Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Teatry

2011.03.10 g. 22:02

Premiera „Super Susan” w Teatrze Kamienica


Jest to europejska prapremiera sztuki pt. „Just a ticket” znanego, brytyjskiego dramaturga Petera Quiltera.

Premiera spektaklu „Super Susan” odbędzie się 12 marca w Teatrze Kamienica w Warszawie. 

 

 

 

 

 Spektakl wyreżyserował Marcin Bortkiewicz, główną rolę gra Ewa Kasprzyk.

 

„Super Susan” opowiada historię kobiety, która po wielu latach postanawia uczcić swoje urodziny poprzez powtórzenie wycieczki do Australii, którą odbyła dwadzieścia lat wcześniej ze swoimi przyjaciółkami. Ponawiając wyprawę z młodości, przypomina sobie swoje życie oraz uświadamia swoje marzenia, nie tracąc jednak naiwności i pozytywnego spojrzenia na świat.

 

 

 

 

„Super Susan” w Teatrze Kamienica jest europejską prapremierą sztuki Petera Quiltera - autora takich przebojów, jak: „Na końcu tęczy” czy legendarnego już spektaklu „Boska!”. Spektakl został zrealizowany w formule one-woman-show, Postać Susan w spektaklu Teatru Kamienica kreuje Ewa Kasprzyk. Premiera sztuki została zaplanowana z myślą o uczczeniu jubileuszu pracy artystycznej aktorki. Reżyserem spektaklu jest Marcin Bortkiewicz, doceniany w Polsce i za granicą, autor wielu filmów i spektakli. Za swoje prace artystyczne otrzymał dotychczas blisko 80 nagród i wyróżnień na krajowych oraz zagranicznych festiwalach. Za scenografię i kostiumy odpowiada Andrzej Lewczuk.

 

 

 

 

Spektakl „Super Susan” można zobaczyć w Teatrze Kamienica w Warszawie w dniach:
10 marca 2011r. - godz. 19:30, próba generalna
11 marca 2011r. - godz. 19:00, próba generalna
12 marca 2011r. - godz. 19:00, PREMIERA

 


Więcej informacji:

Teatr Kamienica:  otwarty marcu 2009, mieści się w Warszawie, w Al. Solidarności 93 – tuż przy Placu Bankowym. Powstał w zabytkowej kamienicy, zbudowanej w 1910 roku w stylu secesji geometrycznej, która ocalała w czasie II wojny światowej. Jego właścicielem jest Emilian Kamiński, znany aktor i reżyser teatralny.
Więcej informacji o spektaklu „Super Susan” w Teatrze Kamienica dostępnych jest na stronie: http://teatrkamienica.pl/?page=4&pid=60

 

Peter Quilter: urodził się w Anglii, którą już jako uznany dramatopisarz opuścił, przenosząc się na Teneryfę. Debiut dramatopisarski to kobieca komedia pt. „Respecting Your Piers”. Następnym przedsięwzięciem była muzyczna adaptacja noweli Oscara Wilde'a pt. „Canterville Ghost”. Rok później Peter Quilter zadebiutował na West Endzie komedią muzyczną „Boyband”. Spektakl cieszy się ogromnym powodzeniem na całym świecie. 7 listopada 2008 r. w warszawskim Teatrze Komedia odbyła się Polska prapremiera musicalu „Boyband” w reżyserii Tomasza Dutkiewicza. W 2005 roku autor osiągnął niekwestionowany, międzynarodowy sukces, wystawiając w Sydney dramat muzyczny „Na końcu tęczy” („End of the Rainbow”). Spektakl otrzymał nagrodę na Festiwalu w Edynburgu. Równocześnie z australijską premierą „Na końcu tęczy” Peter Quilter wystawił na West Endzie nową sztukę pt. „Boska!” (Glorious!”). Spektakl otrzymał nominację do prestiżowej nagrody Laurence'a Oliviera w kategorii „najlepsza współczesna komedia”. „Boska!” została przetłumaczona na osiem języków i wystawiona m. in. w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech i Finlandii. W Polsce po raz pierwszy „Boską!” wystawił Teatr Polonia w kwietniu 2007 r. Sztukę wyreżyserował Andrzej Domalik, zaś rolę Florence gra Krystyna Janda.
Ostatnia sztuka teatralna Petera Quiltera to „Just a ticket”. Prapremiera światowa miała miejsce 3 lutego 2011 roku w Sidney. Polska prapremiera spektaklu „Just a ticket” zaplanowana jest na
12 marca 2011 roku w warszawskim Teatrze Kamienica.

 

Ewa Kasprzyk: ukończyła PWST w Krakowie. Przez wiele lat pracowała w gdańskim Teatrze Wybrzeże. Od 2000 roku jest aktorką warszawskiego Teatru Kwadrat. Związana również z teatrami: TR Warszawa, Praga, Polonia.  W filmie początkowo grywała głównie w komediach „Kogel - mogel”, „Galimatias, czyli kogel – mogel II”, „Komedia małżeńska”. Dobre recenzje krytyki zebrała za inny typ postaci – afektowanych, przejaskrawionych, niespełnionych kobiet po przejściach, które zaprezentowała choćby w monodramie teatralnym „Patty Diphusa” według opowiadania Pedro Almodóvara w reż. Marty Ogrodzińskiej oraz w filmie „Bellissima” w reż. Artura Urbańskiego. Grała w spektaklach Kazimierza Kutza, Stanisława Różewicza, Mikołaja Grabowskiego, Barbary Sass, Jana Klaty. W 2006 roku zagrała w Teatrze Polonia Marilyn Monroe w spektaklu „Marilyn i papież. Listy między piekłem a niebem”. W 2009 roku otrzymała nagrodę Fundacji Równości Hiacynt „za to, że w swojej pracy scenicznej nie stroni od kontrowersyjnych postaci, które obalają stereotypy”.

 

Marcin Bortkiewicz: reżyser filmowy i teatralny, dramaturg i scenarzysta, aktor. Urodzony w Słupsku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Autor adaptacji teatralnych prozy Tomasza Manna, Dostojewskiego, Kafki, Mauriaca, Camusa, Sołżenicyna, Littela i innych. Jako aktor zrealizował ze Stanisławem Miedziewskim monodramy - „Bobok”, „Noc Walpurgi”, „Satana”, „Błogosławiony”. Jako reżyser teatralny debiutował w 2005 r. w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu. Powodzenie zyskały jego realizacje alternatywne - „Wybraniec”, „Padamme, padamme” czy ostatnio „Grosse Aktion”. Reżyser krótkich form dokumentalnych - „Cisza”, „Reguły gry”, „Kocim szlakiem”, „Row, row, row”, „Z pamiętnika młodego filmowca”. Jego dokument - ”Nauczanie początkowe”, zostało wyróżnione przez Jury na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2009 r. Autor szóstej części Dekalogu 89+ pt. „Sublokator” oraz „Portretu z pamięci” zrealizowanego w ramach programu 30 minut. Za swoje prace artystyczne otrzymał dotychczas blisko 80 nagród i wyróżnień na krajowych i zagranicznych festiwalach.

 

Andrzej Lewczuk: scenograf. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskał dyplom na wydziale Architektury Wnętrz. Zajmuje się projektowaniem wystaw, scenografii, kostiumów teatralnych. Pracuje dla wielu warszawskich teatrów – Teatru Komedia, Teatru Ateneum, Teatru Nowego – Fabryki Trzciny, Prywatnej Szkoły Aktorskiej Państwa Machulskich. Współpracuje z telewizją publiczną tworząc scenografię do programów rozrywkowych oraz publicystyczno – społecznych. Pasjonat literatury i muzyki dawnej.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy