Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2009.02.03 g. 22:58

RYTUAŁY STALINIZMU Pokaz Polskich Kronik Filmowych z lat 40. i 50.

Wokół wystawy 60 lat temu w Warszawie

10 lutego (wtorek), godz. 18.00, DSH, ul. Karowa 20 w Warszawie.

 

Filmoteka Domu Spotkań z Historią zaprasza na przegląd wybranych Polskich Kronik  Filmowych z lat 40. i 50. Pokażemy m.in. wydanie z 1945 roku poświęcone obchodom pierwszej rocznicy podpisania manifestu PKWN i ustanowieniu 22 lipca Świętem Narodowym. Zobaczymy członków komunistycznej Krajowej Rady Narodowej śpiewających pieśni religijne  podczas katolickich uroczystości, wizytę marszałka Żukowa i towarzysza Mołotowa w 1951 oraz premiera  Józefa Cyrankiewicza i ministra Jakuba Bermana rozdających prezenty dzieciom podczas balu w siedzibie Radzie Ministrów. Zaprezentujemy specjalne wydanie Polskiej Kroniki Filmowej poświęcone obchodom 1 maja 1948 pod hasłem „Pokój – jedność – praca”.
 

Oglądając relacje z obchodów świąt państwowych, rocznic, pochodów i manifestacji, będzie można prześledzić, jak ewoluowała propaganda. Zaprezentowane kroniki skomentuje dr Piotr Osęka z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
WSTĘP WOLNY.

 

Pokaz odbędzie się w scenerii wystawy 60 lat temu w Warszawie. Fotografie PAP 1947–48. Na wystawę składa się ponad 200 fotografii dokumentujących najważniejsze wydarzenia tamtego okresu oraz codzienność mieszkańców odbudowującej się stolicy. Wystawa można oglądać do 15 lutego, od wtorku do piątku w godz. 10.00–18.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 11.00–17.00.
WSTĘP WOLNY.
***

 

Dom Spotkań z Historią (DSH) – instytucja kultury m.st. Warszawy – zajmuje się upowszechnianiem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku
ze szczególnym akcentem na skutki nazizmu i komunizmu. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatnie. DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.

 

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy