Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wstęp Wolny

2010.02.22 g. 20:26

Evviva l’arte w Collegium Nobilium


Piotr Adamczyk i Borys Lankosz: Mocny debiut
24 lutego 2010 r., godz. 19.00
prowadzenie Rafał Sławoń
Teatr Collegium Nobilium
ul. Miodowa 22/24 w Warszawie
wstęp wolny


Piotr Adamczyk, rocznik 1972, aktor teatralny, filmowy, telewizyjny. Już na początku kariery teatralnej wyróżnił się znacząco - rolą Cliffa Lewisa w Miłości i gniewie Osborne’a, słynnym spektaklu dyplomowym warszawskiej PWST w reżyserii Mariusza Benoit z 1994 roku, który wszedł do repertuaru Teatru Powszechnego. Zaś drogę na wielkie ekrany rozpoczęła tytułowa rola Adamczyka w filmie Jerzego Antczaka Chopin. Pragnienie miłości (2002 r.). I choć nie był to debiut,  trudno o lepszy początek filmowej kariery aktora.

 

Borys Lankosz, niemal rówieśnik Adamczyka (urodzony w 1973), absolwent wydziału reżyserii łodzkiej PWSTFiTV, już za swój pierwszy film dokumentalny Rozwój z 2001 roku został nagrodzony na festiwalu filmów krótkometrażowych w Krakowie i San Francisco. Za Rewers, pierwszy film fabularny, Lankosz zdobył główną nagrodę na 34 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2009 r.) i rekordową liczbę 13 nominacji do Orłów 2009, nagród Polskiej Akademii Filmowej.

Jak początek artystycznej drogi wpływa na pracę twórcy? – to pytanie będzie punktem wyjścia do rozmowy gości pierwszej w 2010 roku edycji cyklu Evviva l’arte.

Na scenie Teatru Collegium Nobilium pod szyldem Evviva l’arte wystąpili w minionym roku między innymi:

Eustachy Rylski i Jacek Dehnel (Sztuka z przeszłości),

Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak (Aktor potrzebny od zaraz),

Olga Lipińska i Ryszard Bugajski (Dwa teatry).

 

Wcześniej, podczas kilku sezonów comiesięcznej  obecnosci na małej scenie Teatru Dramatycznego ten autorski projekt zgromadził imponujące grono rozmówców i tematów ze świata szeroko pojętej kultury, sztuki, mediów – od Stanisława Sojki i Marcina Świetlickiego, Grzegorza Turnaua i Leszka Możdżera, Magdy Umer i Urszuli Dudziak, przez min. Pawła Huelle i Jerzego Pilcha, Janusza Głowackiego i Tadeusza Słobodzianka, Dorotę Masłowską i Tomasza Piątka, Sławomira Idziaka i Witolda Sobocińskiego, Tomasza Lisa i Piotra Najsztuba, Teresę Torańską i Sylwestra Latkowskiego, po ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

                                                                                     



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy