Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Muzea

2010.06.16 g. 12:20

Jedna Europa, Wiele Kultur, Belgrad


Muzyczny przegląd stolic europejskich - belgrad - w PME

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1
 

JEDNA EUROPA, WIELE KULTUR – MUZYCZNY PRZEGLĄD STOLIC EUROPEJSKICH / Belgrad

 

Koncerty: BUBLICZKI / Polska, KAL / Serbia

 

18 czerwca /piątek/, start godz. 18:00, wstęp wolny

 

W programie:

 

FILM: The trumpets republic
reż. Stephano Missio, 46 min.
W Serbii na trąbce gra się, kiedy narodzi się dziecko, kiedy przychodzi czas chrzcin, kiedy chłopcy idą do wojska oraz kiedy wracają po odbytej służbie. Na trąbce gra się podczas ślubów i kiedy młodzi wprowadzają się do nowego domu, podczas zabaw ludowych do tańca i śpiewu i podczas pogrzebu - trąbka towarzyszy człowiekowi podczas jego ostatniej wędrówki. Nic dziwnego, że trąbka stała się częścią życia Serbów. Film opowiada historię festiwalu w Guča, ale jest jednocześnie próbą wyjaśnienia głębokiej relacji pomiędzy Serbami i trąbką, która nie zawsze była serbskim instrumentem. Film jest obrazem codziennego życia Gvozden'a Rosić'a, szefa lokalnej orkiestry dętej - mieszkańca Rti - małej wioski oddalonej od Guča o 5km.
www.youtube.com/watch?v=U42zjJZSdoI

 

BUBLICZKI
Zespół  powstał w lipcu 2007 roku w Brusach na Kaszubach, na bazie muzyków z Kaszubskiego Zespołu Folklorystycznego „Krebane". Założycielem i pomysłodawcą powstania grupy jest Mateusz Czarnowski, który pod wpływem doświadczeń i praktyki z muzykami ludowymi z całego świata namówił przyjaciół z kapeli ludowej „Krebane" do wspólnego grania. I tak powstała grupa 6 osób o różnych muzycznych charakterach, ale o jednej kaszubskiej tożsamości. Nowym pomysłem było ubranie folkloru najpierw polskiego i kaszubskiego w nową, inną niż dotychczas wschodnią stylistykę.  W kwietniu 2009 r. Bubliczki zdobyły I Nagrodę oraz Nagrodę Publiczności "Burza Braw" w konkursie XII Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja. W tym samym czasie zespół otrzymał nominację do nagrody Pomorska Nadzieja Artystyczna za rok 2008. Niespełna tydzień później grupa zwyciężyła w Zakopanem podczas "VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Górskiej i Folkowej".

 

KAL
KAL to młody zespół o rock'n'rollowym podejściu, bazujący na tanecznych rytmach i korzennym balkańskim bluesie. Ich dowcip, wyobraźnia, umiejętność łączenia brzmień pozornie do siebie nieprzystających, a także odcięcie się od folklorystycznych manier wykonawczych, sprawiają, że KAL stał się zarówno częścią bałkańsko-cygańskiej tradycji, jak i romskim aktywistą kulturalnym XXI wieku. Założony przez dwóch braci, Dushana i Dragana Ristic, KAL (po romsku "czarny") jest konfrontacją z uprzedzeniami i kliszami, z jakimi spotykają się Romowie. Dragan, producent teatralny, założyciel romskich grup teatralnych w Budapeszcie i Belgradzie wraz z Dushanem, malarzem, zamierzali za pośrednictwem KAL połączyć elementy tradycyjnej muzyki bałkańsko-cygańskiej z muzyką współczesną, której słuchali, mieszkając w Belgradzie i Budapeszcie.

 

Organizatorzy: Stowarzyszenie Transetnika, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

 

Sponsor: Babooshka

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy