Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Galerie

2008.02.28 g. 01:12

Anna Okrasko w Czarnej Galerii - wystawa w Instytucie Cervantesa


Instytut Cervantesa i Galeria Czarna zapraszają na wernisaż wystawy Anny Okrasko Bez tytułu (a Pepe Espaliú) poniedziałek, 3 marca 2008, godz. 19.00

 

04.III– 18.IV.2008

  • Czarna Galeria,
  • ul. Marszałkowska 4 lok.3 (II p.)
  • www.czarnagaleria.art.pl
  • Galeria czynna w czwartki i piątki 14.00 – 19.00.
  • W pozostałe dni po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym (+48 601 46 19 90)

 

Wystawa “bez tytułu (a Pepe Espaliú)”, której realizacja zajęła około 6 miesięcy, cechuje intensywna materialność. Towarzyszy jej także przekonanie, że sztuka jest przestrzenią konfrontacji i komunikacji międzyludzkiej, że jest otwartym procesem, którego efektem mają być nie artystyczne wyroby, ale uciążliwe, niezmiennie dokuczliwe, ślady. Wystawa „bez tytułu (a Pepe Espaliú)"” to zaproszenie do przejścia przez swoisty rodzaj instalacji, która składa się z 3080 niemal identycznych obrazów wykonanych grafitem na płótnie o wymiarach 10 x 10 cm każdy, zawieszonych w ciasnym korytarzu.

 

Wystawa jest dedykowana hiszpańskiemu artyście - Pepe Espaliú.
Problematyka ciała, dysfunkcji i lęku, który towarzyszy chorowaniu to punkty wspólne łączące wystawę Anny Okrasko z pracami Pepe Espaliú.

 

Pepe Espaliú (1955-1993)

  • malarz, rzeźbiarz, poeta i performer jest w Polsce praktycznie nieznany. Jego prace były pokazywane na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych w Sewilli, San Sebastian, Madrycie, Arhem, Londynie, czy Nowym Jorku, nie dotarły jednak do Polski. Pepe Espaliú zmarł przedwcześnie w 1993 roku w wieku 38 lat. Jego realizacje traktują  przede wszystkim o odczuciach  psychicznych  dotyczących własnej cielesności. Hiszpan starał się wizualizować doświadczenia, które po części są nieświadome i znajdują się poza możliwością racjonalizacji.

 

Anna Okrasko

  • dosyć często odnosi się w swoich pracach do twórczości innych artystów. Sztuka i jej przeżywanie wydają się być dla niej bardzo ważną inspiracją. Obecnie wchodzi w dialog z twórczością Hiszpana – dialog, który jest wynikiem poszukiwania podobieństw na poziomie wrażliwości, odnajdywania w jego pracach wspólnych przeczuć, lęków i obsesji.


-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy