Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wystawy

2008.10.15 g. 20:46

Handel ludźmi nie zna granic

Wystawa na Dworcu Centralnym

Kim są ofiary handlu ludźmi? Dlaczego proceder kwitnie?
Pierwsza w Polsce mobilna wystawa dotyczącą handlu ludźmi – 16.X - 7.XII. 2008


Handel ludźmi jest bardzo dochodowym procederem – pod względem dochodów plasuje się na trzecim miejscu, tuż po handlu narkotykami i bronią. Przybiera różne formy - przymusowej prostytucji, przymusowej pracy, żebractwa. Ofiarami padają dzieci, kobiety, mężczyźni. 

 

Ocenia się, że około 800 000 (według szacunków Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji) ludzi rocznie pada ofiarą międzynarodowego handlu ludźmi. Liczba ta jest jeszcze większa, jeżeli weźmiemy pod uwagę proceder odbywający się wewnątrz poszczególnych krajów (według niektórych szacunków sięga nawet 4 000 000 osób).

Handel ludźmi reguluje odwieczne prawo popytu i podaży.

 

Zapotrzebowanie na usługi seksualne, pracę przymusową czy handel organami wypływa od ludzi, od społeczeństw. Tu także rekrutowane są ofiary handlu ludźmi. Dlatego tak ważne jest uzmysłowienie sobie dramatycznych wydarzeń mających miejsce wokół nas, lepsze zrozumienie mechanizmu handlu ludźmi. To może pomóc zapobiec wielu tragediom.

 

Handel ludźmi nie zna granic” - mobilna wystawa zdjęć zorganizowana przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM) we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) oraz Ambasadą Stanów Zjednoczonych ma na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie handlu ludźmi. Wystawa pokazywana jest w dniach 16 października – 7 grudnia na terenie głównych dworców kolejowych siedmiu miast Polski: Warszawy, Poznania, Wrocławia, Katowic, Krakowa, Łodzi, Gdańska.

 

Wystawa prezentowana jest na dworcach klejowych, gdyż chcieliśmy dotrzeć do jak największej i najbardziej różnorodnej grupy odbiorców, a przez dworce przewijają się różni ludzie” mówi Anna Rostocka z IOM.

 

Prezentowana całość składa się z 18 tablic. Dwie z nich mają charakter czysto informacyjny: pierwsza przedstawia zjawisko handlu ludźmi w skali globalnej, druga – kończąca wystawę, opisuje skalę procederu w Polsce. Trzon wystawy tworzą zdjęcia ofiar handlu ludźmi, które wraz z historią 16-letniej Natalii oraz komentarzami obrazują ogrom cierpienia, wstydu i strachu, jaki towarzyszy ofiarom handlu ludźmi.

 

Od dnia 23 października wystawę będzie można obejrzeć także na stronie internetowej www.stophandelludzmi.pl 

 

Harmonogram wystawy:

 

  1. Dworzec Warszawa Centralna 16-24 X

  2. Poznań Główny, tylna część holu, przy wejściu na peron I i IV 24 X-31X
  3. Wrocław Główny 31X- 8XI
  4. Katowice, hol dolny 8XI -16XI
  5. Kraków Główny16XI – 23XI
  6. Łódź Fabryczna 23XI-30 XI
  7. Gdańsk Główny 30XI-7XII

 

Szczegółowe informacje oraz materiały dostępne są w biurze Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.

Kontakt telefoniczny:

 

  • 022 53 89 103,
  • +48 606677407
  • e-mail

 

 

 

IOM International Organization for Migration
IOM Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji
OIM Organisation Internationale pour les Migrations

 

 

Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji (IOM) jest organizacją międzyrządową powstałą w 1951 roku. W skład IOM wchodzi 125 krajów członkowskich, w tym Polska od 1992 r.

 

IOM zajmuje się zarządzaniem migracjami z korzyścią dla migrantów i społeczeństw. IOM wspiera kraje w sprostaniu wyzwaniom operacyjnym związanym z migracjami, pogłębieniu wiedzy na temat problematyki migracyjnej, promuje rozwój społeczno-gospodarczy poprzez migracje, pomaga migrantom oraz chroni ich praw.

 

IOM działa na terenie Polski od 2002 roku. Prowadzi projekty w zakresie przeciwdziałania handlowi ludźmi, pomocy w dobrowolnym powrocie i reintegracji, integracji imigrantów, w tym migracyjnych programów opieki medycznej i ochrony zdrowia publicznego, programy badawcze oraz wiele innych.

 

Działania IOM w zakresie zwalczania handlu ludźmi realizowane są w czterech podstawowych modułach: zapobiegania, współpracy technicznej, pomocy bezpośredniej oraz zbierania danych. Programy kierowane są bezpośrednio do ofiar (schroniska dla ofiar, pomoc reintegracyjna -np. Ukraina, Mołdawia) lub poprzez działania pośrednie - do społeczeństw, organów ścigania i osób zajmujących się pomocą ofiarom handlu ludźmi, w postaci kampanii społecznych, szkoleń, konferencji i badań. Od 1994 roku IOM zrealizowała ponad 500 projektów dotyczących zwalczania handlu ludźmi w 85 krajach. IOM jest także jedną z pięciu organizacji tworzących Globalną Inicjatywę w Zwalczaniu Handlu Ludźmi przy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UN GIFT).

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy