Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Galerie

2007.12.13 g. 17:08

Galeria lokal 30 w styczniu i lutym 2008.


PROGRAM STYCZEŃ-LUTY 2008

 

ZBIGNIEW WARPECHOWSKI
WYSTĄPIENIE

04. 01. 2008, godz. 19

Zbigniew Warpechowski jest jednym z pionierów performance’u w Polsce. Karierę artystyczną zaczynał jednak od malarstwa figuratywnego, którym zainteresował się jeszcze jako student architektury. Po przerwaniu studiów w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych poświęcił się poezji, która stała się bodźcem prowadzącym artystę na drogę performance. Warpechowski stworzył własną filozofię performance i ściśle stosuje się do jej zasad. O swoich wystąpieniach woli mówić jako o poezji: Czy można opowiedzieć o wierszu, który jeszcze nie został napisany? To samo dotyczy mojego wystąpienia w lokalu_30. Słowa, przedmioty, rekwizyty, które gromadzę na tę okoliczność, ujawnią swoje znaczenie dopiero w zagęszczeniu sytuacji i pod przymusem zdarzenia, które chcę aby było utworem – tak artysta zapowiada swój performance w naszej galerii.

Autor zdjęcia: Adam Golec
Zdjęcie pochodzi z performance'u w Galerii Zderzak w 1992 r.

 

FILIP BERENDT
WIZYTA
fotografia, wideo
Wystawa czynna 11.01-08.02.2008, śr.-pt. g. 16.00 - 19.00

W ciągu kilku miesięcy realizacji swojego najnowszego projektu Filip Berendt odwiedził kilkanaście mieszkań i domów prywatnych. Ich właściciele zaufali mu pozostawiając go w swoistym tête à tête ze swoją prywatnością. Artysta nie naruszając granic intymności dokonywał drobnych zmian w powierzonych mu mieszkaniach, by następnie sfotografować efekty swojej ingerencji. Berendt, nie poznawszy uprzednio mieszkańców danego domu czy mieszkania, odtwarza ich portret „zapisany” w znalezionych tam przedmiotach, w sposobie organizacji przestrzeni, w jego proksemice. Jego działanie jest polemiką z tak modnym w erze społeczeństwa konsumpcyjnego pytaniem „Być czy mieć?”. Artysta w swych fotografiach  zdaje się proponować trzecią drogę – „Być i mieć”. Jest to bardzo odważna teza, obalająca idealistyczne założenie o tym, że „nie szata czyni człowieka”. Tworzone przez Berendta kompozycje to portrety, na których nigdy nie pojawia się główny bohater – portretowana osoba. Zaludniają je za to sprzęty codziennego użytku, banalne, a tak wiele o nas mówiące. 

 

 

 


JAN MIODUSZEWSKI
MALSZTOK
malarstwo, obiekt
Wystawa czynna: 15.02-14.03.2008, , śr.-pt. g. 16.00 - 19.00
 
Jan Mioduszewski jest autorem instalacji, obrazów, twórcą żartobliwego artystycznego  trademarku Fabryka Mebli oraz still performance’ów. W swoich pracach podejmuje dyskusję z tradycją i istotą malarskiego przedstawienia oraz zasadą mimetyzmu. W swoich obrazach-meblach, obiektach-meblach i instalacjach meblarskich Mioduszewski nie bez nostalgii przywołuje epokę masowej produkcji tanich mebli, których tworzywem była płyta wiórowa pokryta drewnopodobną wykładziną. Owocem połączenia modernistycznego wzornictwa i tandetnego wykonawstwa były standartowe sprzęty  – synonim bezpieczeństwa i umiejętności radzenie sobie z realiami życia w socjalistycznej ojczyźnie. Podczas wystawy w lokalu_30 jan Mioduszewski zaprezentuje swoje najnowsze prace, m.in. instalację z obrazów olejnych na płótnie, z obrazów na deskach oraz prawdziwego mebla „na wysoki połysk”. Tytuł wystawy, „Malsztok” przywołuje jeden z atrybutów malarstwa.

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy