Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2008.05.18 g. 23:03

Rok 1968 - wieczór filmowy w Domu Spotkań z Historią


Filmoteka Domu Spotkań z Historią zaprasza 20 maja 2008 (wtorek), o godz. 18.00 na pokaz filmów dokumentalnych Kredens, reż. Jacob Dammas i Niedokończona historia, reż. Jacek Chojecki i Jolanta Kessler-Chojecka oraz spotkanie z ich reżyserami. Miejsce: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 w Warszawie.

 

Wieczór odbędzie się w scenerii wystawy Tu się nigdy nic nie zmieni ’68, przygotowanej w 40. rocznicę wydarzeń marcowych.
W księgarni historycznej DSH będzie można kupić album Rok 1968. Środek Peerelu wydany przez Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią, filmy dokumentalne na DVD, pocztówki oraz inne publikacje poświęcone historii najnowszej. Na wystawę i spotkanie – WSTĘP WOLNY.


***
Kredens (2007, 26 min.), reż. Jacob Dammas
Autor filmu, młody Duńczyk, przyjeżdża do Wrocławia, gdzie mieszkała jego matka i dziadkowie. Rodzina wyjechała z Polski po antysemickiej nagonce ’68 roku. Reżyser szuka rodzinnego domu i pamiątki sprzed lat – tytułowego kredensu.

 

Niedokończona historia: Marzec ’68, (2008, 39 min.), reż. Jacek Chojecki i
Jolanta Kessler-Chojecka
Bohaterami filmu są dzieci uczestników wystąpień studenckich sprzed 40 lat m. in. Bogusławy Blajfer, Seweryna Blumsztajna, Józef Dajczgewanda, Natana Tenenbauma, Eugeniusza Smolara. Autorzy filmu budują obraz jednego z ważniejszych kryzysów politycznych w PRL i pokazują, jaki miał wpływ na losy bohaterów i ich rodzin. Większość z nich wychowywała się za granicą. Film jest próbą zdefiniowania ich relacji emocjonalnych i intelektualnych z Polską.

 

Wystawa Tu się nigdy nic nie zmieni ’68 (do 31 maja 2008)
Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią, Ośrodek KARTA, Uniwersytet Warszawski. Partner projektu: Polska Agencja Prasowa. Miejsce: skwer u zbiegu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia, Dom Spotkań z Historią (uwaga: w maju nie ma już trzeciej części ekspozycji na UW)

 

Na ekspozycję składa się 200 archiwalnych zdjęć (pochodzących głównie ze zbiorów PAP), liczne teksty źródłowe ukazujące zajścia marcowe i najważniejsze wydarzenia ‘68 w Polsce oraz życie codzienne u schyłku gomułkowskiej „małej stabilizacji”. Komentarz do zdjęć stanowią wspomnienia uczestników wydarzeń – studentów i nauczycieli akademickich, wiersze poetów pokolenia ’68, fragmenty tekstów prasowych, oficjalnych dokumentów, przemówień przedstawicieli władz, poufnych notatek i raportów Służby Bezpieczeństwa.

***

Dom Spotkań z Historią (DSH) – instytucja kultury m.st. Warszawy – zajmuje się upowszechnianiem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku. ze szczególnym akcentem na skutki nazizmu i komunizmu. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatne. DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.

 

Filmoteka Domu Spotkań z Historią – organizuje cykle pokazów filmowych i spotkania, zajmuje się nagrywaniem i digitalizacją filmów archiwalnych dotyczących historii XX wieku, przygotowuje i opracowuje materiały do wystaw oraz czytelni multimedialnej. Udostępnia około 800 skatalogowanych filmów i programów historycznych. Wieczorne projekcje filmowe organizowane przez Filomotekę DSH są podstawą do dyskusji z udziałem twórców prezentowanych filmów, bohaterów wydarzeń, badaczy i widzów. Więcej informacji na: www.dsh.waw.pl




-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy