Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wstęp Wolny

2011.07.19 g. 15:55

Scena Letnia: co czwartek granie po warszawsku


W każdy wakacyjny czwartek od 14 lipca na letniej scenie Skweru odbywają się koncerty. Wspólnym mianownikiem muzycznych spotkań jest Warszawa.

 

Lato na Skwerze

 

Będzie można posłuchać zarówno znanych wszystkim, tradycyjnych piosenek o Warszawie, jak też nowych zespołów, które poruszają w swej twórczości warszawską tematykę lub też zespoły wywodzące się z tego miasta.

 

  • 21 lipca - Janek Młynarski Combo

 

Janek Młynarski Combo to czasem trio, czasem kwartet, a czasami kwintet muzyczny grający prawdziwą warszawską nutę. Formacja narodziła się spontanicznie z inicjatywy Janka Młynarskiego (śpiew) i kolegów: Piotrka Zabrodzkiego (klawiszowe i gitarowe), Mariana Wróblewskiego (strunowe) i Lesława Mateckiego-człowieka legendy (strunowe).

 

 

Janek Młynarski Combo

 

 

W repertuarze zespołu znajdują się różne stare piosenki z warszawskich ulic i dansingów. Piosenki czasów prosperity i beztroski. Między przeróżnymi projektami w których biorą udział członkowie kapeli, narodziła sie inicjatywa grania tego w czym Janek I Jego Combo się wychowali. Z zachowaniem prawideł sztuki warszawskiego grania z jednoczesną porcją świeżego spojrzenia, członkowie projektu składają hołd kilkusetletniej tradycji ulicznego i knajpianego grania, przy którym popłaczesz i pośmiejesz się, wzruszysz i tupniesz nogą. "Wspominałem Ten Dzień", "w Saskim Ogrodzie" czy "Czarna Mańka" to tylko niektóre ze szlagierów które usłyszysz ich wykonaniu.

 

  • 28 lipca - PabloPavo

 

Pablopavo urodził się w marcu siedemdziesiątego ósmego roku. Nie przejawiał żadnych talentów muzycznych aż do roku dziewięćdziesiątego trzeciego, kiedy to z kolegami ze szkoły założył pierwszy zespół prawdopodobnie w celu zwiększenia swoich szans u dziewcząt.

 

Około roku dziewięćdziesiątego ósmego Pablopavo został nieformalnym członkiem nieformalnej grupy muzyczno-eksperymentalno-zabawowej Antikonsjum. Pozostał nim do dziś. Na początku tysiąclecia powstaje zespół Saduba, gdzie jest wokalistą i gitarzystą, a chwilę później Zjednoczenie sound system. Zjednoczenie od dziesięciu niemal lat propaguje muzykę jamajską w wydaniu soundsystemowym (selektor + wokaliści) w Warszawie, Polsce i tu i ówdzie dalej.

 

W roku 2001 powstaje zespół Magara, w którym Pablopavo pełni funkcję gitarzysty i wokalisty. W 2003 powstaje Vavamuffin. Zespół zdobywa niejaki rozgłos i nagrywa 3 płyty (Vabang!, Dubang!, Inadibusu). Vavamuffin dało do dziś około 400 koncertów w Radomiu, Londynie, Mochnaczce Górnej, Addis Abebie, Berlinie, Płocku, Zakopanem, Helsinkach i innych eleganckich miastach.

 

W roku 2009 ukazuje się pierwsza "solowa" płyta nagrana pod szyldem: Pablopavo i Ludziki. Podoba się fajnym chłopakom i inteligentnym dziewczynom.

 

Pablopavo pojawił się gościnnie na mniej więcej trzydziestu krążkach innych wykonawców. Pablopavo raczej Cię lubi i zaprasza na wszelkie możliwe koncerty z jego udziałem.

 

  • 4 sierpnia - Kamila Grott - "Kama Grott Ensamble"

 

Koncert muzyki filmowej i serialowej. Usłyszymy utwory z takich filmów jak "Lalka" oraz takich seriali jak "Dom". Ponadto podczas koncertu przypomnimy kompozycje warszawskich kompozytorów muzyki filmowej. Wszystko w aranżacji na obój i jedyny jazzowy kwartet smyczkowy.

 

Kama Grott - oboistka, manager kultury, właścicielka niezależnej wytwórni fonograficznej SUBITO. Od 2006 roku związana wyłącznym kontraktem z Universal Music Polska, której nakładem ukazały się dwa solowe albumy "Baroque Oboe Concertos" nagrane z Orkiestrą Kameralną Wratislavia pod kierownictwem Jana Staniendy oraz "Romance. French Music for Oboe and Piano" nagrane z Krzysztofem Staniendą oraz Arturem Kasperkiem. Obydwa albumy zostały zrealizowane przez wybitnego reżysera dźwięku Carnegie Hall - Leszka M. Wójcika. Artystka jest zapraszana do nagrań muzyki filmowej, współpracowała z Michałem Grymuzą, Wojtkiem Olszakiem, Anną Marią Jopek i Marcinem Kydryńskim.

 

  • 11 sierpnia - Muzyka Końca Lata

 

Muzyka Końca Lata to najbardziej romantyczny zespół w województwie mazowieckim, utrwalający w piosenkach sercowe rozterki mieszkańców Warszawy a także miast dojeżdżających. Kwintet tęsknie spogląda w lata sześćdziesiąte, czasy big-bitu ale także nie odżegnuje się od alternatywy lat dziewięćdziesiątych. Ich ostatnia płyta "PKP Anielina" zbiera znakomite recenzje a piosenka "Dokąd" powoli staje się przebojem tego lata.

 

  • 18 sierpnia - Projekt Warszawiak

 

Warszawa. Miasto ze złamanym kręgosłupem, zniszczoną tradycją i brzydkim, nieuprzejmym dziś charakterem, zasługuje na szacunek. Niewiele autentycznych śladów przeszłości tu zostało, tym bardziej warto ich poszukać i podzielić się z innymi. Projekt Warszawiak to swoisty hołd złożony wszystkim ulicznym wykonawcom, przedwojennym kompozytorom i autorom tekstów, którzy nadawali muzyczny charakter temu miastu. W projekt zaangażowani są:

 

  • Łukasz Garlicki - aktor, absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej. Współtwórca kilku offowych projektów muzycznych (m.in. Kobyły z Saturna, Działoszyn Band - razem z muzykami Łąki Łan). Grał w filmach, m.in. D. Gajewskiego, A. Wajdy i W. Pasikowskiego.
  • Jacek Jędrasik - copywriter, autor tekstów, muzyki do przedstawień teatralnych. Współtwórca kilku offowych projektów muzycznych (m.in. Kobyły z Saturna, Działoszyn Band - razem z muzykami Łaki Łan). Występował, m.in. na festiwalu muzyki współczesnej Ad Libitum, oraz w Jarocinie.
  • Marek Kępa - utalentowany gitarzysta młodego pokolenia. Współtworzył projekty takie jak Deliryka, Pongo Pongo, Richter's band.
  • Szymon Orfn - reżyser dźwięku, kompozytor, bębniarz. Wolny strzelec. Współautor wielu projektów muzycznych. Występował m.in. na festiwalach Ad Libitum, Hożarty, Transvizualia.

 

  • 25 sierpnia - Michał Grott "Inspiracje"

 

Michał Grott - gitara basowa, Bogusław "Boogie" Romanowski - perkusja, Michał Szlempo - instrumenty klawiszowe. Koncert złożony z utworów warszawskich jazzowych kompozytorów w aranżacjach jednego z najlepszych basistów młodego pokolenia.

Michał Grott - muzyk sesyjny, multiinstrumentalista, kompozytor. Nominowany do Fryderyka 2010 jako najlepszy debiut fonograficzny za autorską płytę "Grottmusic". Absolwent Wydziału jazzowego Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest endorserem produktów basowych firmy Yamaha. Na stałe współpracuje z Edytą Bartosiewicz, Natalią Kukulską, Pinnawelą, Robertem Janowskim oraz orkiestrą Jacka Piskorza. Ma w dorobku kilkadziesiąt płyt różnorodnych stylistycznie od hip-hopowych po muzykę filmową.

 

W czwartek 14 lipca na Scenie Letniej wystąpił zespół Płyny.

 

Scena Letnia, skwer Hoovera, 21 i 28 lipca oraz 4, 11, 18 i 25 sierpnia, początek koncertów o godz. 20.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy