Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wystawy

2008.09.16 g. 21:35

Pływająca Galeria

Kulturalne rejsy po Wiśle
Na pokładzie statku spacerowego "Wars" zagościła „Pływająca Galeria Henkel Art. Award” - wystawa prac rysunków polskich finalistów tego konkursu.
W weekendy na rejsy - wstęp wolny!

Dziś, 16 września 2008 - z okazji rozstrzygnięcia polskiego etapu konkursu artystycznego Henkel Art. Award na pokładzie statku spacerowego Wars zagościła „Pływająca Galeria Henkel Art. Award” - wystawa prac rysunków polskich finalistów konkursu. Miłośnicy sztuki będą mogli je podziwiać podczas godzinnych rejsów po Wiśle do końca września.

 

Na statku wystawione są prace pięciu laureatów tegorocznej edycji krajowego etapu konkursu:

 

  • Domicelli Bożekowskiej,
  • Poli Dwurnik,
  • Pawła Grobelnego,
  • Łukasza Misiewicza
  • Michała Tatarkiewicza.

 

Wystawę zainaugurował wernisaż, podczas którego jury polskiego etapu konkursu w składzie:

 

  • Stach Szabłowski (CSW)
  • Karolina Vyšata (Zachęta)
  • Dorota Strosznajder (Henkel Polska, organizator konkursu)

 

przyznało Grand Prix.

 

Nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych otrzymał

 

  • Paweł Grobelny.

 

 

Paweł Grobelny

Laureat Grand Prix

Finaliści konkursu, organizowanego w tym roku w kategorii rysunek artystyczny, pokonali w drodze do ścisłego finału 61 kandydatów. Finałowa piątka artystów została wybrana 18 czerwca b.r. w Centrum Sztuki Współczesnej. Jury oceniało prace pod kątem zgodności z przyjętą definicją rysunku, jakości wykonania i zastosowanej techniki. - Najwyższe noty otrzymały prace stanowiące przykład autonomicznych form artystycznych, które jednocześnie dowodzą żywotności medium, jakim jest rysunek – powiedział Stach Szabłowski.

 

O bardzo wysokim poziomie polskiego etapu konkursu świadczy fakt, że dwoje naszych laureatów - Pola Dwurnik i Michał Tatarkiewicz, znalazło się w gronie pięciu finalistów międzynarodowego etapu Henkel Art. Award.

 

Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że międzynarodowe jury zauważyło i doceniło prace naszych polskich laureatów. Zostaną oni zaproszeni na listopadową galę finałową do Wiednia, podczas której wskazany zostanie główny zwycięzca tegorocznej edycji konkursu. Trzymamy kciuki za naszych artystów! – mówi Janusz Gołębiowski, prezes Henkel Polska.

 

Organizatorzy konkursu zapraszają wszystkich miłośników sztuki do odwiedzenia „Pływającej Galerii Henkel Art. Award”.

 

 

Do końca września statek cumuje na Przystani Żeglugi Stołecznej, ul. Wybrzeże Gdańskie, na 514 kilometrze Wisły.

 

W weekendy - 20 i 21 września oraz 27 i 28 września o godzinie 12.55 i 16.35 odbędą się bezpłatne godzinne rejsy „Pływającej Galerii Henkel Art. Award”.

 

- Mamy nadzieję, że nasza wystawa będzie ciekawym wzbogaceniem kulturalno-rozrywkowej oferty stolicy. Nawet w mniej słoneczne dni rejs będzie przyjemnością. Panoramę Warszawy od strony Wisły można bowiem podziwiać zarówno z górnego, odkrytego pokładu, jak i z zakrytego pokładu dolnego. Tam też, na dolnym pokładzie umieściliśmy naszą wystawę - mówi Dorota Strosznajder, rzecznik prasowy i organizator konkursu z ramienia Henkel Polska.

 

Pozostałe rejsy weekendowe (11:05 i 14:40) oraz te, kursujące od poniedziałku do piątku, będą się odbywać na życzenie warszawiaków (bilet normalny kosztuje 14 zł, ulgowy – 7 zł). Do portu można dojechać bezpośrednio autobusami linii 118 i 185, wysiadając na przystanku Podzamcze.

 

 

 

* * *

Konkurs Henkel Art. Award. organizowany jest w Polsce po raz czwarty. Jego koncepcja zrodziła się w Austrii w czasie, gdy Unia Europejska przygotowywała się do integracji z ośmioma krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Formuła Henkel Art. Award doskonale wpisuje się w ogólnoeuropejskie wysiłki, zmierzające do lepszego poznania, zbudowania wzajemnej akceptacji, „oswojenia się” z nową sytuacją narodów w jednoczącej się Europie.

 

W ramach polskiej edycji Henkel Art.Award., odbyły się dotąd trzy wystawy. Prace laureatów ubiegłorocznej edycji, poświęconej wzornictwu, można było oglądać w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, pośród prac uznanych, zarówno polskich, jak i zagranicznych, designerów. Fotografie 5 finalistów Henkel Art.Award. 2006 zawisły na flagach na warszawskim moście Świętokrzyskim. Z kolei ukoronowaniem polskiego etapu konkursu w kategorii rysunku współczesnego w 2005 roku, była wystawa pt. „Polska sztuka jedzie do Wiednia”, zorganizowana w pociągu relacji Warszawa – Wiedeń. Przez 6 tygodni pasażerowie pociągu EuroCity „Sobieski” mieli okazję oglądać reprodukcje 15 prac pięciu polskich finalistów.

 

 

Informacje o tegorocznych finalistach:

 

  • Domicella Bożekowska
    (ur. 1927) absolwentka ASP W Warszawie

  • Pola Dwurnik
    (ur. 1979) absolwentka Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego

  • Paweł Grobelny
    (ur. 1979) absolwent ASP w Poznaniu i Paryżu, stypendysta ASP w Lyonie

  • Łukasz Misiewicz
    (ur. 1982) absolwent Uniwersytetu Opolskiego, wydział Terapia Pedagogiczna z Pedagogiką Specjalną

  • Michał Tatarkiewicz
    (ur. 1980) absolwent ASP w Poznaniu, stypendysta Uniwersytetu Tennessee, doktorant Wydziału Grafiki ASP w Poznaniu

 

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy