Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2006.12.05 g. 06:32

Laboratoria Ruch - Dźwięk - Obraz - część I

Warsztaty laboratoryjne MOVE IT
Laboratorium OBRAZ: 2-3.XII Teatr WYTWÓRNIA; Organizatorzy: Teatr Wytwórnia, Fundacja Moma Film;

Warsztaty laboratoryjne MOVE IT obejmują trzy dziedziny: ruch/obraz/dźwięk.
Celem warsztatów jest promocja tańca współczesnego i sztuk korespondujących: dźwięku, Visual art., video art.

 

Laboratorium OBRAZU jest pierwszym projektem w ramach warsztatów MOVE IT.
W trakcie dwóch weekendów  zaprezentowane zostaną najciekawszych zjawiska z obszaru sztuki i vj z ostatnich lat. Prezentacji tej dokona Fundacja MOMA FILM.

 

W programie retrospektywy programów festiwalu Astigmatickino: „Nowe Technologie”, „Polska Sztuka Video”, filmy fabularne Guya Maddina i Pata O’Neilla, teledyski angielskiej wytwórni WARP, a także nagrodzone filmy z festiwalu Ars Electronica z ostatnich lat. Astigmatickino prezentuje projekty audiowizualne, oparte na eksperymencie, w których muzyka i obraz współgrają na tej samej płaszczyźnie i wyróżniają się zaawansowaną technologią.
W programie min. spotkania i wykłady z twórcami video (min. Vj Cókierek), prezentacje programów SForma dotyczących video art i  sztuki  vj. oraz wykład i projekcje filmów Józefa Robakowskiego.

 

Laboratorium OBRAZU rozpocznie się  9.XII (sobota) o g. 13.00.
Trwać będzie przez dwa weekendy: 9-10, 16-17 grudnia 2006.

 

Udział w Warsztatach MOVE IT jest bezpłatny.

Wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w Laboratorium Obrazu prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie www.teatrwytwornia.pl.

Ilość miejsc jest ograniczona.

 

Fundacja Moma Film.
Fundacja Moma Film powstała w 2000 roku. Jest organizacją non profit, której zadaniem jest wyszukiwanie, promocja, produkcja i dystrybucja nowych zjawisk audiowizualnych. Współpracuje z siecią kin studyjnych opracowując cykle przeglądów filmowych. Współpracuje z polskimi i zagranicznymi festiwalami filmowymi i multimedialnymi, między innymi z austriackim ARS ELECTRONICA, berlińskim TRANSMEDIALE, angielskim ONEDOTZERO. Jest organizatorem projektu „Nowe Legendy Praskie”.

Kontakt: momafilm@tlen.pl

 

Teatr WYTWÓRNIA
tel. 693 58  40 70

e-mail: teatrwytwornia_info@o2.pl

 

 

Program “LABORATORIUM OBRAZU” 9-10.XII.2006

 

W czasie czterodniowych prezentacji „Laboratorium Obrazu” Fundacja Moma Film zaprasza na pokazy najciekawszych zjawisk z obszaru sztuki video i vj z ostatnich lat. W programie retrospektywy programów festiwalu Astigmatickino: „Filmy animowane”, „Polska Sztuka Video”, filmy fabularne Guya Maddina i Pata O’Neilla, teledyski angielskiej wytwórni WARP, a także nagrodzone filmy z festiwalu Ars Electronica z ostatnich lat.  Astigmatickino prezentuje projekty audiowizualne, oparte na eksperymencie, w których muzyka i obraz współgrają na tej samej płaszczyźnie i wyróżniają się zaawansowaną technologią. Odbędą się również spotkania z twórcami video (Vj Cókierek) i prezentacje programów SForma dotyczących video art. I vj.

 

Sobota 9.12

  • 13:00 – 16:00 – VJ - wykład i prezentacje VJ Cókierek.  Prezentacje programów S FORMA; Addictive TV, Lia and Sebastian, Lunapark
  • 17:00 – 18:30WARP
  • 19:00Hotel, reż. Mike Figgis, reż. Mike Figgis, 107’ , Wielka Brytania/Włochy, scenariusz: Mike Figgis, John Webster, występują: Salma Hayek, Julian Sands, Burt Reynolds, Rhys Ifans, Saffron Burrows, David Schwimmer, Lucy Liu, John Malkovich

 

Hotel jest w pewnej części improwizowanym dramatem, w innej luźną adaptacją „Księżnej Malfi” Johna Webstera, w kolejnej technicznym ćwiczeniem pokazującym wyższe możliwości techniki cyfrowej nad taśmą celuloidową. Jeszcze w innej jest ćwiczeniem dla percepcji, której każe dzielić uwagę oglądając akcję na czterech częściach ekranu. Albo na jednym. Albo trzech.

 

Reżyser na skraju załamania nerwowego (Rhys Ifans) zbiera zespół aktorów i techników aby w hotelu Hungarian w Wenecji kręcić adaptację „Księżnej Malfi”, której akcja będzie dziać się na ulicach miasta. Aktorzy występować mają w kostiumach z epoki, zderzając je z pojawiającą się współczesnością, życiem miasta i natrętnymi gapiami. Koproducenci filmu (David Schwimmer, Burt Reynolds) cierpliwie znoszą kaprysy reżysera, aktorzy są delikatnie mówiąc – zdezorientowani. Przewodnik po mieście zatrudniony w hotelu (Julian Sands) jest zniesmaczony zachowaniem ekipy i całym pomysłem. Dwie rywalizujące ze sobą reporterki telewizyjne (Salma Hayek, Lucy Lui), pojawiają się na planie filmu i natychmiast rozpoczynają walkę. Cały plan filmowy otoczony jest przez prostytutki, biznesmenów i służące, którzy włączają się w akcję. Kiedy reżyser ulega wypadkowi, producent musi przejąć kontrolę nad produkcją. I właśnie wtedy, kanibale mieszkający pod hotelem zaczynają porywać gości.

 

Mike Figgis - reżyser, producent, muzyk, pisarz. Zadebiutował w 1988 roku filmem „Burzliwy poniedziałek” z udziałem Stinga, Tommy Lee Jonesa, Seana Beana i Melanie Griffith. Sukces tego filmu otworzył mu drogę do Hollywood. Tam Figgis zrealizował m.in. „Wydział wewnętrzny” (1990) z Andy Garcia i Richardem Gere, „Wersję Browninga” (1994), z udziałem Alberta Finneya, Grety Scacchi, Matthew Modine'a. W 1995 przyszedł największy sukces w filmowej karierze reżysera. Film „Zostawić Las Vegas”, do którego Figgis napisał scenariusz, muzykę i który wyreżyserował zdobył cztery nominacje do Złotego Globu, dwie do Oscara. Figgis od tamtej pory konsekwentnie trzyma się na uboczu filmowego przemysłu. Realizuje kameralne dramaty („Namiętność panny Julity”, 1999), filmowe eksperymenty („Timecode”, 2000, „Hotel”, 2001), które chętnie zapraszane są na festiwale, ale nie docierają do szerszej widowni. Figgis, filmowiec z przeszłością muzyka, starannie dobiera i opracowuje ścieżki dźwiękowe swoich filmów. Jest jednym z niewielu reżyserów, którzy odkrywają dla kina możliwości techniki cyfrowej. Jako jeden z pierwszych zaczął używać jej w sposób, który nie tylko zmniejsza koszty filmu ale otwiera nowe możliwości filmowania. Kamery cyfrowe w jego kinie to zupełnie nowa jakość nie tylko obrazu ale przede wszystkim opowiadania historii.

 

 

Niedziela 10.12

  • 13:00  - 16:00 -  Video Art – wykład i prezentacja Kinga Baby. Prezentacja programów S Forma (Tank TV, Ars Electronica, Kill the DJ i inne)
  • 17:00  - 18:30 - Ars Electronica (Ars Electronica - to odbywający się co roku, od 25 lat, w Linz (Austria) festiwal sztuki, technologii i społeczności elektronicznej. Od 1987 na festiwalu przyznawane są nagrody Prix Ars Electronica, w dziedzinie sztuki elektronicznej i interaktywnej, animacji komputerowej, kultury cyfrowej i muzyki elektronicznej. Zestaw PRIX ARS ELECTRONICA to najlepsze animacje cyfrowe nagradzane na Ars Electronica od 2000 do 2005 roku.
  • 19:00 Dracula - Pages from the Virgin’s Diary, reż. Guy Maddin.  Kanada, 2002 rok, 90 min reż., scen Guy Maddin; Występują: Zhang Wei-Qiang, Tara Birtwhistle, David Moroni, C.M., CindyMarie Small, Johnny Wright

 

Film jest stylizowanym na nieme kino ekspresjonistyczne, baletem. Jest to opowieść o próbach zdobycia dwóch kobiet przez wampira. Nastrój grozy podnosi romantyczna muzyka Gustava Mahlera, a wiele sekwencji stanowi hołd dla tradycji kina grozy. Cytaty z "Nosferatu – symfonii grozy" Murnaua, "Draculi" Browninga czy wprowadzających krwawą stylistykę produkcji Hammer Sudios mieszają się z baletowymi sekwencjami, często przepełnionymi treściami erotycznymi.

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy