Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wstęp Wolny

2011.01.21 g. 22:29

Przejście, czyli jak i którędy wydostawano się z getta


25 stycznia 2011 (wtorek), godz. 18.00, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 w Warszawie

 

 

 

 

Dom Spotkań z Historią zaprasza na spotkanie w cyklu „Spojrzenia na warszawskie getto. Miejsca”, zatytułowane – Przejście, czyli jak i którędy wydostawano się z getta. Wieczór prowadzi dr Jacek Leociak, historyk literatury z Instytutu Badań Literackich PAN oraz Centrum Badań nad Zagładą Żydów, autor wielu publikacji na temat Holokaustu i historii warszawskiego getta. Wkrótce ukaże się jego książka Spojrzenia na warszawskie getto (wyd. DSH).

 

Jacek Leociak zaprasza na opowieść o przekraczaniu nieprzekraczalnych granic getta: „Granice getta stały się granicami życia i śmierci. Strzegła ich niemiecka żandarmeria w zielonych mundurach z brązowymi wyłogami, polska policja granatowa i żydowska Służba Porządkowa z żółtymi otokami na czapkach. Biegły wzdłuż linii kamienic, rozdzielały sąsiadujące ze sobą posesje, odcinały chodniki od ulic, przegradzały ulice na pół. Bez przepustki nie wolno było z wyjść z getta ani do niego wejść. A jednak codziennie na wiele sposobów i w różnych miejscach granice te były przekraczane. Bez szmuglu bowiem getto nie mogłoby istnieć. Z dzielnicy zamkniętej udawało się też wydostawać ludziom”.

 

WKRÓTCE!

 

Spojrzenia na warszawskie getto, Jacek Leociak

 

Książka jest połączeniem autorskiego przewodnika, eseju historycznego i albumu varsavianistycznego. Autor zabiera czytelników na wędrówki po getcie warszawskim, prowadząc nas ulicami Krochmalną, Leszno, Karmelicką, Nowolipie, Miłą, Stawki oraz na Umschlagplatz. W książce wykorzystano blisko 150 zdjęć z archiwów fotograficznych z całego świata. Oryginalna kartografia, opracowaną specjalnie na potrzeby książki (w tym plany ulic), przygotował Paweł Weszpiński. Zrealizowano ze środków Ministra  Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (wyd. DSH, 280 str., 150 ilustr.).

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy