Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wstęp Wolny

2008.03.18 g. 22:16

Komuna Otwock: co-2-tygodnie-show KOŚCIÓŁ+PAŃSTWO=DRAŃSTWO


AKCJA KOMUNY OTWOCK Kościół+Państwo=Draństwo

21.03.2008 [piątek], godz. 19.00
Lubelska 30/32

 

wstęp wolny

 

To takie oczywiste, więc dlaczego trzeba o tym przypominać?
Wszystkie instytucje władzy lubią zapominać o swoich obowiązkach wobec obywateli i nadużywać uprawnień.
Nadużycia i przekłamania na styku państwa i kościoła są szczególnie niesympatyczne. Używanie niesprawdzalnych argumentów wiary w dyskusji publicznej na temat stanowienia prawa podważa sens racjonalnej rozmowy. Logika niewiele ma wspólnego z teologią
Komuna Otwock przypomina: co cesarskie cesarzowi, co boskie bogu – a będzie pokój w państwie i między narodami.
wizualizacje: Patrycja Petryk

 

DYSKUSJA
Diabli nadali [kościół a media]
Anna Czerwińska [Feminoteka], Roman Kurkiewicz i Piotr Najsztub [Przekrój]

 

Zapytajmy o wolne media: czy obserwujemy „złe" oblicze dobrych mediów? Dobrą twarz do złych wieści? Jak daleko zabrnęło medialne starcie tego, co boskie, z tym, co cesarskie, co robi Civitate Dei w telewizji publicznej, czy polskie radio jest nam do zbawienia koniecznie potrzebne? Czy wiarę daje się opowiedzieć w konwencji newsowej, czy wolno i dlaczego tak się nie musi dziać. Dlaczego język katolicki wkracza w obszary informacji? Czy jesteśmy bezradni wobec hipokryzji mediów, które stają się ideałem wychowawczym?


FILM
Madeinusa
scenariusz i reżyseria Claudia Llosa; zdjęcia Raúl Pérez Ureta; muzyka Selma Mutal Tukuta; Peru 2005,  100 minut; obsada: Magaly Solier, Yiliana Chong, Carlos Juan De La Torre, Juan Ubaldo Huamán


Nastoletnia Madeinusa mieszka w Mananaycuna – indiańskiej wiosce ukrytej głęboko w peruwiańskich Andach. Zbliżają się najważniejsze dla Indian święta – Wielkanoc. Mieszkańcy wioski postrzegają te święta jako „czas bez Boga". Przez trzy „święte dni" Bóg nie żyje, nic nie widzi, więc grzech nie istnieje. Rozpoczyna się orgia pijaństwa, rozwiązłości, ale i religijnej dewocji.
Start filmu: ok. 21


KOMUNA OTWOCK: CO-2-TYGODNIE-SHOW
Komuna Otwock rozpoczęła w marcu nowy cykl wydarzeń w swej siedzibie przy ul. Lubelskiej 30/32 na warszawskiej Pradze.
Co-2-tygodnie prezentujemy multimedialne akcje teatralne i muzyczne, będące szybkimi komentarzami do aktualnych wydarzeń politycznych i artystycznych lub poświęcone ważnym datom, historycznym rocznicom i świętom, które – choć nie są naturalnym tworzywem teatralnym – dotykają każdego i w każdym budzą żywe zainteresowanie.
Oprócz działań Komuny Otwock przewidujemy gościnne prezentacje innych teatrów, zespołów muzycznych, performerów, artystów, dj- i vj-ów.
Akcjom teatralnym będą towarzyszyć wykłady i dyskusje z zaproszonymi gośćmi, pokazy filmów, wystawy, pokazy slajdów.
Komuna Otwock: co-2-tygodnie-show to dynamiczne, otwarte forum dyskusyjne – na styku teatru/sztuki i publicystycznego komentarza teraźniejszości.

 

Wydanie 1.: Rekonstrukcja wydarzeń marcowych'68 + dyskusja „Co nam zostało z Marca. Co straciliśmy?" z udziałem Aliny Całej [Żydowski Instytut Historyczny] i Adama Ostolskiego [Krytyka Polityczna] – 8.03.2008.
Więcej: http://www.komunaotwock.engo.pl/dr/node/171


Wydanie 3.: Sierakowski, kim ty jesteś? – akcja i dyskusja wokół „Krytyki Politycznej" i szans powstania realnej Nowej Lewicy – 6.04.2008.

 

Dodatkowe informacje: Grzegorz Laszuk + 501 283 421
www.komunaotwock.engo.pl



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy