Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wstęp Wolny

2008.04.02 g. 22:13

Komuna Otwock - Sierakowski, kto Ty jesteś?


Komuna Otwock: co-2-tygodnie-show
SIERAKOWSKI, KTO TY JESTEŚ?
czyli:
czy Krytyka Polityczna przejmie władzę,
a jeśli tak, to kiedy,
a jeśli nie, to dlaczego


 

 

 

 

 

 

akcja Komuny Otwock + dyskusja + film
6.04.2008 [niedziela], godz. 18.00
Lubelska 30/32

 

Wstęp wolny


Krytyka Polityczna staje się czymś na kształt ruchu; dynamiczny rozwój kolejnych klubów, inicjatyw wydawniczych itp. skłaniają do zadania pytania „co dalej?". Czy KP przekształci się w partię, przejmie SLD, będzie realną Nowa Lewicą?... Wydaje się, że nadzieje [i apetyty?] są coraz większe, zauważalny jest efekt kuli śniegowej – trudno znaleźć „inteligenta", który w jakiś sposób nie jest związany/nie sympatyzuje/nie odnosi się do KP. A może to wszystko nie ma większego znaczenia i KP skończy jako elitarne towarzystwo wzajemnej adoracji, zaczytujące się w książkach francuskich intelektualistów i niemające żadnego wpływu na rzeczywistość?
To bardzo interesujący moment. Komuna Otwock chce tę „magiczną chwilę" wykorzystać dla kolejnej [mamy nadzieję – ważnej] rozmowy – o tym, co z lewicą, z lewicowością w Polsce – jak ją rozwijać, jak pobudzać ludzi do myślenia, aktywności, jak przejąć władzę...


Jak zwykle w cyklu co-2-tygodnie-show Komuna Otwock podchodzi do tematu niestandardowo. W czasie spotkania Sierakowski będzie aktorem akcji teatralnej przygotowanej wspólnie z KO.
Widzowie zobaczą wyniki sondy ulicznej i wypowiedzi „VIP-ów".
W poważnej dyskusji o lewicy „dziś-jutro" wezmą udział: Kinga Dunin [Krytyka Polityczna] i Magda Mosiewicz [Zieloni 2004].


Pokażemy też film „Mary koszmary" izraelskiej artystki Yael Bartany z udziałem Sławmomira Sierakowskiego [dzięki uprzejmości Fundacji Galerii Foksal].
--
„Mary koszmary"
reżyseria Yael Bartana; tekst Kinga Dunin, Sławomir Sierakowski; wykonanie Sławomir Sierakowski; realizacja Naama Pyritz; zdjęcia Itai Neeman; montaż: Yael Bartana, Anat Solomon, Daniel Meir; dźwięk: Daniel Meir; produkcja – Hermes, Paris & Fundacja Galerii Foksal, Warszawa


"Żydzi! Rodacy! Ludzie!" – krzyczy ze środka Stadionu Dziesięciolecia redaktor naczelny "Krytyki Politycznej" Sławomir Sierakowski. (...) Przebrany jest za młodego komunistę, mógłby zagrać w filmie "Dreszcze" Wojciecha Marczewskiego: czerwony krawat, skórzany płaszcz, rogowe okulary. Otaczają go zarośnięte trawą trybuny. Pustka jak na Forum Romanum. (...)
Sprzecznością jest sam pomysł filmu, bo w końcu czyjej wypowiedzi słuchamy? Sierakowskiego, który napisał tekst tego przemówienia razem z Kingą Dunin, czy Yael Bartany – artystki z Izraela, która nakręciła i wyreżyserowała film? I czy mam go odbierać jako "dzieło sztuki", bo przecież Bartana to artystka sztuk wizualnych, czy jako manifest skierowany do izraelskich Żydów od redaktora ważnego lewicowego pisma w Polsce? Nawet gdybym umiała na te pytania odpowiedzieć, nie przybliżyłabym ani sobie, ani innym treści tego filmu. Bo jego sens zawiera się właśnie w sprzecznościach. Jakość tego filmu polega na zawieszeniu między ironią a powagą, zmyśleniem a faktem, prawdą a kłamstwem.
Dorota Jarecka, Gazeta Wyborcza


--
KOMUNA OTWOCK: CO-2-TYGODNIE-SHOW
Komuna Otwock rozpoczęła w marcu nowy cykl wydarzeń w swej siedzibie przy ul. Lubelskiej 30/32 na warszawskiej Pradze.
Co-2-tygodnie prezentujemy multimedialne akcje teatralne i muzyczne, będące szybkimi komentarzami do aktualnych wydarzeń politycznych i artystycznych lub poświęcone ważnym datom, historycznym rocznicom i świętom, które – choć nie są naturalnym tworzywem teatralnym – dotykają każdego i w każdym budzą żywe zainteresowanie.
Oprócz działań Komuny Otwock przewidujemy gościnne prezentacje innych teatrów, zespołów muzycznych, performerów, artystów, dj- i vj-ów.
Akcjom teatralnym będą towarzyszyć wykłady i dyskusje z zaproszonymi gośćmi, pokazy filmów, wystawy, pokazy slajdów.
Komuna Otwock: co-2-tygodnie-show to dynamiczne, otwarte forum dyskusyjne – na styku teatru/sztuki i publicystycznego komentarza teraźniejszości.

Wydanie 1.: Rekonstrukcja wydarzeń marcowych'68 + dyskusja „Co nam zostało z Marca. Co straciliśmy?" z udziałem Aliny Całej [Żydowski Instytut Historyczny] i Adama Ostolskiego [Krytyka Polityczna] + film „Siedmiu Żydów z mojej klasy", reż. Marcel Łoziński– 8.03.2008.
Relacja: http://www.komunaotwock.engo.pl/dr/node/171


Wydanie 2.: Kościół+Państwo=Draństwo + dyskusja „Diabli nadali [kościół a media]" z udziałem
Anny Czerwińskiej [Feminoteka], Romana Kurkiewicza i Piotra Najsztuba [Przekrój] + film „Madeinusa", reż. Claudia Llosa – 21.03.2008
Relacja: http://www.komunaotwock.engo.pl/dr/node/173

 

Dodatkowe informacje: Grzegorz Laszuk + 501 283 421



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy