Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wstęp Wolny

2012.05.24 g. 20:47

Dyskusyjny Klub Filmowy Nieobecnych


29.05.2012 , godz. 18.00, Piwnica Largactil Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2, Warszawa

 

Mikołaj Nestorowicz

 

 

Ideą Dyskusyjnego Klubu Filmów Nieobecnych, Staromiejskiego Domu Kultury,  jest pokazywanie filmów nie mieszczących się w powszechnej ofercie kinowej i telewizyjnej, obrazów zróżnicowanych i niebanalnych w swej treści, formie oraz stylistyce.

 

„POCZTÓWKA Z NIEBA” (realizacja Piotr Nesterowicz, 52 min, 2006, produkcja TVP)
Orle na Podlasiu. W gorący dzień życie toczy się leniwie. Nawet muchy brzęczą sennie. Ktoś odpoczywa na ławce, ktoś pije piwo na przystanku. Ulicą sunie wysłużony "maluch". Przez otwarte okna wpada wiatr do domów z piecami kaflowymi. Po polach wokół wioski dostojnie przechadzają się bociany. Położona w okolicach Puszczy Białowieskiej, daleko od zgiełku wielkich miast, spokojna miejscowość wydaje się odcięta od świata. W życiu Orli przyjazdy Koli zawsze były wielkim wydarzeniem. Wieść, że do wioski znowu przybędzie Mikołaj, szybko rozchodziła się wśród mieszkańców. Tłumnie szli na spotkanie ze "swojakiem" powracającym z dalekiej podróży po wielkim świecie. Byli ciekawi gdzie był i co sfilmował. Kola zawsze umiał ciekawie opowiadać o swoich wojażach do miejsc odległych i egzotycznych na całej Ziemi. Także emisje filmów ze zdjęciami autorstwa Mikołaja wywoływały emocje. Mieszkańcy Orli byli dumni ze swego przyjaciela i ziomka. Mikołaj Nesterowicz, wieloletni operator obrazu Telewizji Polskiej, fotoreporter i fotografik, jest współautorem ponad 300 filmów dokumentalnych i reportaży( m.in. Kresowa Ballada, Arizona, Defilada, Serce z węgla…), a także wielu zdjęć. Za swoją pracę został uhonorowany kilkudziesięcioma nagrodami na polskich i zagranicznych festiwalach. Dokument wyreżyserowany przez jego syna, Piotra, przedstawia dorobek Koli widziany oczami prostych i szczerych ludzi, mieszkańców rodzinnej wioski zmarłego w 2003 roku fotografika. Przed kamerą wspominają Mikołaja, jego pierwsze, młodzieńcze fascynacje sztuką robienia zdjęć, talenty rysownicze i filmowe. O Koli opowiadają między innymi jego przyjaciele: kolega ze szkolnej ławy oraz właściciel baru, któremu dziennikarz przysyłał pocztówki z podróży po całym świecie. Filmową opowieść uzupełniają fragmenty filmów Tamary Sołoniewicz, Andrzeja Fidyka, Ewy Borzęckiej, Waldemara Karwata, Hanny Kramarczuk i Marii Dłużewskiej, do których zdjęcia realizował Mikołaj Nesterowicz.

 

„JEDNEGO ŻYCIA ZA MAŁO” (realizacja Piotr Nesterowicz, Jacek Szczepaniak, 17 min, 1996, produkcja TVP)
Film opowiada o malarzu Stanisławie Hermanowiczu, który stracił wzrok w wieku 25. lat. Mimo to nie przestał malować. Pozwala mu to w pewien sposób powrócić do świata ludzi widzących. Po opanowaniu techniki rysunku i malarstwa, zaczął przelewać na papier zapamiętane wizerunki zwierząt, głównie dzikich ptaków oraz barwnych abstrakcji, które zwie "powidokami". W momencie realizacji filmu wyraził nadzieję, że dokument pomoże mu nawiązać kontakt z innymi niewidomymi malarzami, którzy nie chcą żyć w izolacji.


Piotr Nesterowicz
(ur.1967)- syn znanego operatora Mikołaja Nesterowicza. Przygodę z filmem rozpoczął w 1983 roku, pomagając na planie produkowanego przez TVP fabularnego tryptyku pt. "Kresowa Ballada". Od tego czasu stale współpracuje z redakcjami Programu 1 i 2 TVP (reportaż, film dokumentalny, publicystyka). Jest autorem kilkunastu felietonów i reportaży zajmujących się m.in. problematyką społeczną związaną z mniejszościami narodowymi i religijnymi. W 2000 roku pracował jako asystent reżysera przy ostatnim filmie dokumentalnym Tamary Sołoniewicz pt. "Tatarzy Polscy" z cyklu "Ginące Cywilizacje". Juror konkursu fotograficznego „Podlasie w obiektywie”  organizowanego przez Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Jego filmy autorskie to: "Jednego życia za mało" 1996, ”Pocztówka z nieba” 2006, „Ruska Polka” 2008 .


W programie projekcja filmu oraz rozmowa z Piotrem Nesterowiczem i Jackiem Szczepaniakiem.

 WSTĘP WOLNY.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy