Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wstęp Wolny

2010.02.21 g. 17:49

Rosja a Katyń 70. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ


W 70. rocznicę zbrodni katyńskiej Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią zapraszają na konferencję prasową Rosja a Katyń:

25 lutego 2010 (czwartek) o godz. 13.00, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 w Warszawie.

 

Podczas konferencji przedstawimy aktualny stan działań w Rosji na rzecz ostatecznego wyjaśnienia spraw związanych ze zbrodnią katyńską.

 

Aleksander Gurjanow ze Stowarzyszenia „Memoriał” w Moskwie omówi rezultaty swoich wystąpień w rosyjskich sądach. Andrzej Wajda skomentuje obecność w Rosji filmu Katyń. Konferencję poprowadzi Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka KARTA.
Podczas konferencji wręczymy dziennikarzom egzemplarz książki Rosja a Katyń.

 

28 lutego 2010, (niedziela) o godz. 14.00 i 16.30 zapraszamy także do Domu Spotkań z Historią na pokaz filmu Katyń (2007, 125’) Andrzeja Wajdy i rozmowę z reżyserem Andrzejem Wajdą, dr. Aleksandrem Gurjanowem i Zbigniewem Gluzą. Spotkanie poprowadzi dr Wojciech Stanisławski z „Rzeczpospolitej”. Na pokaz filmu i spotkanie

 

WSTĘP WOLNY.

 

Rosja a Katyń (Warszawa 2010, wydanie II poprawione i uzupełnione), wyd. Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią. Książka do nabycia w księgarni historycznej DSH, w Ośrodku Karta i w dobrych księgarniach na terenie całego kraju w cenie 20 zł. Wydana przy wsparciu finansowym Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

Książka zawiera ważne teksty na temat stanowiska „nieoficjalnej” Rosji wobec zbrodni katyńskiej. Najważniejszy dokument, niedrukowany w Rosji, to opracowana przez grupę rosyjskich naukowców wyczerpująca ekspertyza (z 1993 roku), która uczciwie przedstawia zarówno przebieg zbrodni, jak i późniejsze sowieckie kłamstwa o niej. Ponadto: oświadczenie Stowarzyszenia „Memoriał” i osobiste zapisy jego moskiewskich członków – Aleksandra Gurjanowa, Aleksieja Pamiatnycha, Nikity Pietrowa, które podają aktualny stan „procesowy”, a także wiedzę, jaką udało się zdobyć o Katyniu w ciągu ostatnich dwóch dekad. Rosja a Katyń to głos Rosji niezależnej, nie poddającej się grze rosyjskich władz. 

Stowarzyszenie „Memoriał” w Moskwie – rosyjska organizacja pozarządowa, założona w 1988 roku, zajmuje się badaniami historycznymi i propagowaniem wiedzy o ofiarach komunistycznych represji politycznych. Jednym z głównych zadań „Memoriału” jest przeciwdziałanie naruszeniom praw człowieka w Rosji i w krajach byłego ZSRR, pomaganie uchodźcom oraz ofiarom dyskryminacji i represji politycznych.

W 2009 roku Parlament Europejski przyznał nagrodę im. Sacharowa trzem osobom reprezentującym „Memoriał” i licznych obrońców praw człowieka w Rosji (Oleg Orłow, Siergiej Kowaliow, Ludmiła Aleksiejewa). W 2010 roku Swietłana Gannuszkina - obrończyni praw człowieka i „Memoriał”  zostali nominowani do Pokojowej Nagrody Nobla.

Od początku lat 90. Ośrodek KARTA współpracuje z Komisją Polską „Memoriału”, której koordynatorem jest Aleksander Gurjanow, nad dokumentowaniem losów przedwojennych obywateli polskich represjonowanych przez organa władzy sowieckiej po 17 września 1939.

Od 2005 roku „Memoriał” prowadzi działania na rzecz sądowej rehabilitacji ofiar zbrodni katyńskiej i odtajnienia decyzji Głównej Prokuratury Wojskowej FR o umorzeniu 21 września 2004 śledztwa „katyńskiego”.

 

***
Ośrodek KARTA – niezależna organizacja pozarządowa zajmująca się dokumentowaniem i upowszechnianiem historii najnowszej Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, niesieniem wiedzy o człowieku współczesnym oraz szerzeniem tolerancji i demokracji. Od lipca 2004 roku Ośrodek KARTA ma status organizacji pożytku publicznego (OPP).

 

Od 1982 roku nieprzerwanie realizuje swoją misję. Prowadzi działalność wydawniczą, dokumentacyjną, edukacyjną, wystawienniczą (także w kontaktach międzynarodowych); jest m.in. wydawcą kwartalnika historycznego „Karta”, albumów historycznych, serii książkowych. Ośrodek KARTA realizuje: program edukacyjny Historia Bliska (www.historiabliska.pl), Indeks Represjonowanych – dane o obywatelach polskich represjonowanych w ZSRR w latach 1939-56 (www.indeks.karta.org.pl); ogólnopolski program Pogotowie Archiwalne i program Historia Mówiona, którego celem jest nagrywanie (według metodologii oral history), archiwizowanie i udostępnianie biograficznych relacji świadków historii XX wieku. Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA obejmuje ponad 100 tysięcy fotografii, w tym kilkadziesiąt kolekcji autorskich i tematycznych. Ośrodek KARTA był inicjatorem utworzenia Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Fundacja Ośrodka KARTA, ul. Narbutta 29, 02-536 Warszawa
tel. 22-848-07-12, faks 22-646-65-11, e-mail: ok.@karta.org.pl, www.karta.org.pl.

 

***
Dom Spotkań z Historią (DSH) — instytucja kultury m. st. Warszawy — zajmuje się popularyzowaniem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym akcentem na skutki totalitaryzmów. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatnie. DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa, tel. 22-826-51-95, fak 22-827-67-51, e-mail: dsh@dsh.waw.pl, www.dsh.waw.pl.




-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy