Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wystawy

2009.04.01 g. 22:14

Obraz ginącego miasta

Warszawa z wysoka. Niemieckie zdjęcia lotnicze 1940–45 z National Archives w College Park.

NOWA WYSTAWA PLENEROWA DOMU SPOTKAŃ Z HISTORIĄ

7 kwietnia  – 24 maja 2009
Skwer u zbiegu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia

Autor wystawy: Zygmunt Walkowski

 

Dom Spotkań z Historią zaprasza na wystawę plenerową Warszawa z wysoka. Niemieckie zdjęcia lotnicze 1940–45 z National Archives w College Park.

 

Na wystawie prezentujemy wybrane zdjęcia lotnicze Warszawy wykonane przez Luftwaffe w latach 1940–1945. Fotografie pochodzą z The National Archiwes w College Park pod Waszyngtonem. W 2007 roku całkowicie zapomniany zbiór odkrył Zygmunt Walkowski, varsavianista specjalizujący się w interpretowaniu zdjęć stolicy z czasów II wojny światowej.

 

Zygmunt Walkowski: „Odnalezione po latach fotografie szczegółowo dokumentują lata okupacji i czas walk powstańczych w Warszawie. Wielość informacji zarejestrowanych na zdjęciach lotniczych stanowi o ich wielkiej wadze dokumentacyjnej. Są wiarygodnym źródłem historycznym, z którego zbyt rzadko się korzysta.”
Fotografie przedstawiają stolicę w najbardziej dramatycznych miesiącach II wojny światowej. Ekspozycję otwierają zdjęcia naziemne, rejestrujące wkraczanie wojsk niemieckich do Warszawy w 1939 r. Główna część wystawy to zdjęcia lotnicze z lat 1940–45. Symboliczne znaczenie ma prezentowany na wystawie montaż wielu ujęć Warszawy z końca lipca 1944 roku.  Przedstawia obraz miasta ze śladami walk z 1939 roku
i zniszczeniami po bombardowaniach sowieckich  z lat 1941–43. Jednocześnie to ostatni zapis stanu Warszawy w przededniu niemal całkowitego zniszczenia. W zestawieniu z eksponowanymi dalej zdjęciami z czasów Powstania Warszawskiego uwidacznia tempo i rozmiary destrukcji miasta.
Dzięki zdjęciom uzupełnionym o komentarze i szkice Zygmunta Walkowskiego będzie można m.in. prześledzić, jak zmieniały się granice getta, jak postępowała destrukcja miasta w czasie Powstania Warszawskiego, którymi kanałami poruszali się powstańcy.
      

Ekspozycję można oglądać od 7 kwietnia do 24 maja na skwerze u zbiegu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia.

 

WSTĘP WOLNY.

 

25 i 26 kwietnia (sobota i niedziela) o godz. 12.00 zapraszamy na spacery po wystawie. O zdjęciach opowie autor ekspozycji, Zygmunt Walkowski. WSTĘP WOLNY.

                                                                                   
***
Zygmunt Walkowski jest badaczem i dokumentalistą historii Polski XX-wieku.  Uchodzi za najwybitniejszego znawcę ikonografii Warszawy – szczególnie filmowej i fotograficznej – z czasów okupacji niemieckiej i Postania Warszawskiego. W 2008 roku został wyróżniony Nagrodą Kusztosza Pamieci Narodowej.
***

Dom Spotkań z Historią (DSH) — instytucja kultury m. st. Warszawy — zajmuje się popularyzowaniem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym akcentem na skutki nazizmu i komunizmu. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatnie. DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA, niezależną organizacją pozarządową, od lat dokumentującą historię minionego stulecia, oraz innymi organizacjami i środowiskami
w kraju i za granicą, m.in z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa, czynny: wtorek-piątek: 10.00-18.00 oraz sobota-niedziela: 11.00-17.00. Księgarnia historyczna otwarta
w godzinach pracy DSH oraz podczas spotkań. Na wszystkie imprezy WSTĘP WOLNY. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.dsh.waw.pl.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy