowiek?” w Państwowym Muzeum Etnograficznym oraz konferencję naukową poświęconą antropologii sąsiedztwa. Obchodom jubileuszu towarzyszą dwa wydarzenia o międzynarodowym charakterze: 4 Szkoła Letnia Antropologii „Rethinking Anthropological Engagement in Central-Eastern Europe”, której warsztaty i wykłady są poświęcone temu, w jaki sposób antropolodzy i etnolodzy mogą odgrywać bardziej aktywną rolę w społeczeństwie i wykorzystywać wiedzę antropologiczną, aby wpływać na otaczający ich świat i lepiej go zrozumieć oraz wizyta studyjna studentów z Uniwersytetu Pedagogicznego w Winnicy (Ukraina). Obchody zostały objęte patronatem Jej Magnificencji Rektor UW prof. dr hab. Katarzyny Chałasińskiej-Macukow.

 

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy