Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wystawy

2008.09.02 g. 19:39

Jesienne spacery po wystawie


W dwa  weekendy września zapraszamy na spacer po wystawie Świat Kresów. Z kolekcji Tomasza Kuby Kozłowskiego z autorem ekspozycji. W programie m.in. ciekawostki i anegdoty dotyczące materiałów prezentowanych na wystawie, opowieści o fotografach i autorach zdjęć...
6-7 września oraz 27-28 września 2008, sobota, godz. 17.00; niedziela, godz. 12.00 i 17.00. Miejsce spotkania: skwer u zbiegu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia.
Wystawa Świat Kresów. Z kolekcji Tomasza Kuby Kozłowskiego jest czynna do 30 września na skwerze u zbiegu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia. Od 4 września zapraszamy  do Domu Spotkań z Historią na wystawę W obiektywie wroga. Niemieccy fotoreporterzy w okupowanej Warszawie (1939–1945). DSH, ul. Karowa 20, Warszawa; czynny: wt–pt: 10.00–18.00, sob.–niedz. 11.00–17.00. WSTĘP WOLNY, www.dsh.waw.pl

 

IMPREZY KRESOWE W DOMU SPOTKAŃ Z HISTORIĄ

 

17 września • środa, godz. 18.00
„Opowieści z Kresów” – Okiem wojennej kamery. Kresy lat 1914-1918 w obiektywie austriackich i niemieckich fotografów. Prowadzi Tomasz Kuba Kozłowski

Wrześniowe spotkanie autor poświęci Kresom w latach I Wojny Światowej. Tomasz Kuba Kozłowski pokaże obraz Kresów uchwycony przez fotografów podążających za armią niemiecką i austriacką. Fotoreporterzy uwieczniali m.in. życie codzienne w okopach i na zapleczu frontu, wojskowe cmentarzyki i zniszczenia wojenne, mieszkańców kresowych wsi i miasteczek. Spotkaniu towarzyszy pokaz archiwalnej ikonografii ze zbiorów autora.

20-21 września, sobota–niedziela

W ramach 17. Europejskich Dni Dziedzictwa, obchodzonych w tym roku pod hasłem Korzenie tradycji. Od ojcowizny do ojczyzny, zapraszamy na spotkania i filmy poświęcone wielonarodowej, wieloreligijnej i wielokulturowej spuściźnie Kresów.

20 września • sobota, godz. 16.00–19.00

godz. 16.00 – Kresowy tygiel narodów, religii i kultur. Prowadzi Tomasz Kuba Kozłowski
godz. 17.15 – Ormianie polscy (2002, 36 min), reż. Adam Kulik
godz. 18.00 – Szalom Kresy (1995, 20 min), reż. Adam Chiczewski
godz. 18.30 – To są nasze Kresy (1997, 28 min), reż. Adam Chiczewski

 

Tematem przewodnim sobotniego popołudnia w DSH będzie unikalne, wielokulturowe dziedzictwo Kresów, o którym mówić będzie Tomasz Kuba Kozłowski. Drugą część wieczoru wypełnią filmy o dziejach Ormian i ich osadnictwie na Kresach, o świecie kresowych Żydów, zamieszkujących miasta i miasteczka na Ziemiach Wschodnich oraz o tradycji polskich dworów i dworków na Kresach. 


21 września • niedziela, godz. 16.00–19.00

godz. 16.00 – Kresowa wieża Babel. Literackie dziedzictwo Kresów. Prowadzi Tomasz Kuba Kozłowski
godz. 17.15 – Lwów Zbigniewa Herberta (1999, 41 min), reż. Jerzy Morawski
godz. 18.00 – Śladami Vincenza (2000, 57 min), reż. Waldemar Czechowski

Podczas niedzielnego spotkania Tomasz Kuba Kozłowski przedstawi bogatą, wielowątkową spuściznę literacką Kresów. W programie opowieści, anegdoty i ciekawostki o znanych i zapomnianych twórcach pochodzących z Kresów. W drugiej części wieczoru film o Zbigniewie Herbercie i jego związkach z rodzinnym Lwowem oraz dokument o piewcy Huculszczyzny i autorze słynnej sagi Na wysokiej połoninie, Stanisławie Vincenzu.

23 września • wtorek, godz. 18.00

Promocja książki Ukraiński kochanek. Spotkanie z autorem Stanisławem Srokowskim

Stanisław Srokowski, urodzony na Podolu, pisarz, poeta, krytyk literacki i publicysta, wyróżniony Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza, od lat opisuje burzliwe i dramatyczne dzieje Kresów. Podczas spotkania zaprezentuje swoją najnowszą powieść Ukraiński kochanek, w której przedstawia tragedię polsko-ukraińskiego małżeństwa. W książce splatają się losy Polaków, Ukraińców, Żydów, Niemców, Rosjan, Ormian; ożywa klimat Kresów Południowo-Wschodnich, przedwojennego Lwowa…

 

do 30 WRZEŚNIA Wystawa
Miejsce: skwer u zbiegu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia

Świat Kresów. Z kolekcji Tomasza Kuby Kozłowskiego

 

Z wystawy wyłania się fascynujący obraz Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej – wielobarwnych, wieloetnicznych, wielokulturowych, wieloreligijnych. Przez wiele stuleci żyli tam Polacy, Litwini, Białorusini, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Niemcy, Rosjanie… Był to obszar o bogatej tradycji i burzliwej historii. Świat, który w wyniku II wojny światowej przestał istnieć. Na wystawie pokazujemy jego elementy oraz przypominamy, jak żyli, pracowali i świętowali mieszkańcy Kresów.

***


Dom Spotkań z Historią (DSH) —instytucja kultury m. st. Warszawy — zajmuje się popularyzowaniem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym akcentem na skutki totalitaryzmów. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą. DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA, niezależną organizacją pozarządową, od lat dokumentującą historię minionego stulecia. Jest również miejscem otwartym na inicjatywy innych środowisk i organizacji, polskich i zagranicznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.dsh.waw.pl



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy