Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Muzea

2012.08.31 g. 19:55

Eko-kuchnia, warsztaty i koncert w Zielonym Jazdowie


Koncert zespołu The Band of Endless Noise, zajęcia ze sportów alternatywnych oraz wymiana plastiku, szkła i innych poddawanych przetworzeniu materiałów na torby owoców. To tylko niektóre, nowe propozycje ekologiczne dla całych rodzin w najbliższy weekend w Zielonym Jazdowie.

Debata, fot. Magda Starowieyska

 

 

Piątek rozpocznie spotkanie z ekspertem i debata na temat eko-designu. Architektka i artystka Natalia Romik opowie o różnych obliczach nowego trendu we wzornictwie artystycznym. Wieczorem pod gołym niebem odbędzie się projekcja filmu "Zaćmienie słońca", który kwestionuje skuteczność pomocy humanitarnej, zadając pytanie o to czy pomaganie może zaszkodzić. Przedstawieni w filmie mieszkańcy Afryki doceniają unowocześnienia wprowadzane przez inżynierów, ale są szczęśliwi prowadząc życie tradycyjne, zgodne z lokalnym stylem. Po seansie jak co tydzień imprezę rozkręci set djski "Magazyn Glissando prezentuje".

 

Pierwszego września wszyscy, którzy przyniosą surowce wtórne, otrzymają w zamian ekologiczne upominki: torby pełne śliwek, gruszek, jabłek. Ideą wydarzenia jest zachęcenie do segregowania śmieci oraz zdrowego odżywiania. Równolegle, dzieci będą mogły uczestniczyć w oryginalnym warsztacie prowadzonym przez absolwentkę ASP i arteterapeutkę z projektowania ZOO z odpadów: nakrętek, butelek, kartoników po napojach. Zajęcia pokażą jak można starym przedmiotom nadać nowe życie. Rodzinny warsztat dla dzieci i dorosłych z robienia makaronu poprowadzi później Slow Food. O godzinie 20 rozpocznie się kolejne spotkanie z ekspertem Wojciechem Kłosowskim, który w wykładzie "Jak uniknąć katastrofy" przybliży zagrożenia współczesnej ekonomii i opowie o wpływie szybkiego rozwoju gospodarki na środowisko.

 

Sobotni wieczór to duża dawka energii dzięki muzyce The Band od Endless Noise. To jeden z bardziej znanych przedstawicieli rocka alternatywnego w Polsce, którego unikalna muzyka wymyka się  jednak prostym klasyfkacjom. Elektroakustyka łączy się tu z elektroniką i rockiem. Twórczość zespołu ma charakter awangardowy, a jego nagrania emitowane były nawet w BBC. Płyty sprzedają się nie tylko w Polsce, ale i Stanach Zjednoczonych.

 

Niedziela rozpocznie się nowymi, pobudzającymi kreatywnie warsztatami dla dzieci, które nauczą jak zrobić coś z niczego. Stary wieszak, pudełka po jajkach oraz papier posłużą jako elementy do konstrukcji zupełnie nowych przedmiotów. Dorośli będą mogli ukoić nerwy po tygodniu pracy podczas zajęć z jogi, masażu tajskiego i medytacji aktywnych – umożliwiających uzyskanie dobrostanu psychicznego i fizycznego. Później Klub Sportów Miejskich "Skarpa" zaprosi do spróbowania swoich sił w kilku sportach alternatywnych. Animatorzy zadbają o to, by każdy, bez względu na fizyczne możliwości, mógł zagrać w ultimate, disc golf i odkryć różne tradycyjne gry podwórkowe. Na koniec chętni będą mogli, z pomocą profesjonalisty, nauczyć się chodzenia po linie rozpiętej między drzewami.

 

O godzinie 14 rozpocznie się wyjątkowy pokaz kulinarny Aleksandra Barona, po którym enfant terrible naszej kuchni zaprosi na burgery z polskiej wołowiny i polskiego Camemberta. Pojawią się też specjały z ozorem i sosem chrzanowym.

 

Swoje projekty zaprezentują również artyści, którzy przebywali na rezydencjach w A-I-R Laboratory: Grayson Cox i Hollis Witherspoon, Juliette Delventhal i Paweł Kruk, Javier Hinojosa, Chloe Lewis i Andrew Taggart, Francis Thorburn, Nick Yulman, Ze Coeupel (Ambra Pittoni i Paul-Flavien Enriquez Sarrano). Między piątkiem i niedzielą odbędą się warsztaty, prezentacje, akcje performatywne, które odnoszą się do przestrzeni parku otaczającego CSW.

 

Zielony Jazdów to projekt, który co tydzień zachęca do aktywnego uczestnictwa w debatach, spotkaniach, warsztatach, koncertach i pokazach filmowych o tematyce ekologicznej, otwartych dla osób w każdym wieku.


 
Aż do połowy września codziennie od godziny 11 w Zielonym Jazdowie w specjalnie skonstruowanym pawilonie będzie czynna kawiarnia OSIR, a sałatki oraz domowe wypieki w weekendy dostarczy uczestnikom Małpi Biznes. 


Więcej informacji oraz stale aktualizowany program można znaleźć na stronach: csw.art.pl oraz www.facebook.com/ZielonyJazdow

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia – poza wybranymi warsztatami – jest bezpłatny. Podczas piątków i sobót galerie CSW będą czynne dłużej, do godziny 23. Od 19 wstęp do nich jest także bezpłatny.

 

Dokładny program na najbliższy, a także kolejny weekend można znaleźć w dalszej części dokumentu. Program może ulec zmianie.

 

Koncerty i projekcje filmowe będą odbywały się do połowy września. Ich program został powiązany z kwestiami ekologicznymi dotyczącymi głównego wątku projektu.

 

Zielony Jazdów to pierwszy projekt CSW realizowany bez użycia materiałów drukowanych – o kolejnych wydarzeniach informować będziemy tylko drogą elektroniczną, także dzięki telewizji CSW.

 

 


ZIELONY JAZDÓW czyli CSW na trawie
Letnie eko weekendy: kino, koncerty, warsztaty, wykłady, bio kuchnia i dużo więcej!


21 lipca - 15 września  2012
Park wokół CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie

 

 

WEEKEND 31 SIERPNIA – 2 WRZEŚNIA

31 sierpnia, piątek

20:00 Spotkanie z ekspertem: Natalia Romik „ECO Design dla biednych rejonów” + dyskusja
Luksus dla zamożnych, śmieciowa sztuka, czy  świadomy i zaangażowany manifest? Eko-design powoli i nierówno wkracza do obiegu naszych codziennych potrzeb. 

 

Natalia Romik - Absolwentka nauk politycznych, architektka praktyk, artystka. 
Jej główne pole działań artystycznych i naukowych to styk sztuki i architektury, działania ulotne i efemeryczne, które zrealizowała m.in. podczas performance „Star dust” w ramach festiwalu „The Knot” w Warszawie i Berlinie, performance "Predator" w ramach warszawskiego festiwalu Zniknij nad Wisłą, nomadycznej strukturze architektonicznej RUMB, czy performansach. Współautorka projektu rewitalizacji synagogi w Chmielniku na centrum kulturalno- oświatowe „Świętokrzyski Sztetl”, czy scenariusza kompleksu „Zoom Natury”- pięciu laboratoriów w Janowie Lubelskim- projekt w budowie. Stypendystka programów naukowych, m.in. Stypendium Ministra Kultury 2012 na projekt „Żydowska architektura (nie)pamięci na Śląsku”. Autorka prac video-art np. „Tego tu nie ma”. W październiku rozpoczyna doktorat na UCL London Bartlett Shool of Architecture.

 

21:00 Kino: Zaćmienie Słońca / Pod Sluncem Tma, reż. Martin Marecek, Czechy 2011
Mimo pogodnej atmosfery panującej w dokumencie, „Zaćmienie Słońca” stawia trudne pytanie o sensowność humanitarnych wypraw do Afryki w celu niesienia pomocy, czy też dzielenia się zdobyczami nowoczesnej cywilizacji.
Powrót dwóch czeskich inżynierów do zambijskiej wioski, gdzie wcześniej zainstalowali prąd elektryczny staje się pretekstem do rozważań na temat różnic kulturowych i mentalności społeczności Afryki i Europy. Mieszkańcy wioski doceniają starania inżynierów  i rozumieją jak wielką wartość ma oferowana przez nich pomoc, są jednak zadowoleni z życia jakie wiodą. Film we wzruszający i momentami zabawny sposób pokazuje zderzenie tak różnych kultur, wskazuje kontrast pomiędzy afrykańskim życiem dniem dzisiejszym a europejskim życiem pełnym planów na przyszłość. Zwraca on szczególną uwagę na ich odmienny sposób pojmowania czasu, stosunek do pracy i publicznej własności.

 

21.00-1.00 DJ set magazyn „Glissando” prezentuje
Tym razem pogłaszczemy po głowie tego, który spoczywa na leżaku, będziemy delikatni i ostrożni. Nie będzie hitów, ani, z drugiej strony, żadnej psychodelii. Po prostu zapach nieskoszonej trawy, świeżych ekobułeczek, czasami przetykany dochodzącą z sąsiedniego pola, nieco drażniącą wonią rzepaku. Te obrazy postaramy się połączyć dzięki dźwiękom, które raczej nie nadają się do klubów, a jednak przypisuje się im miano "house".

 

 


1 września, sobota

11:00 – 16.00 „Recycling daje owoce“  - Dominik Dobrowolski/Cycling Recycling
„Recycling daje owoce“ - Dominik Dobrowolski/Cycling Recycling
Akcja odbywa się już po raz trzeci i każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców stolicy. W ubiegłym roku rozdano ponad tonę zdrowych upominków. „Zasady akcji są naprawdę proste. Każdy, kto przyniesie makulaturę, szklane słoiki, butelki PET, opakowania z tworzyw sztucznych lub kartoniki po napojach w zamian otrzyma torebkę owoców. Chcemy w ten sposób z jednej strony zachęcić mieszkańców Warszawy do recyklingu z drugiej pokazać, że dbanie o środowisko wychodzi wszystkim na zdrowie, tak jak jedzenie owoców” – zachęca Dominik Dobrowolski, Pomysłodawca i Organizator akcji „Recykling daje owoce”.
Tematem przewodnim akcji są szeroko pojęte zagadnienia związane z ekologią, zdrowym stylem życia, alternatywnymi rozwiązaniami wobec masowej, jednorazowej produkcji i konsumpcji oraz zrównoważonym rozwojem i odpowiedzialnością za środowisko. Selektywna zbiórka odpadów umożliwia odzyskanie i ponowne wykorzystanie wielu cennych surowców wtórnych. Oszczędzamy w ten sposób surowce naturalne oraz energię a przede wszystkim dbamy o nasze środowisko i otoczenie.
Pomysłodawcą i organizatorem akcji „Recykling daje owoce” jest Dominik Dobrowolski - ekolog i podróżnik (www-cycling-recycling.eu). Głównym Partnerem i współorganizatorem jest MPO w Warszawie (www.mpo.com.pl). Tegoroczna akcja organizowana jest w ramach projektu Zielony Jazdów, prowadzonego przez Centrum Sztuki Współczesnej przy Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Projekt wspiera Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy oraz Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. Patronat Medialny objął portal ekologiczny Ekologia.pl oraz portal społecznościowy MMWarszawa.pl.

 

11:00 - 12:30 „Wszystko zaprojektowane, czyli ekozoo” Maja Piskorska / Concordia Design
Warsztat przeznaczony dla dzieci w wieku 6-8 lat (grupy 10-osobowe)

 

13.30-15.00 „Wszystko zaprojektowane, czyli ekozoo” Maja Piskorska / Concordia Design
Warsztat przeznaczony dla dzieci w wieku 9-11 lat (grupy 10-osobowe)
Uwrażliwianie dzieci na problemy ekologii, recyclingu i zdrowego życia, rozwijanie zdolności twórczych, pobudzanie dziecięcej kreatywności i pomysłowości...
Na warsztatach zaprojektujemy i zbudujemy zoo z surowców wtórnych, wypełnimy je niezwyczajnymi zwierzętami, wykorzystując odpadowe materiały, takie jak plastikowe butelki, kartoniki, nakrętki...

 

Maja Piskorska - grafik, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, oraz Arteterapii na Wydziale nauk Pedagogicznych w DSW we Wrocławiu. Prowadzi własną pracownię działań twórczych dzieci i młodzieży, zajmuje się także projektowaniem graficznym i ilustracją. 
Zapisy: kids@concordiadesign.pl (dopisek CSW wraz z wiekiem dziecka - płatne 10zł)

 

12:00 - 15:30 Jazda na Makaron! - warsztaty kulinarne z przyrządzania makaronu.
Warszawski oddział ruchu Slow Food organizuje otwarte warsztaty kulinarne z przyrządzania makaronu. Zajęcia zaplanowano dla 100 osób. Od godziny 12 co 45 minut kolejne 4 grupy uczestników przyrządzą własnoręcznie ciasto na makaron, uformują pożądany kształt pasty, a po ugotowaniu skonsumują go z samodzielnie przygotowanym prostym sosem. Wszystko pod nadzorem i wsparciem wolontariuszy ze Slow Food.
Planowane zakończenie imprezy to godzina 15.
Zgłoszenia bezpośrednio przed imprezą. Bilety: 5 zł.
Kontakt do oraganizatorów: varsavia@slowfood.waw.pl

 

Od 14.00 Minitarg owocowo-warzywny – m.in. stoisko rodzinnego gospodarstwa ekoturystycznego "Dąbrowka" (organizacja: Stowarzyszenie Ekoland). Zapraszamy producentów ekologicznej żywności z ich produktami, które goście CSW mogą kupować w ciągu dnia, podczas trwania innych wydarzeń Zielonego Jazdowa. Do skosztowania będzie między innymi chleb orkiszowy, kanapki ze smalcem, warzywa i inne ekoprodukty.

 


16:00 - 18:00 warsztat realizacyjny: Budownictwo naturalne, organizacja: Warszawska Kooperatywa Spożywcza, Anna Zawadzka
Prezentacja dotycząca budownictwa naturalnego- naturalne materiały budowlane, techniki tynkarskie. Po prezentacji każdy z uczestników będzie miał okazję zbudować kawałek ściany w technice strawbale.
Zapisy: zawadzkaanka@gmail.com (warsztat bezpłatny)

 

20:00 Spotkanie z ekspertem:  Wojciech Kłosowski „Jak uniknąć katastrofy? + dyskusja
Czy musimy niszczyć środowisko, by rozwijać gospodarkę? Którędy ku lepszej przyszłości, czyli - jak nie zatonąć w bermudzkim trójkącie nieporozumień wyznaczonych pojęciami: Wzrost - Rozwój -Postęp? W jakim świecie żyjemy dziś naprawdę i dlaczego wszystko w nim trzeba przemyśleć od nowa? Co nowa ekonomia ma do powiedzenia starej ekonomii XX-wiecznej?

 

Wojciech Kłosowski – absolwent Akademii Sztuk Pięknych i ekonomii. Specjalista w dziedzinie strategicznego planowania rozwoju lokalnego. Doradza samorządom lokalnym w Polsce i Europie. Zajmuje się między innymi rewitalizacją obszarów miejskich, lokalnymi politykami społecznymi i strategiami rozwoju kultury. Autor i redaktor licznych publikacji z tych dziedzin, m. in. „Wyspy szans: jak budować strategie rozwoju lokalnego” i  „Kierunek kultura, promocja regionów poprzez kulturę”.  W latach 80-tych uczestnik protestów przeciwko elektrowni atomowej w Żarnowcu, członek podstolika ekologicznego Okrągłego Stołu, założyciel Federacji Zielonych.


 
21:00 – Koncert: Band of Endless Noise
The Band of Endless Noise od 2001 roku swoim konsekwentnym bitem realizuje drogę środka cenionej polskiej muzyki awangardowej. To jeden z bardziej znanych przedstawicieli alternatywnego rocka w Polsce. Popularność zdobył również za granicą. Poprzednie płyty dystrybuowane były w Stanach Zjednoczonych i krajach Europy Zachodniej, a jego nagrania emitował w BBC legendarny prezenter radiowy John Peel. Płyty miały znakomite recenzje, zespół koncertował w Polsce i Europie, w tym na wielu ważnych festiwalach, m.in. Off Festival.

 

2 września, niedziela

11:00 – 12.30 „Wszystko zaprojektowane, czyli lampa z niczego” – Maja Piskorska / Concordia Design
Warsztat przeznaczony dla dzieci w wieku 6-8 lat (grupy 10-osobowe)

 

13.30 – 15.00 „Wszystko zaprojektowane, czyli lampa z niczego” – Maja Piskorska / Concordia Design
Warsztat przeznaczony dla dzieci w wieku 9-11 lat (grupy 10-osobowe)

 

Czy rzecz może powstać z odpadów? Na warsztatach „z niczego” będziemy projektować i wykonywać prototypy przedmiotów, do zbudowania których będzie nam potrzebny wieszak druciany, papier i pudełka po jajkach.

 

Zapisy: kids@concordiadesign.pl (dopisek CSW wraz z wiekiem dziecka - płatne 10zł)

 

11.00 – 17.00 Minitarg warzywno-owocowy- stoisko gospodarstwa rolnego m.in. Ludwika Majlerta oraz Maryli i Piotra Rutkowskich („Pan Ziółko”)
Gospodarstwo rodzinne Ludwika Majlerta położone w Warszawie Białołęce o powierzchni 10 ha  kontynuuje ponad 100-letnie tradycje ogrodnicze. Obecnie specjalizuje się w uprawie mało znanych oraz zapomnianych warzyw. Kojarzone jest od wielu lat ze szparagami. Szczególną uwagę przykłada do zdrowotności i smaku produkowanych warzyw. Aktualnie uprawia karczochy (pierwsze historii gospodarstwa), pięć odmian dyni jadalnej, brokuły gałązkowe, sałatę rzymską, kwiaty cukinii, mangold ,kukurydzę, cienką, zieloną fasolkę szparagową, rukolę , endywię oraz inne warzywa.
Gospodarstwo Maryli i Piotra Rutkowskich od 20 lat zajmuje się uprawą organiczną. Różnorodne zioła i warzywa uprawiane są ręcznie z wykorzystaniem tylko naturalnych nawozów.

 


11.30-13.30 Joga/Astanga Yoga
& Masaż Tajski / Thai Sun
+ medytacje aktywne

 

Medytacje Aktywne Osho to połączenie ruchu, relaksu i rozwoju osobowości dostosowane do potrzeb współczesnego człowieka. Są doceniane na całym świecie przez lekarzy, psychologów, biznesmenów i sportowców jako sposób na polepszenie ogólnego dobrostanu. Medytacje Osho to kombinacja fazy aktywnej - ruchowej i pasywnej - relaksacyjnej. Wykorzystanie ruchu oraz kontrastu pomiędzy intensywną aktywnością i absolutnym wyciszeniem służy osiągnięciu głębokiego odprężenia i efektu samoregulacji organizmu. Uczestników prosimy o przyniesienie ze sobą mat.

 

 
Na świecie, w 67 krajach, działają aktualnie 453 ośrodki Osho w formie centrów informacyjnych oraz centrów praktyki medytacji Osho. Wśród nich dwa w Polsce: w Białymstoku i w Warszawie.


14.00 Piknik Sportowy. Klub Sportów Miejskich Skarpa

2 września, w ramach projektu Zielony Jazdów, przestrzeń na około Centrum Sztuki Współczesnej zamieni się w siedzibę Klubu Sportów Miejskich Skarpa. Animatorzy zrzeszeni w klubie zorganizują  tam piknik sportowy podczas którego każda osoba, niezależnie od wieku i sprawności fizycznej, będzie mogła spróbować swoich sił w kilku alternatywnych sportach. Profesjonalni gracze frisbee będą uczyć podstaw rzucania, a także zaprezentują na czym polega disc golf i ultimate. Podczas pikniku ożyją stare gry podwórkowe. Animatorzy nauczą młodych jak grać w kapsle, cymbergaja, gumę, piwko naprzeciwko, a seniorzy na bank wzbogacą wiedzę prowadzących o kolejne zabawy. Na koniec Aneta udowodni wszystkim uczestnikom, że każdy może się nauczyć chodzić po linie rozpiętej między drzewami w przeciągu kilku godzin. Nie wierzysz w cuda? Przyjdź, spróbuj, złap zajawkę.


14:00 Pokaz kulinarny- Aleksander Baron

Z okazji obecności LOKAL.BISTRO na "Zielonym Jazdowie" Aleksander Baron, enfant terrible stołecznej sceny gastro, przygotowuje wyjątkowe show kulinarne. Zaprasza też oczywiście na burgery. Klasycznie - z polską wołowiną rasy Angus i nietypowo, na legendarnego już burgera z pysznie rozpływającym się polskim camembertem "Słupski Chłopczyk". Oba - w promocyjnych cenach tylko na Zielonym Jazdowie!

 

Ale UWAGA - specjalnie na "Zielony Jazdów" szykujemy też PRZEDPREMIERĘ nowej pozycji w jadłospisie! Będzie to burger z OZOREM i SOSEM CHRZANOWYM, z dodatkiem majonezu z oleju rzepakowego z Góry św. Wawrzyńca, ziół i sałat z ekologicznej uprawy Państwa Jabłońskich z Rozalina i pomidorem "Gargamel".


Podczas weekendu 31.08-2.09 otworzy się LoKal Bistro ze swoimi Slow Burgerami.
http://www.facebook.com/lokalbistrowarszawa

 

 

WEEKEND 7-9.09

7 września, piątek

od godz.16 - eko działalność Qchni Artystycznej miejsce: Dziedziniec Zamku Ujazdowskiego

Prezentacje (Leniwi Ogrodnicy, Zielone Obcasy, Strefa Fresh)  potrwają przez cały weekend aż do niedzieli 9 września.

Qchnia Artystyczna-Strefa Fresh miejsce: Dziedziniec Zamku Ujazdowskiego
czyli  góry warzyw i owoców, z których będzie można czerpać garściami.  Dosłownie i w przenośni, bo wszystkiego będzie tu można dotknąć i spróbować. Świeżo wyciskane soki, ekologiczne przekąski, oryginalne produkty ekologiczne, degustacje, i wiele wiele innych...

Leniwi Ogrodnicy Wojciech Grąbczewski & Marta Gessler miejsce: Dziedziniec Zamku Ujazdowskiego
Nadzwyczajna ekspozycja roślin zorganizowana dzięki uprzejmości firmy Grąbczewscy (dziedziniec + główne wejście do CSW). Aranżacja roślin: Marta Gessler. Instalacja roślinna przeznaczona dla wszystkich, którzy chcieliby uprawiać rośliny  bez większego wysiłku i specjalistycznej wiedzy. To idealne rozwiązanie i alternatywa dla zapracowanych mieszkańców miast, stęsknionych za niewielkim ogrodem przy własnym domu.  Na dziedzińcu CSW  będzie można zobaczyć rozmaite gatunki roślin (byliny, krzewy, trawy, rośliny kwitnące), które nie wymagają szczególnej pielęgnacji i doskonale rozwijają się same.
Zielone Obcasy stylizacja potraw: Marta Gessler & foto: Marcin Klaban miejsce: Dziedziniec Zamku Ujazdowskiego
Marta Gessler i Marcin Klaban - to nierozłączny duet który już od 12 lat współpracuje z magazynem Wysokie Obcasy i jest autorem czterech książek o gotowaniu. Zdjęcia kulinarne zostaną tym razem przedstawione w sposób użytkowy:  na obrusach, fartuchach, i koszulkach. Ideą takiej prezentacji jest pokazanie, że zdjęcie o tematyce kulinarnej, może stać się zwykłym przedmiotem.
Ponadto przez cały dzień degustacje produktów : Biopiekarnia, Wild Grass, Soki Teso miejsce: Dziedziniec Zamku Ujazdowskiego


20:00 – Spotkanie z ekspertem MAGDALENA STANISZKIS+ dyskusja “Zielone plany dla Warszawy”
Jak wyglądały dawne i obecny plany urbanistyczne dla Warszawy, gdzie zarezerwowano ciągi napowietrzające, tereny zielone, dostęp do światła słonecznego? Ile zostało z tych planów, co zaprzepaszczono, o co jeszcze można i trzeba walczyć? Co to jest dobre miasto i jak je planować?

21:00 – Film. Ecumenopolis. Miasto bez granic (Watch Docs na spacerze), reż. Imre Azem, Niemcy 2011, 93'
Według ocen ekspertów, za dwadzieścia lat liczba mieszkańców obecnie piętnastomilionowego Stambułu zwiększy się dwukrotnie. Miasto nad Bosforem już teraz należy do największych światowych metropolii i jest finansowym centrum regionu. Twórcy filmu z uwagą przyglądają się kosztom jego błyskawicznego rozrostu. Znakomicie zmontowany, okraszony animacjami i prowadzony w imponującym tempie film Imre Azema oszałamia zapierającą dech w piersiach panoramą miasta, które zdaje się rosnąć w oczach. Także gentryfikacja przebiega tu w przyspieszonym tempie. Stare dzielnice są bezpardonowo wyburzane, by zrobić miejsce pod nowe inwestycje. Ecumenopolis przybliża nam losy kilku rodzin, które wysiedlono z rozpadających się ruder do odległych o kilkadziesiąt kilometrów przedmieść. Wkrótce okazało się, że nowych lokatorów nie stać na zastępcze luksusy i większość z nich wróciła do centrum – tym razem w roli bezdomnych. Protesty oszukanych biedaków nie mogą jednak zatrzymać tempa przemian tureckiego super-miasta, starającego się o organizację Olimpiady w 2020 roku. Za sprawą chciwości deweloperów i wszechobecnej korupcji, niekontrolowany rozrost metropolii wkrótce może skończyć się katastrofą. Już teraz w wielu rejonach miasta brakuje wody, którą trzeba sprowadzać rurociągami z innych części kraju. Planowana budowa trzeciego mostu przez Bosfor teoretycznie odciąży duszący się w gigantycznych korkach Stambuł, ale jednocześnie spowoduje nieuchronną ekologiczną katastrofę.
Film pokazujemy dzięki współpracy z Watch Docs.

21.00-1.00 DJ set magazyn „Glissando prezentuje"
Co zrobić, gdy ktoś się bardzo troszczy o twój region, regularnie karczowany przez łowców kauczuku, a raczej nie chce mu się z tobą gadać? Nie masz już chatki, na której tarasie możesz się przeciągnąć, więc pozostaje ci chyba tylko pójść do siedziby najbliższej organizacji ekologicznej i przemówić jej językiem (wszystko tylko nie "We are the world"...).

8 września Sobota

od godz. 12.00 eko działalność Qchni Artystycznej miejsce: Dziedziniec Zamku Ujazdowskiego
18.00 Przywitanie współorganizatorów miejsce: Dziedziniec Zamku Ujazdowskiego
Witają: Dyrektor Fabio Cavallucci oraz Marta Gessler.

18.30 Qchnia  Artystyczna - Marta Gessler Warsztat Food Recyclingu
miejsce: Dziedziniec Zamku Ujazdowskiego

Marta Gessler - felietonistka, krytyk kulinarny, autorka książek o gotowaniu, restauratorka. Jej pasją jest poszukiwanie twórczego wymiaru gotowania. Podczas warsztatu food recyclingu zainspiruje do ekologicznego myślenia w kuchni i eko filozofii w o codziennym wydaniu.

Qchnia Atystyczna-Strefa Fresh  miejsce: Dziedziniec Zamku Ujazdowskiego
czyli  góry warzyw i owoców, z których będzie można czerpać garściami.  Dosłownie i w przenośni, bo wszystkiego będzie tu można dotknąć i spróbować. Świeżo wyciskane soki, ekologiczne przekąski, oryginalne produkty ekologiczne, degustacje, i wiele wiele innych...

Od 14.00 Minitarg owocowo-warzywny – m.in. stoisko rodzinnego gospodarstwa ekoturystycznego "Dąbrowka" (organizacja: Stowarzyszenie Ekoland)
Zapraszamy producentów ekologicznej żywności z ich produktami, które goście CSW mogą kupować w ciągu dnia, podczas trwania innych wydarzeń Zielonego Jazdowa. Do skosztowania będzie między innymi chleb orkiszowy, kanapki ze smalcem, warzywa i inne ekoprodukty.

20.00-23.00 Qchnia Artystyczna - Vegetable Orchestra 
miejsce: Dziedziniec Zamku Ujazdowskiego
Projekcja fragmentów filmów o wiedeńskim zespole wykonującym muzykę wyłącznie przy użyciu świeżych warzyw i owoców. (Qchnia Artystyczna&kino LAB)  Vegetable Orchestra powstała w 1998 r. w Wiedniu i jest chyba jedyną orkiestrą na świecie wykonującą muzykę, używając w tym celu jedynie świeżych warzyw i owoców. Artyści sami przygotowują instrumenty, poszukując wciąż nowych możliwości akustycznych i brzmieniowych, które kryją się w naturze. Wykonują rozmaite style muzyczne: od muzyki współczesnej po Free jazz, Dub, muzykę elektroniczną, eksperymentalną i orientalną.


20:00 – Spotkanie z ekspertem, dyskusja Marek Budzyński: “Architektura – przyroda – kultura”
Jesteśmy uzależnieni od cywilizacji i od natury. Budynek musi być dostosowany do naszych potrzeb kulturowych, ale musi też współżyć z biosferą, wspierać przyrodę. Dziś obowiązująca ideologia neoliberalna neguje te zasady. Dominuje pogląd, że obrót pieniądza musi być szybki, zysk jak najwyższy. Gdy do takiej filozofii zastosuje się przedsiębiorstwo budowlane, nie da się zrealizować dobrego budynku, ani dobrego miasta – w harmonii z przyrodą i tradycją. Jaki jest związek ekologicznych idei, architektury i polityki?

Marek Budzyński – laureat Honorowej Nagrody SARP, profesor Politechniki Warszawskiej, architekt i urbanista, autor Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Sądu Najwyższego, Opery Podlaskiej oraz zwycięskiego projektu Świątyni Opatrzności (projekt niezrealizowany)

21:00 – Koncert Thee Attacks
Czterech młodych muzyków jest ulubieńcami zarówno Davida Fricke'a z magazynu Rolling Stone oraz Kieron'a Tyler'a z brytyjskiego pisma MOJO. Thee Attacks zjechali pół świata z występami, które nigdy nie zaczęły przytłaczać ani krytyków ani publiczności. Grali na Roskilde Festival, SXSW, Canadian Music Week, Reeperbahn Festival and Eurosonic.
W ciągu ostatnich dwóch lat przemierzyli niezliczoną ilość kilometrów w busie, pociągach i samolotach. The Attacks, witali się i żegnali ze Stanami, Wielką Brytanią, Kanadą, Niemcami, Holandią, Węgrami, Hiszpanią, Portugalią i Francją. Wymagania są wysokie, ale “Dirty Sheets” was nie zawiedzie.

Brutalnie szczery wokal Jimmy'ego Attack’sa i chwytliwe riffy gitarowe Terry'ego Attack'sa wspaniale towarzyszą  zdecydowanemu rytmowi  Ritchie'go and Johnny'ego Attacks'a. We czwórkę, członkowie zespołu są silniejsi i jeszcze lepsi niż kiedykolwiek.  Thee Attacks są w swojej najlepszej formie, jak określił ich David Fricke- to jest super rock. W ich muzyce słychać spadek po Velvet Underground, Zeppelin, Slade, Sabbath, Stooges, Ramones and Sonics ale również współczesne inspiracje, jak Eagles of Death Metal, Black Keys, Blues Explosion, White Stripes and Hives. Thee Attacks przenoszą super rock na następny poziom.


9 września Niedziela

od godz 12.00 Piękne Zielononóżki  miejsce: Dziedziniec Zamku Ujazdowskiego                                                  czyli „żywa” wystawa kur i piskląt ozdobnych z hodowli Leona Tarasewicza. Prezentacja z myślą o najmłodszych, ale z pewnością zainteresuje również dorosłych.Leon Tarasewicz poza działalnością artystyczną jest również farmerem. Jego kury „zielononóżki” wielokrotnie zdobywały nagrody na pokazach hodowlanych. Będziemy mogli nie tylko zobaczyć ozdobne okazy tej najstarszej polskiej rasy, ale także dowiedzieć się wielu ciekawostek na ich temat.

Godz.16 Kokoszka smakoszka – występuje: Anna Seniuk miejsce: Dziedziniec Zamku Ujazdowskiego
Eko wiersze dla dzieci (J. Tuwim i J.Brzechwa) 
    
Godz.19.00 "Vegetable Orchestra"
miejsce: Dziedziniec Zamku Ujazdowskiego
Projekcja filmu o wiedeńskim zespole wykonującym muzykę wyłącznie przy użyciu świeżych warzyw i owoców

Ponadto przez cały dzień następujące prezentacje: strefa Fresh , Leniwi Ogrodnicy, Zielone Obcasy oraz degustacje produktów: Wild Grass, Soki Teso

11:30  Yoga, Tai Chi, Kalari /  Astanga Yoga + Masaż Tajski / Thai Sun oraz medytacje aktywne
Medytacje Aktywne Osho to połączenie ruchu, relaksu i rozwoju osobowości dostosowane do potrzeb współczesnego człowieka. Są doceniane na całym świecie przez lekarzy, psychologów, biznesmenów i sportowców jako sposób na polepszenie ogólnego dobrostanu. Medytacje Osho to kombinacja fazy aktywnej - ruchowej i pasywnej - relaksacyjnej. Wykorzystanie ruchu oraz kontrastu pomiędzy intensywną aktywnością i absolutnym wyciszeniem służy osiągnięciu głębokiego odprężenia i efektu samoregulacji organizmu.


11:00 – 12:30 Warsztaty dla dzieci: Wszystko zaprojektowane czyli o co chodzi w modzie– Kasia Świeżak / Concordia Design
Warsztat przeznaczony dla dzieci w wieku 6-8 lat (grupy 10-osobowe)

11:00 – 12:30 Warsztaty dla dzieci: Wszystko zaprojektowane czyli o co chodzi w modzie– Kasia Świeżak / Concordia Design
Warsztat przeznaczony dla dzieci w wieku 9-11 lat (grupy 10-osobowe)

Prowadząca: Katarzyna Świeżak – redaktorka działów Styl życia i Moda w „Wysokich Obcasach”, autorka książki dla dzieci  „Moda”. Uczestnicy warsztatu poznają  sztukę projektowania mody od kuchni - od szukania inspiracji przez tworzenie wykrojów, po pokaz mody. Poznają przykłady strojów z zaskakujących materiałów np.:  sukienka z papieru, torby z banerów, kurtka z zabawek. Przygotowują własnoręcznie nietypowe ubrania i prezentują je na zorganizowanym wspólnie pokazie mody!

12:00 – 16:00 Spacer po dzikich jadalnych roślinach + wspólny posiłek/ Warszawska Kooperatywa Spożywcza

Spacer po dzikich jadalnych roślinach w mieście, potem wspólny posiłek z nich przyrządzony. Przyjemny spacer po okolicy, rozpoznawanie roślin jadalnych rosnących w naszym otoczeniu, informacje na temat ich właściwości, wspólne gotowanie i jedzenie.

11.00 – 17.00 Minitarg warzywno-owocowy- stoisko gospodarstwa rolnego m.in. Ludwika Majlerta oraz Maryli i Piotra Rutkowkich („Pan Ziółko”)

Gospodarstwo rodzinne Ludwika Majlerta położone w Warszawie Białołęce o powierzchni 10 ha  kontynuuje ponad 100-letnie tradycje ogrodnicze. Obecnie specjalizuje się w uprawie mało znanych oraz zapomnianych warzyw. Kojarzone jest od wielu lat ze szparagami. Szczególną uwagę przykłada do zdrowotności i smaku produkowanych warzyw. Aktualnie uprawia karczochy (pierwsze historii gospodarstwa), pięć odmian dyni jadalnej, brokuły gałązkowe, sałatę rzymską, kwiaty cukinii, mangold ,kukurydzę, cienką, zieloną fasolkę szparagową, rukolę , endywię oraz inne warzywa.

Gospodarstwo Maryli i Piotra Rutkowskich od 20 lat zajmuje się uprawą organiczną. Różnorodne zioła i warzywa uprawiane są ręcznie z wykorzystaniem tylko naturalnych nawozów.

Obsługę pawilonu przez cały czas trwania projektu zapewnia OSIR cafe&bar.
Sałatki i domowe wypieki dostarcza Małpi Biznes.

 


Projekt realizowany jest przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy i Ambasady Tajlandii w Warszawie.

Projekt realizowany jest przy udziale EUNIC.
Mid Atlantic Arts Foundation ma przyjemność wspierać Sezon Amerykański dzięki dotacji ze strony Trust for Mutual Understanding.

Główny partner: IKEA
Partnerzy: sklep internetowy whamaku.pl
Partner techniczny: Jerry Media

Obsługę pawilonu przez cały czas trwania projektu zapewnia OSIR cafe&bar.


Patroni medialni: TVP1, TOK FM, Przekrój, o.pl, F5, EMMA PAK, PURPOSE-http://www.purpose.com.pl/, Projektor Kulturalny, magazyn Smak, ecowawa.pl, ekologia.pl, ulicaekologiczna.pl,  portalfilmowy, placdefilad.com, uwolnijmuzyke.pl, qlturka.pl, mowianamiescie.pl

Stali patroni medialni: Aktivist, Exklusiv,  Stolica, Elle Decoration

We współpracy z:
Warszawska Kooperatywa Spożywcza, Slow Food Warszawa i Slow Food Youth, Fundacja Aeris Futuro, Concordia Design, Projekt Zębatka, Dominik Dobrowolski, Kasia Woźniak-Kajak, Fundacja Perform,oraz Astanga Yoga, Thai Sun i Bego Booking.

Uwaga: Przez cały czas trwania projektu podczas weekendów przestrzeń parkingowa przed CSW będzie zamknięta dla samochodów - zostanie udostępniona dla rowerów.

WSTĘP NA PROJEKCJE FILMOWE, DYSKUSJE I KONCERTY JEST WOLNY.
Wstęp na większość warsztatów – wolny, koszt wybranych to 5-10 zł.

W piątki i soboty galerie będą czynne do godziny 23.00. Od godziny 19.00- wstęp wolny.

Dzięki wsparciu Ambasady Tajlandii w Warszawie podczas trwania projektu goście będą mieli okazję zażyć masaży tajskich, łączących najlepsze elementy z orientalnych technik relaksacyjno – leczniczych, a także spróbować oryginalnych tajskich potraw przygotowywanych przez żonę Ambasadora Tajlandii,  Panią Yupadee Bunnag.


ZielonyJazdów
Centrum Sztuki Współczesnej
http://www.csw.art.pl/



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy