Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wystawy

2009.07.03 g. 10:53

DZIECIAKI

czyli niezwykła wystawa fotografii małych mieszkańców warszawskiego Targówka Fabrycznego

Już 6 lipca 2009 roku otwarta zostanie wystawa fotografii zrealizowanych przez dzieci z warszawskiego Targówska Fabrycznego.

Wszystkie zdjęcia powstały na przestrzeni ostatniego roku, podczas warsztatów fotograficznych prowadzonych przez fotografa - Tomka Niewiadomskiego – oraz wolontariuszy z firmy Procter & Gamble.

 

W wyniku spotkań powstało ponad tysiąc zdjęć, z których do Albumu, fotograf wybrał około dwustu. Natomiast czterdzieści z nich można będzie podziwiać na Placu Zamkowym w Warszawie. Album z fotografiami autorstwa dzieci dostepny będzie podczas wernisażu oraz w Księgarni Artystycznej Zachęta.

 

Fotografie dzieciaków są spontaniczne, nie dotknięte żadną ideologią ani określoną wizją artystyczną. Dlatego są szczere do granic i w taki właśnie sposób pokazują percepcję dzieci
i to co je interesuje, porusza. Może to być Syrenka Warszawska uchwycona jakby mimochodem, może nie do końca uważnie. Mimo wszystko sfotografowana, zauważona. Może to być portret najlepszej przyjaciółki zrobiony podczas wspólnej kąpieli w basenie, albo upamiętnienie wygłupów z kolegami z podwórka...

 

Dzieci, które brały udział w warsztatach, od kilku lat uczestniczą w zajęciach Klubu Dzieci Targówka - wspólnej inicjatywy Stowarzyszenia "Dzieci Targówka", szkół mieszczących się na tym terenie, firmy Procter & Gamble oraz urzędu dzielnicy i rady osiedla. Klub wspierany jestw ramach globalnego programu „Żyj, Poznawaj, Rozwijaj się. P&G.” skierowanego na pomoc dzieciom w potrzebie. Wolontariusze P&G dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami z małymi sąsiadami firmy, prowadząc różnorodne zajęcia pozaszkolne. W ten sposób dzieci z Targówka Fabrycznego mają możliwość rozwijania talentów oraz odkrywania pasji, co umożliwi im lepszy start w dorosłe życie.

 

Wernisaż i wystawa

 

  • Gdzie   
    Plac Zamkowy w Warszawie

  • Kiedy
    Poniedziałek, 6 lipca 2009 r.

  • O której
    18.00

 

Fundacja ELEMENT 65

Fundacja została założona w 2009 roku z inicjatywy Tomka Niewiadomskiego. W Zarządzie Fundacji są Agnieszka Dąbrowska i Marta Wardin. Podstawowym celem Fundacji jest działalność na rzecz rozwoju sztuki współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem fotografii poprzez odzwierciedlanie jej w wielorakich aspektach życia codziennego i zjawisk społecznych. Interesują nas powiązania między kontekstualne oraz odwieczne napięcia między teorią a praktyką. Działalność artystyczna, w naszym pojęciu, nie ogranicza się wyłącznie do tworzenia dzieł sztuki według reguł (formalnych, akademickich), ale jest o wiele szersza. Działalność artystyczna to też poszukiwanie funkcji, znaczenia i celowości wypowiedzi oraz poznawanie jej relacji z całokształtem życia społecznego.

 

Tomek Niewiadomski

(rocznik 1974) swoją wiedzę i doświadczenie zawodowe zdobywał w Australii, Polsce i Stanach Zjednoczonych. Był uczniem Davida Michela Kennedy'ego i Paula Aresu. Absolwent School of Fine Arts-Photography w Sydney. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

 

Procter & Gamble

Misją P&G jest poprawianie jakości życia konsumentów na całym świecie poprzez dostarczanie produktów najwyższej jakości oraz działalność społeczną, która stanowi integralny element strategii P&G. Realizując założenia polityki społecznej P&G współpracuje z wieloma parterami z różnych sektorów, m.in. z organizacjami pozarządowymi oraz przedstawicielami władz lokalnych.


Powiedzieli o projekcie

 

Wszystko przygotowane. Czekamy w galerii na przyjazd i poznanie naszych gości. Pojawiają się dzieciaki! Dużo dzieciaków. Bardzo dużo... Pierwsze komentarze, pytania, zlewające sie powoli w nieustający potok słów: Co to za miejsce?, Kto doskoczy do antresoli?. Ja, ja, ja!

 

Słuchajcie! Ustawiamy sie wszyscy po tej stronie - zdecydowanie zawołał Wojtek, wolontariusz P&G i opiekun grupy, wskazując miejsce zbiórki. “Tam gdzie podłoga jest pomalowana na biało, to jest woda, rzeka, nikt nie wchodzi do rzeki!” Rozglądam się badawczo... Wojtek kontynuował: To jest fotograf Tomek Niewiadomski, którego przyszliśmy odwiedzić i obejrzeć jego zdjęcia z Japonii. Zanim skończył, posypały się pytania. Czy jest Pan znany? Hmmmmm… Gdzie jest Japonia? Dlaczego nosi pan brodę? A czy możemy mówić na pana brodacz? Tak, właściwie dlaczego nie...  Tak się poznaliśmy i tak zostałem brodaczem.

 

Na życie składa się zaledwie kilka tych wielkich i mnóstwo małych chwil… Z reguły pamiętamy te ważne wydarzenia, zapominając o drobnych, radosnych momentach. Zdjęcia wybrane to tego projektu, to zapis tych pozornie zwykłych momentów, "naszych wypraw", do których - dzięki fotografii - będziemy mogli czasem powracać.

Tomek Niewiadomski, fotograf

 

W wycieczkach fotograficznych z dzieciakami z Targówka uczestniczyłam kilka razy. To, co zapamiętałam najbardziej to entuzjazm i niespożyta energia, którą dzieci wręcz eksplodowały. Początkowo nieśmiałe, po chwili zalewały gradem opowieści, pytań
 i pomysłów. Staraliśmy się na nie odpowiadać, dzieląc się naszą wiedzą i doświadczeniem. Niesamowite było to, jak dzieci obdarzały nas zaufaniem usuwając dystans i wciągając nas do zabawy.

Barbara Mikoś, wolontariusz z P&G

 

Zdjęcia, które powstały podczas kilkunastu spotkań mają ogromną energię. Jeszcze większą niż dzieci, które je wykonały. Nie sposób przejść obok nich nie uśmiechając się, nie wspominając własnego dzieciństwa, z rozpromienieniem właśnie. Jakie by nie było to dzieciństwo. Patrzymy na zdjęcia i widzimy tylko ową beztroskę. Radość spotkania i wspólnej zabawy. Nie wnikamy w technikę wykonania zdjęcia, nie myślimy o ponadczasowości medium, nie interesujemy się dniem codziennym autora fotografii. Same zdjęcia, jako nośniki, stają się przezroczyste. Od uśmiechu dziewczynki przed pomnikiem przechodzimy naturalnie do naszych pamiątkowych zdjęć z wyjazdów szkolnych. 

Joanna Kinowska, Kierownik Działu Edukacji Zachęty

 

Chcieliśmy wypełnić ich czas, pokazując im nowe, często nieznane mozliwości, nieznane miejsca. Fotografując, odkrywały w sobie pokłady kreatywności, ale miały też doskonałą zabawę. I może właśnie ta frajda, którą miały z tych naszych wspólnych spotkań była w tym wszystkim najważniejsza. Pozwoliła im oderwać się od codzienności życia dziecka z Targówka, codzienności która  niejednokrotnie rozmija się z marzeniami. Warsztaty były czasem, w którym każdy mógł poczuć się kreatorem rzeczywistości. Każde dziecko traktowane było przez nas, dorosłych, jak równy nam młody człowiek. Zabawa w fotografów, była momentem wzajemnego poznawania się i wymiany doświadczeń, bo to nie tylko my służylismy dzieciakom naszą wiedzą i dośwadczeniem. Dzieciaki dawały nam poczucie nieskończonych mozliwości, entuzjazmu, beztroski. Fascynujące było obserwowanie tych młodych ludzi; jak szybko potrafili zaadoptować się do nowych warunków i jak bezproblemowo brali z otoczenia wszystko to, co najlepsze i najciekawsze. Jakby maksyma  carpe diem była najbardziej precyzyjnym opisaniem tego jak one potrafią funkcjonować.

Marta Wardin & Agnieszka Dąbrowska, Zarząd Fundacji ELEMENT 65



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy