Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wstęp Wolny

2011.09.26 g. 20:29

Muzyka współczesna nie gryzie 2011

Cykl spotkań z kompozytorami

 

 

 

 

 

 

W sobotę 1 października w Międzynarodowy Dzień Muzyki warto wybrać się na drugie spotkanie cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie”, którego organizatorem jest PTMW. Tym razem przewodnikiem po muzyce współczesnej i jej tajemnicach będzie wybitny kompozytor Romuald Twardowski.

Gość najbliższego spotkania urodził się w 1930 r. w Wilnie. Studiował grę na fortepianie i kompozycję w Wilnie i w Warszawie, a w Paryżu, pod kierunkiem Nadii Boulanger, chorał gregoriański i polifonię średniowiecza. Od 1971 r. wykłada na obecnym Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. Artysta nie był nigdy wyznawcą awangardy, wykorzystywał jednak elementy nowych technik kompozytorskich do tworzenia własnego języka muzycznego. Jego niezwykle bogata twórczość, w której istotną rolę odgrywa nurt muzyki religijnej, obejmuje m.in. muzykę chóralną i operową, często też nawiązuje do prawosławia, łącząc w sobie pierwiastki nowoczesności i bardzo odmiennych tradycji wschodniej i zachodniej Europy.

 

Głównymi tematami rozmowy z Romualdem Twardowskim będą między innymi takie kwestie jak:

  • czy w muzyce współczesnej należy dążyć do stałego pozostawania w awangardzie,
  • czy nawiązując do tradycji również można iść do przodu?
  • Czy geografia może decydować o kształcie i brzmieniu utworów muzycznych?
  • Jaki wpływ na muzykę współczesną mają szaleństwa, wynalazki, innowacje i odkrycia?

 

 

Pojawią się też próby odpowiedzi na pytania, takie jak: dlaczego wciąż tak mało słuchamy i dość słabo znamy muzykę tworzoną w naszych czasach?

 

Dzięki spotkaniu z tak charyzmatycznym i niezwykłym twórcą jak Romuald Twardowski muzyka współczesna przestanie uchodzić za niezrozumiałą i trudną.

 

Drugie wydarzenie cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie” odbędzie się jak zawsze w Lokalu Użytkowym (ul. Brzozowa 27/29) - tuż przy Rynku Starego Miasta w Warszawie - 1 października o godz. 17:00. Moderatorem spotkania będzie Małgorzata Kołcz.

 

Wstęp wolny.

 

Informacje pod nr tel. 790 395 228 oraz na www.ptmw.art.pl

 


Cykl „Muzyka współczesna nie gryzie” ma na celu propagowanie muzyki współczesnej i jej twórców przy zastosowaniu nowatorskich technik edukacyjnych. Celem spotkań jest również przygotowanie słuchaczy do świadomego i aktywnego odbioru muzyki tworzonej w obecnych czasach.
W roku 2011 gośćmi wydarzenia są wybitni polscy kompozytorzy, reprezentujący różne style i kierunki w polskiej muzyce współczesnej: Krzysztof Knittel, Romuald Twardowski i Aleksander Kościów.
Organizatorem spotkań jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.

 

Sobota, 1 października 2011 r. godz. 17:00

Romuald Twardowski

Awangarda czy ariergarda. Jak nie dać się zwariować. Czy nowoczesność już była?
Wschód czy zachód. Geografia dźwięku - geografia umysłu - geografia Polski.
Wynalazki. Muzyczne szaleństwa, innowacje i odkrycia. Kto pierwszy, kto lepszy?

 

 

 

 


Ur. w 1930 r. w Wilnie. Studiował grę na fortepianie i kompozycję w Wilnie i w Warszawie, a w Paryżu, pod kierunkiem Nadii Boulanger, chorał gregoriański i polifonię średniowiecza. Od 1971 r. wykłada na obecnym Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. Artysta nie był nigdy wyznawcą awangardy, wykorzystywał jednak elementy nowych technik kompozytorskich do tworzenia własnego języka muzycznego. Jego niezwykle bogata twórczość, w której istotną rolę odgrywa nurt muzyki religijnej, obejmuje m.in. muzykę chóralną i operową, często też nawiązuje do prawosławia, łącząc w sobie pierwiastki nowoczesności i bardzo odmiennych tradycji wschodniej i zachodniej Europy.

 


KOLEJNE SPOTKANIE CYKLU:

Sobota, 5 listopada 2011 r. godz. 17:00

Aleksander Kościów

Redefinicja. Pomieszanie stylów, pomieszanie pojęć, pomieszanie zmysłów?
Gdzie żyją kompozytorzy? Walka o przetrwanie. Jak opodatkować wyobraźnię?
Jak mnie słyszysz? Przekaźniki sztuki: emocja, świadomość, kontakt.

 

Ur. w 1974 r. w Opolu. Studiował kompozycję i grę na altówce w Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 1998 r. wykłada na macierzystej uczelni. Wykładał także w Niemczech, USA i Korei Płd. Jest stałym współpracownikiem społeczno-kulturalnego dwumiesięcznika „Strony” (Opole), do którego pisze eseje z pogranicza muzyki i psychospołecznych aspektów percepcji sztuki. Jest także autorem wielu publikacji związanych z akademickimi pracami Katedry Kompozycji warszawskiej uczelni. Od 1999 r. współpracuje z Joe Alterem, amerykańskim choreografem baletu współczesnego. Był też stypendystą Fundacji Fulbrighta (2005).

 

Moderator spotkań - Małgorzata Kołcz

 

 

 


Studiowała grę na kontrabasie w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz filologię klasyczną na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Jako kontrabasistka współpracuje z zespołami kameralnymi i orkiestrami, takimi jak: Warsaw Camerata, Europejska Orkiestra Festiwalowa „Probaltica”, Filharmonia Kaliska, Filharmonia Bałtycka, Polski Teatr Tańca Ewy Wycichowskiej i in. Aktywnie działa na rzecz upowszechniania muzyki poważnej i jej twórców, projektując i organizując wydarzenia promujące kulturę wyższą. Jest m.in. współtwórcą: warszawskich „Letnich Festiwali Nowego Miasta”, koncertu prawykonań „Muzyczne Pejzaże Czesława Miłosza”, „Festiwalu Muzyka Słów Zbigniewa Herberta”, cyklu „Warszawskie Prawykonania 2010”. Współpracuje m.in. z festiwalami: „Probaltica”, „Warszawska Jesień” i „Audio Art”.

 


Organizator - Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej
www.ptmw.art.pl
Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej powstało w 1923 r. Jego współzałożycielem i pierwszym prezesem był Karol Szymanowski. PTMW jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), organizacji afiliowanej przy UNESCO, zrzeszającej ponad 40 państw. Towarzystwo zajmuje się popularyzacją najnowszej twórczości kompozytorskiej. Jego członkami są wybitni kompozytorzy, wykonawcy, muzykolodzy oraz miłośnicy nowej muzyki.

 


Miejsce spotkań - Lokal Użytkowy
www.lokaluzytkowy.org
Lokal Użytkowy to otwarta przestrzeń działań artystycznych. Pytamy znajomych, jakie mają pomysły i prosimy ich aby zapytali o to samo swoich znajomych. Tak tworzy się miejsce i jego klimat. Zawsze można do nas przyjść albo napisać – czekamy na wasze pomysły.
Adaptacja i wyposażenie klubu było współfinansowane w latach 2007/08 oraz 2010 ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura Kultury.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy